Meniu
Prenumerata

sekmadienis, balandžio 2 d.


AFGANISTANAS
Per išpuolius Kabule žuvo 12 JAV karių, dar 15 sužeista atnaujinta
BNS
YouTube
JAV kariai Afganistane.

Kabule 12 JAV karių žuvo ir dar 15 buvo sužeisti ketvirtadienį per džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) mirtininkų sprogdintojų atakas, pranešė JAV kariuomenės Centrinio štabo viršininkas.

„Per šią ataką taip pat žuvo kažkiek civilių afganistaniečių“, – žurnalistus informavo generolas Kennethas McKenzie.

„Vis dar skaičiuojame bendras netektis“, – pridūrė jis.

K. McKenzie pabrėžė, kad JAV organizuojami evakuaciniai skrydžiai iš Kabulo oro uosto bus tęsiami, nepaisant atakų.

„Noriu aiškiai pasakyti: nors liūdime dėl prarastų gyvybių, tiek amerikiečių, tiek afganistaniečių, šią misiją toliau vykdysime, – kalbėjo jis. – Tai yra išgabenti kiek įmanoma evakuojamųjų ir [JAV] piliečių iš Afganistano.“

Generolas nurodė, kad nuo rugpjūčio 14-osios, kai į Kabulą įžengė Talibanas ir žlugo Vakarų šalių remta Afganistano vyriausybė, iš sostinės evakuota jau daugiau kaip 100 tūkst. žmonių. Iš jų 66 tūkst. žmonių išskraidino JAV, o dar 37 tūkst. – sąjungininkai.

„Šiandien ant rampos Hamido Karzai tarptautiniame oro uoste turime apie 5 000 evakuojamųjų“, – nurodė K. McKenzie.

Generolas patvirtino, kad du mirtininkai susisprogdino netoli Kabulo oro uosto Abbey vartų ir šalia viešbučio „Baron“.

Pasak jo, po sprogdinimų IS kovotojai pradėjo šaudyti į civilius ir karius.

K. McKenzie sakė besitikintis, kad IS kovotojai mėgins surengti daugiau atakų, bet tai „mūsų neatgrasys nuo užduoties įvykdymo“.

„Manome, kad yra troškimas tęsti tokias atakas, ir tikimės, kad tokios atakos tęsis, – sakė jis. – Darome viską, ką galime, kad tokioms atakoms užkirstume kelią.“

Praėjus kelioms valandoms po šios spaudos konferencijos Kabule driokstelėjo dar vienas galingas sprogimas, pranešė ten esantys naujienų agentūros AFP darbuotojai. Apie naujausią incidentą kol kas nežinoma jokių detalių.

Planuojama, kad JAV evakuaciniai skrydžiai tęsis iki rugpjūčio 31 dienos, kai iš Afganistano, kuriame valdžią vėl užgrobė Talibanas, bus išvestos visos amerikiečių pajėgos.

J. Bidenas kreipsis į tautą

K. McKenzie nekaltino dėl šios atakos Talibano, bet pažymėjo, kad kovotojai turi atitraukti savo apsuptį toliau nuo oro uosto, kurį yra užplūdę afganistaniečiai, trokštantys palikti šalį po islamistų įsigalėjimo.

Generolas sakė, kad Jungtinės Valstijos pasidalijo su Talibanu žvalgybos duomenimis apie grėsmes.

„Manome, kad jie užkirto kelią kai kurioms atakoms, – nurodė kariškis. – Nemanau, kad esama kažko, kas įtikintų mane, jog jie leido tam įvykti.“

JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį 17 val. vietos (penktadienio vidurnaktį Lietuvos) laiku kreipsis į tautą dėl pražūtingų išpuolių Kabule, pranešė Baltieji rūmai.

J. Bidenas išsakys „pastabų apie teroro ataką Hamido Karzai tarptautiniame oro uoste ir žuvusius bei sužeistus JAV karius ir aukas tarp afganistaniečių“, – sakoma Baltųjų rūmų žinutėje.

Tuo metu J. Bideno pirmtakas Donaldas Trumpas, griežtai kritikuojantis dabartinio prezidento tvarkymąsi su Afganistano krize, ketvirtadienį pareiškė, kad mirtininkų atakos Kabule yra „tragedija“, ir pridūrė, kad tokiems sprogdinimams „niekada neturėtų būti leista įvykti“.

Buvusį JAV pirmoji ponia „Melania ir aš siunčiame savo giliausią užuojautą mūsų nuostabių ir drąsių karių, kurių pareiga JAV jiems tiek daug reiškė, šeimoms. Mintimis taip pat esame su nekaltų civilių, kurie žuvo šiandien per barbarišką ataką Kabule, šeimomis“, sakoma buvusio prezidento pranešime.

„Šiai tragedijai niekada neturėjo būti leista įvykti, ir dėl to mūsų sielvartas dar gilesnis bei sunkiau suprantamas“, – pridūrė D. Trumpas.

2021 08 26 20:33
Spausdinti