Meniu
Prenumerata

pirmadienis, sausio 30 d.


REŽIMAS
Postą paliekantis Kirgizijos prezidentas: „Aš nesilaikau įsikibęs valdžios“
BNS
Scanpix
Soronbajus Žejenbekovas.

Kirgizijos prezidentas Soronbajus Žejenbekovas nusprendė trauktis iš pareigų, ketvirtadienį paskelbė jo spaudos tarnyba.

„Aš nesilaikau įsikibęs valdžios. Nenoriu likti Kirgizijos istorijoje kaip prezidentas, kuris liejo kraują ir šaudė į savo piliečius. Todėl nusprendžiau atsistatydinti“, – sakoma pareiškime. S. Žejenbekovo pareiškime sakoma, kad visuomeninė-politinė situacija Biškeke tebėra įtempta.

„Vakar Žogorku Kenešas (parlamentas) patvirtino vyriausybės sudėtį, aš pasirašiau dekretus,.. bet tai nepanaikino įtampos. Deja, agresija neslūgsta, toliau reikalaujama, kad aš nedelsdamas atsistatydinčiau. Dabartinė padėtis yra artima dvišaliam konfliktui“, – teigiama pareiškime.

Jis paragino buvusį opozicijos deputatą Sadyrą Žaparovą, kuris buvo išvaduotas iš kalėjimo per pastarojo meto neramumus ir tapo šalies ministru pirmininku, taip pat kitus politinius lyderius, kad jie išvestų savo šalininkus iš Biškeko ir grąžintų ramų gyvenimą sostinės gyventojams.

Po ginčijamų spalio 4-osios rinkimų, kurių rezultatai vėliau buvo atšaukti, šalyje prasiveržęs smurtas tapo rimčiausiu iššūkiu S. Žejenbekovui per trejus jo prezidentavimo metus. S. Žaparovo šalininkai anksčiau ketvirtadienį rinkosi netoli Ala Arčos valstybinės rezidencijos laukti derybų dėl prezidento pasitraukimo rezultatų.

Kaip pranešė naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas, prie viešbučio „Isyk Kul“, esančio už maždaug pusantro kilometro nuo rezidencijos, susirinko maždaug tūkstantis žmonių. Anot liudininkų, netoli rezidencijos buvo sutelkti kariškiai ir teisėsaugininkai.   

Spalio 9 dieną į Biškeką buvo pasiųsti kariniai padaliniai, kai prezidentas sostinėje įvedė nepaprastosios padėties režimą. Derybos dėl S. Žejenbekovo pasitraukimo prasidėjo trečiadienį, netrukus po to, kai S. Žaparovas buvo paskirtas vyriausybės vadovu. Premjeras pažadėjo, kad sieks prezidento atsistatydinimo, nes „to reikalauja tauta“.  

Pirmą kartą raginimai prezidentui atsistatydinti nuskambėjo praėjusio savaitės pradžioje vykusiuose mitinguose, kai parlamento rinkimų rezultatais nepatenkintos partijos atsisakė juos pripažinti. Protestuose dalyvavusių politinių partijų „Čon Kazat“ („Didysis žygis“), „Respublika“ ir „Yman nuru“ („Tikėjimo spindulys“) lyderiai pateko į naują vyriausybę.     

Prezidentūros spaudos tarnyba savo ruožtu trečiadienį paskelbė, kad S. Žejenbekovas pasiruošęs palikti postą, bet pasitrauks tik po naujų parlamento rinkimų, kurių data dar nepaskirta, nes organizavus juos dabar būtų sunku prognozuoti, kaip toliau susiklostytų įvykiai, o tai pavojinga šaliai. 

Spaudos tarnybos duomenimis, trečiadienį derybose dėl S. Žejenbekovo atsistatydinimo dalyvavo prezidento administracijos vadovas Dosalis Esenalijevas, prezidento patarėjas Muratas Šajimkulovas, prezidentūros užsienio politikos grupės vadovas Danijaras Sydykovas ir atstovė spaudai Tolgonai Stamalijeva.        

Premjerui derybose atstovavo parlamentarai Talantas Mamytovas, Kurmankulas Zuluševas, taip pat buvęs deputatas Kamčybekas Tašijevas. 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 10 15 11:46
Spausdinti