Meniu
Prenumerata

penktadienis, rugpjūčio 19 d.


IZRAELIS IR PALESTINA
Plečiantis žydų ir palestiniečių konfliktui tęsiasi apšaudymas raketomis, smurtas gatvėse
BNS
Scanpix
Pastatas Gazoje.

Izraelio ir palestiniečių konfliktas ketvirtadienį toliau intensyvėja dviem frontais, tęsiantis kruvinam smurtui tarp žydų valstybės ir kovotojų Gazos Ruože, taip pat arabų ir žydų riaušėms Izraelio miestų gatvėse.

Nors dedamos diplomatinės pastangos krizei deeskaluoti, o JAV prezidentas Joe Bidenas išreiškė viltį, kad smurtas turėtų netrukus baigtis, praėjusią naktį iš Gazos Ruožo vėl buvo paleista šimtai raketų.

Oro pavojaus sirenos aidėjo visame Izraelyje, taip pat – pirmą kartą – šalies šiaurėje.

Izraelio oro pajėgos pranešė sudavusios daug smūgių vietoms, susijusioms su Gazos Ruožą kontroliuojančio islamistų judėjimo „Hamas“ „kontržvalgybos infrastruktūra“, ir vieno iš judėjimo vadų Iyado Tayebo namui.

Gazos Ruože per kelias Izraelio aviacijos nepaliaujamų smūgių dienas jau žuvo 83 žmonės, tarp jų 17 vaikų, o dar 487 žmonės buvo sužeisti.

Trečiadienį „Hamas“ pranešė, kad žuvo grupuotės karinis vadas Gazos mieste Bassemas Issa. Izraelio kariuomenė pranešė taip pat nukovusi tris kitus „Hamas“ aukšto rango vadus.

Per Izraelio smūgius taip pat buvo sugriautas daugiaaukštis pastatas, kuriame buvo įsikūrusi „Hamas“ įsteigta palestiniečių televizija „al Aqsa“.

Izraelis nurodo, kad nuo savaitės pradžios palestiniečių kovotojai į jo teritoriją paleido maždaug 1,5 tūkst. raketų.

Izraelyje žuvo septyni žmonės. Tarp jų yra šešerių metų mergaitė – raketa pataikė į jos namus Izraelio pietuose, pranešė savanorių gelbėjimo agentūra „United Hatzalah“.

Pastarųjų kelių dienų karo veiksmai tarp Izraelio ir ginkluotų Gazos Ruožo grupuočių buvo intensyviausi per septynerius metus. Smurtą išprovokavo savaitgalio neramumai musulmonams ir žydams šventame Jeruzalės Al Aksos mečetės komplekse.

„Pogromas“

Paraleliai su antskrydžiais ir raketų atakomis tarp arabų ir žydų intensyvėja smurtas ir pačiame Izraelyje.

Trečiadienio vakarą izraeliečių kraštutinių dešiniųjų grupės išėjo į gatves visoje šalyje ir susirėmė su saugumo pajėgomis ir Izraelio arabais.

Policija nurodė reagavusi į smurtinius incidentus keliuose miestuose, įskaitant Lodą, Aką ir Haifą.

Tuo metu viena Izraelio televizija parodė filmuotą medžiagą, kurioje matyti, kaip netoli Tel Avivo esančio Bat Jamo gatvėje kraštutinių dešiniųjų minia iki sąmonės netekimo sumuša vyrą, kurį jie laikė arabu.

„Linčo auka yra sunkiai sužeista, bet [jo būklė] stabili“, – pranešė Tel Avivo Ichilovo ligoninė, bet nenurodė to vyro tapatybės.

Lodo mieste, kuriame gyvena tiek žydų, tiek arabų, buvo paskelbta nepaprastoji padėtis. Šiame mieste buvo padegta sinagoga, niokojami žydų įmonės ir namai, be to, nušautas vienas gyventojas arabas.

Izraelio prezidentas Reuvenas Rivlinas trečiadienį neįprastai griežta retorika pasmerkė „kraujo ištroškusios arabų minios“ esą įvykdytą „pogromą“ Lode.

„Pogromo scenos Lode ir kraujo ištroškusios arabų minios visoje šalyje pakurstyti neramumai, per kuriuos sužeidžiami žmonės, apgadinamas turtas ir net puolamos šventos žydų erdvės, yra neatleistini“, – pareiškime pabrėžė R. Rivlinas.

Netoli šiaurinio Vakarų Kranto Nabluso miesto per susirėmimus su Izraelio kariais žuvo vienas palestinietis, ketvirtadienį pranešė palestiniečių sveikatos apsaugos ministerija.

Vien trečiadienį per susirėmimus tarp palestiniečių ir Izraelio pajėgų Vakarų Krante gyvybių neteko trys palestiniečiai.

„Tai, kas vyko pastarosiomis dienomis Izraelio miestuose, yra nepriimtina... Niekas nepateisina žydų vykdomo arabų linčo ir niekas nepateisina arabų vykdomo žydų linčo“, – sakė ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu ir pridūrė, kad Izraelis kaunasi mūšyje „dviem frontais“.

Įstrigusi diplomatija

Diplomatiniai šaltiniai naujienų agentūrai AFP sakė, kad buvo paprašyta penktadienį surengti dar vieną skubų Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį dėl intensyvėjančių susirėmimų tarp Izraelio ir palestiniečių.

Nuo pirmadienio jau įvyko dvi uždaros JT Saugumo Tarybos vaizdo konferencijos, tačiau bendras pareiškimas taip ir nebuvo priimtas dėl Vašingtono, pagrindinio žydų valstybės sąjungininko, nepritarimo.

Jungtinės Valstijos laikėsi pozicijos, kad Saugumo Tarybos posėdžio sušaukimo pakanka susirūpinimui pademonstruoti, AFP sakė su anonimiškumo sąlyga kalbėję diplomatai. Vašingtono nuomone, pareiškimas „nepadėtų deeskaluoti“ situacijos, sakė jie.

Vėliau trečiadienį su B. Netanyahu kalbėjosi J. Bidenas, pareiškęs, kad „Izraelis turi teisę gintis“.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas savo ruožtu sakė pasikalbėjęs telefonu su palestiniečių prezidentu Mahmudu Abbasu ir paraginęs baigti raketines atakas.

Kiek anksčiau A. Blinkenas pranešė, kad už Izraelio ir palestiniečių reikalus atsakingas jo pavaduotojas Hady Amras išvyksta į Artimuosius Rytus mėginti padėti išsklaidyti įtampą.

Tuo metu Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, kalbėdamas šalia JT generalinio sekretoriaus Antonio Guterreso, paragino skubiai surengti Artimųjų Rytų ketverto – Rusijos, JAV, JT ir Europos Sąjungos – susitikimą, galintį padėti sustabdyti smurtą tarp Izraelio ir palestiniečių.

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas paragino abi konflikto šalis „atsitraukti nuo prarajos“ ir „parodyti santūrumą“.

Tačiau Izraelio vyriausybė perspėjo, kad „tai tėra pradžia“, o kariuomenės atstovas Jonathanas Conricusas sakė, jog oro smūgiai Gazos Ruože tęsis, Izraeliui ruošiantis „keliems scenarijams“.

Sausumos pajėgų siuntimas į Gazą yra „vienas scenarijus“, tačiau dabartinėje operacijoje į jį nesikoncentruojama, sakė J. Conricusas.

„Hamas“ lyderis Ismailas Haniyeh savo ruožtu pareiškė: „Jei Izraelis nori eskaluoti, esame tam pasirengę.“

Įtampa užvirė, kai paskutinį šventojo musulmonų Ramadano mėnesio penktadienį Izraelio riaušių policija susirėmė su minia palestiniečių Jeruzalės Al Aksos mečetės komplekse.

Nuo to laiko per naktinius susirėmimus komplekse, kurį šventu laiko tiek musulmonai, tiek žydai, ir kitur Rytų Jeruzalėje, palestiniečių Raudonojo Pusmėnulio duomenimis, sužeista daugiau kaip 900 palestiniečių.

Neramumus pakurstė Izraelio teismo sprendimas, kad kelios palestiniečių šeimos turi būti iškeldintos iš aneksuotos Rytų Jeruzalės rajono Šeich Džaros.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 05 13 10:15
Spausdinti