Meniu
Prenumerata

penktadienis, sausio 28 d.


VIDURIO AZIJA
Po protestų pasitraukė Kazachstano vyriausybė
BNS
Scanpix
Protestai Almatoje.

Kazachstano prezidentas trečiadienį priėmė šalies vyriausybės atsistatydinimą, stengdamasis sustabdyti precedento neturinčius neramumus dėl energijos kainų kilimo.

Prezidentūros interneto svetainėje paskelbtame įsake teigiama, kad Kassymas-Jomartas Tokayevas priėmė ministro pirmininko Askaro Mamino vadovaujamo kabineto atsistatydinimą.

Ministro pirmininko pavaduotojas Alichanas Smailovas eis premjero pareigas laikinai, kol bus suformuotas naujas kabinetas, teigiama įsake. Dabartiniai ministrai irgi tęs darbą, kol bus patvirtinta nauja vyriausybė.

Įsakas įsigalioja nuo jo pasirašymo datos.

A. Maminas į premjero postą buvo paskirtas 2019-ųjų vasarį.

Prieš Kazachstano vyriausybės atsistatydinimą vyko didžiuliai protestai. Sekmadienį Žanaozene, esančiame naftos turtingame vakariniame Mangystau regione, prasidėję mitingai prieš suskystintųjų dujų kainų kilimą peraugo į protestus visoje šalyje.

Virtinėje Kazachstano miestų žmonės išėjo į gatves reikšdami paramą protestuotojams Žanaozene. Be reikalavimų mažinti dujų kainas, žmonės ėmė reikalauti tobulinti gyventojų gerovę ir vyriausybės atsistatydinimo.

Didžiausiame šalies mieste Almatoje buvo prasidėję neramumai, policija panaudojo prieš protestuotojus ašarines dujas ir kurtinamąsias granatas.

Pasak Vidaus reikalų ministerijos, dėl viešosios tvarkos pažeidimų Kazachstane sulaikyta daugiau kaip 200 žmonių. Taip pat pranešta, kad nukentėjo 95 vidaus reikalų organų darbuotojai.

Naktį į trečiadienį K.-J. Tokayevas įvedė Almatoje ir Mangystau srityje nepaprastąją padėtį iki sausio 19 dienos.

Abiejose teritorijose nuo 23 val. iki 7 val. vietos laiku galios komendanto valanda, o kelionės į jas ir iš jų bus ribojamas.

„Senį lauk“

Keliomis valandomis anksčiau K.-J. Tokayevas ragino protestuotojus nusiraminti vaizdo įraše, kurį socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė jo spaudos sekretorius Berikas Uali.

„Vyriausybė nebus nuversta, bet mums nereikia konfliktų“, – kreipimesi sakė prezidentas.

Prieš įsikišant policijai, protestuotojai skandavo „Senį lauk“ – tai buvo užuomina į vis dar įtakingą K.-J. Tokayevo pirmtaką ir mentorių Nursultaną Nazarbayevą – ir ragino atsistatydinti vyriausybę.

Žengdamas kitą žingsnį, kuris atrodo reikšmingas, K.-J. Tokayevas trečiadienį paskyrė naują Nacionalinio saugumo komiteto vadovo pavaduotoją, kuris pakeis šiame poste N. Nazarbayevo sūnėną Samatą Abišą.

Susirašinėjimo programėlės „Telegram“, „Signal“ ir „WhatsApp“ trečiadienį šioje 19 mln. gyventojų turinčioje Centrinės Azijos šalyje buvo nepasiekiamos, o dvi nepriklausomos žiniasklaidos svetainės, pranešusios apie protestus, panašu, buvo užblokuotos.

Almatos policija prieš protestuotojus panaudojo kurtinamąsias granatas

Almatoje policija trečiadienį panaudojo kurtinamąsias granatas prieš protestuotojus, žygiuojančius didžiausio Kazachstano miesto administracijos pastato link, pranešė naujienų agentūros AFP korespondentas. Kiek vėliau buvo pranešta, kad protestuotojai įsiveržė į meriją. Kai kurie protestuotojai buvo ginkluoti lazdomis ir skydais, atimtais iš policininkų.

Daugiau kaip 1 000 protestuotojų susirinko aikštėje prie pastato po beprecedenčių neramumų išvakarėse.

Kaip iš įvykio vietos pranešė naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas, minia stūmė policijos pareigūnus, ten buvo girdėti dūžtančių stiklų garsai, sproginėjančios kurtinamosios granatos. Pats miesto administracijos pastatas skendėjo dūmuose.

Pasak korespondento, dviem policininkams nepavyko pabėgti nuo juos spaudžiančios minios. Jie buvo pargriauti ir mušami. Tačiau minioje buvo žmonių, kurie bandė stabdyti smurtavimą prieš pareigūnus.

Pranešama apie šūvių garsus.

Buvo pranešimų, kad protestuotojai įsiveržė į administracijos pastatą, tačiau to nepavyko iš karto patvirtinti.

AFP korespondentas sakė, kad vaizdai Almatoje buvo chaotiški, panašu, kad buvo paleistos ašarinės dujos.

Tuo metu Almatos miesto visuomenės sveikatos apsaugos valdyba trečiadienį pranešė, kad į miesto gydymo įstaigas kreipėsi 190 žmonių, sužeistų per masinius protestus.

„Į gydymo įstaigas kreipėsi 190 žmonių, iš jų 150 atvežė greitoji pagalba, o 40 atvyko savarankiškai. Iš viso hospitalizuota 40 žmonių. Septyni nukentėjusieji gydomi reanimacijoje, tarp jų keturi policijos darbuotojai“, – nurodoma pranešime.

„Tarp nukentėjusiųjų 137 yra policijos pareigūnai ir 53 civiliai“, – nurodoma pranešime.

Išjungtas interneto ryšys

Visame Kazachstane trečiadienį išsijungė interneto ryšys, šią Centrinės Azijos valstybę apėmus precedento neturintiems neramumams, pranešė viena virtualios erdvės stebėsenos grupė.

„Kazachstane šalies mastu išjungtas interneto ryšys – po mobiliojo interneto ryšio sutrikimų ir dalinių apribojimų ankstesnę dieną“, – per „Twitter“ parašė grupė „NetBlocks“.

„Šis incidentas tikriausiai smarkiai apribos pastangas nušviesti stiprėjančius protestus prieš vyriausybę“, – sakoma pranešime.

Tuo metu naujienų agentūros „Interfax“ korespondentai sakė, kad trečiadienį internetas ir telefono ryšys buvo išjungtas sostinėje Nur Sultane ir didžiausiame šalies mieste Almatoje.

Pasak jų, ryšys buvo išjungtas apie 17 val. vietos (13 val. Lietuvos) laiku – neveikė nei internetas, nei miesto telefonai.

Pyktis dėl kylančių dujų kainų

Pradinė protestų priežastis buvo suskystintųjų dujų kainų šuolis angliavandenilių turtingame Mangystau, tačiau vyriausybės sprendimas sumažinti kainas pagal protestuotojų reikalavimus jų nenuramino.

Anot nepriklausomos žiniasklaidos, K.-J. Tokayevo paskelbta nauja 50 tengių (0,10 euro) už litrą kaina, palyginti su 120 tengių (0,24 euro) metų pradžioje, nesusilpnino mitingų Žanaozene ir Mangystau sostinėje Aktau, nes demonstrantai iškėlė naujus reikalavimus.

Antradienį socialinėje žiniasklaidoje pasklidusioje filmuotoje medžiagoje iš Aktau matyti, kaip tūkstančiai protestuotojų, kurie naktį leido miesto centre, buvo apsupti policijos.

Dauguma jų iki trečiadienio jau buvo išsiskirstę, pranešė valstybinis transliuotojas „Khabar“.

Mangystau regionas priklausomas nuo palyginti pigių suskystintųjų dujų, kaip pagrindinio transporto priemonių kuro, o bet koks kainų šuolis būtų paveikęs maisto produktų kainas, kurios nuo pandemijos pradžios smarkiai išaugo.

Žanaozene 2011 metais buvo kilę didžiausi neramumai šalyje nuo Kazachstano nepriklausomybės atgavimo 1991-aisiais; tąsyk žuvo mažiausiai 14 streikavusių naftos pramonės darbuotojų, policijai numalšinus protestą dėl atlyginimų ir darbo sąlygų.

Tie susirėmimai išprovokavo teisinius išpuolius prieš opoziciją.

K.-J. Tokayevas į valdžią atėjo 2019 metais, tapęs rūpestingai parinktu beveik tris dešimtmečius Kazachstanui vadovavusio N. Nazarbayevo, artimo Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininko, įpėdiniu.

Tačiau 81-erių N. Nazarbayevas išlaiko šalies kontrolę būdamas Saugumo tarybos pirmininku ir „Tautos lyderiu“ – tai konstitucinis vaidmuo, suteikiantis jam unikalių politikos formavimo privilegijų ir imunitetą nuo baudžiamojo persekiojimo.

Spontaniški, nesankcionuoti protestai Kazachstane yra neteisėti, nepaisant 2020 metais priimto įstatymo, kuriuo buvo sušvelninti kai kurie susirinkimų laisvės apribojimai autoritarinėje valstybėje.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2022 01 05 11:03
Spausdinti