Meniu
Prenumerata

antradienis, rugpjūčio 9 d.


PRANCŪZIJA IR SAUDO ARABIJA
Prancūzija: E. Macronas ir M. bin Salmanas stengsis mažinti karo Ukrainoje padarinius
BNS
Scanpix
E. Macronas ir M. bin Salmanas.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Saudo Arabijos sosto įpėdinis princas Mohammedas bin Salmanas per derybas Paryžiuje sutarė dirbti, kad būtų mažinami karo Ukrainoje padariniai, penktadienį paskelbė prancūzų prezidentūra.

„Prezidentas ir Saudo Arabijos sosto įpėdinis akcentavo būtinybę nutraukti šį konfliktą ir intensyvinti savo bendradarbiavimą, siekiant mažinti padarinius Europoje, Viduriniuose Rytuose ir plačiau pasaulyje“, – sakoma pareiškime.

E. Macrono padėjėjai prieš derybas užsiminė, kad prezidentas ketina paraginti Saudo Arabiją didinti naftos gavybą ir taip padėti mažinti naftos kainą.

Pareiškime nafta ar dujos tiesiogiai neminimos, bet sakoma, kad E. Macronas „akcentavo tolesnio... koordinavimo su Saudo Arabija svarbą, kalbant apie energijos tiekimo Europos šalims diversifikavimą“.

Rusijos nafta ir dujos Europos Sąjungos šalims neprieinamos dėl sankcijų ar Maskvos sprendimo jų netiekti, todėl bloko narės aktyviai ieško alternatyvių iškastinio kuro šaltinių.

Saudo Arabija yra viena iš kelių pasaulio valstybių, galinčių padidinti gavybą.

Prancūzijos pranešime sakoma, kad E. Macronas ir M. bin Salmanas taip pat aptarė maisto saugumą, kilus nuogąstavimams, kad netekus Ukrainos grūdų daug kur gali kilti badas.

Derybose per darbo vakarienę kalbėta ir apie regiono krizes, įskaitant karą Jemene ir Irano branduolinę programą.

„Kalbant apie karą Jemene, prezidentas gyrė Saudo Arabijos pastangas surasti politinį, globalų ir įtraukų sprendimą globojant Jungtinėms Tautoms ir išreiškė viltį, kad paliaubos tęsis“, – sakoma pareiškime.

Ilgai trunkantis Jemeno konfliktas suintensyvėjo 2014 metais, kai Irano remiami husių sukilėliai užėmė dideles šalies teritorijas, įskaitant sostinę Saną.

2015 metais įsikišo Saudo Arabijos vadovaujama koalicija, remianti Jemeno prezidentą Abedrabbo Mansourą Hadi.

Nuo tada žuvo beveik 10 tūkst. žmonių, šalis atsidūrė prie bado slenksčio.

Birželį abi konflikto šalys sutarė pratęsti dviejų mėnesių paliaubas.

2022 07 29 15:17
Spausdinti