Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius Europos Sąjungos (ES) šalyse, Norvegijoje ir Šveicarijoje pateikta 519 000 prieglobsčio prašymų – tai yra 28 proc. daugiau, lyginant su tuo pačiu pernai metų laikotarpiu.
Daugiausiai – 30 proc. visų prieglobsčio prašymų – sulaukė Vokietija, rodo antradienį paskelbti ES prieglobsčio agentūros (EUAA) duomenys. Vertinant absoliučiais skaičiais, tai daugiau nei dvigubai daugiau prašymų, nei jų sulaukė Prancūzija ir Ispanija.
EUAA teigimu, tai didžiausi pusmečio skaičiai nuo 2015 ir 2016 metų. Tada dėl Sirijos pilietinio karo 2015 m. 29 valstybėse buvo pateikta 1,3 mln. prieglobsčio prašymų, o dar po metų – apie 1,2 mln. 2022-aisiais sulaukta 994 945 prašymai suteikti prieglobstį.
Pasak EUAA, atsižvelgiant į „šiuo metu stebimas tendencijas“, prieglobsčio prašymų skaičius iki metų pabaigos gali viršyti milijoną. Daugiausiai prašymų pirmąjį 2023 m. pusmetį pateikė žmonės iš Sirijos, Afganistano, Venesuelos, Turkijos ir Kolumbijos. Prieglobsčio prašytojų iš šių šalių dalis sudarė iš viso 44 proc.
Apie 4 mln. ukrainiečių, palikę savo šalį dėl Rusijos invazijos, nepatenka į prieglobsčio prašytojų skaičių. Jiems ES šalyse taikomas specialus apsaugos statusas.