Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, gegužės 19 d.


MOTERŲ TEISĖS
„Politico“: nutekintas projektas rodo, kad JAV teismas ketina panaikinti teisę į abortą
BNS
Scanpix
Sausį Kalifornijoje vykęs protestas.

JAV Aukščiausiasis Teismas yra pasirengęs panaikinti teisę į abortą Jungtinėse Valstijose, rodo nutekintas daugumos nuomonės projektas, kuris sugriautų beveik pusšimtį metų gyvavusią konstitucinę apsaugą.

Teisėjo Samuelio Alito parengtas nuomonės projektas vasarį buvo pristatytas kitiems konservatyvių pažiūrų teisėjų dominuojamo teismo nariams, pranešė leidinys „Politico“.

Nuomonės projekto nutekinimas teismui dar neišnagrinėjus bylos yra ypatingas Aukščiausiojo Teismo paslapties pažeidimas.

98 puslapių daugumos nuomonės projekte rašoma, kad istorinis Aukščiausiojo Teismo sprendimas 1973 metų byloje „Roe v. Wade“, įtvirtinęs teisę į abortą, „nuo pat pradžių buvo akivaizdžiai neteisingas“.

„Manome, kad Roe ir Casey bylų nutartys turi būti panaikintos, – rašo S. Alito „Teismo nuomone“ pavadintame dokumente, paskelbtame „Politico“ interneto svetainėje. – Atėjo laikas paisyti Konstitucijos ir grąžinti abortų klausimą spręsti žmonių išrinktiems atstovams.“

1973 metų byloje „Roe v. Wade“ Aukščiausiasis Teismas išaiškino, kad teisė į abortą yra moters konstitucinė teisė, atmesdamas nėštumo nutraukimą ribojančius atskirų valstijų įstatymus.

1992 metais bylą „Planned Parenthood v. Casey“ išnagrinėjęs teismas savo nutartimi garantavo teisę į abortą iki nėštumo momento, kai vaisius gali išgyventi ne gimdoje. Taip paprastai būna 22–24 nėštumo savaitę.

„Nėštumo nutraukimas yra esminis moralinis klausimas, – rašo S. Alito. – Konstitucija nedraudžia kiekvienos valstijos piliečiams reguliuoti ar drausti abortus.“

„Neišvengiama išvada, kad teisė į abortą nėra giliai įsišaknijusi Tautos istorijoje ir tradicijose“, – rašo teisėjas.

Pastaraisiais mėnesiais Jungtinėse Valstijose reprodukcinėms teisėms kyla vis didesnė grėsmė, nes respublikonų vadovaujamose valstijose stumiamos iniciatyvos griežtinti apribojimus, o kai kuriose apskritai siekiama uždrausti bet kokius abortus po šešių nėštumo savaičių, kai daugelis moterų dar net nežino, kad laukiasi.

Dešiniojo sparno politikai pradėjo puolimą prieš abortus, o demokratai, vadovaujami prezidento Joe Bideno, deda pastangas apsaugoti moterų teisę nutraukti nėštumą.

Gruodį, kai teisme buvo dėstomi argumentai dėl Misisipės valstijos įstatymo, daugeliu atvejų draudžiančio abortus po 15-os nėštumo savaitės, išskyrus sunkius medicininius ar vaisiaus apsigimimo atvejus, atrodė, kad Aukščiausiojo Teismo konservatyvioji dauguma linkusi ne tik pritarti šiam įstatymui, bet ir atmesti sprendimą „Roe v. Wade“ byloje.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2022 05 03 10:53
Spausdinti