Meniu
Prenumerata

penktadienis, kovo 1 d.


JUNGTINĖ KARALYSTĖ
Pretendentai perimti JK premjero postą dalyvavo pirmoje dvikovoje prieš partijos narius
BNS
Scanpix
L. Truss ir R. Sunakas.

Britų konservatoriai Rishi Sunakas bei užsienio reikalų sekretorė Liz Truss, tęsiantys kovą dėl teisės pakeisti Borisą Johnsoną Jungtinės Karalystės ministro pirmininko poste, ketvirtadienį pirmą kartą stojo prieš partijos narius.

Rinkimų kampanijos renginys Lidse Anglijos šiaurėje buvo pirmasis iš 12-os visoje šalyje vyksiančių kandidatų susitikimų su eiliniais Konservatorių partijos nariais, išrinksiančiais B. Johnsono įpėdinį. Pastarasis anksčiau šį mėnesį buvo priverstas atsistatydinti iš Konservatorių partijos pirmininko posto po virtinės skandalų, paskatinusių maištą ministrų kabinete.

B. Johnsonas premjero pareigas eis iki rugsėjo 5-osios, kai bus paskelbtas jo įpėdinis. Naujasis valdančiosios partijos pirmininkas automatiškai taps premjeru.

Viešosios nuomonės apklausos rodo, kad užsienio reikalų sekretorė L. Truss, žadanti pergalės atveju nedelsiant sumažinti mokesčius, Britanijai grumiantis su pragyvenimo išlaidų krize, tarp eilinių partijos narių gerokai populiaresnė už buvusį iždo kanclerį R. Sunaką.

Gynybos sekretorius Benas Wallace'as po rinkimų kampanijos renginių Lidse dienraštyje „The Times“ paskelbtame straipsnyje išreiškė palaikymą L. Truss, teigdamas, kad ji yra „vienintelė kandidatė, turinti reikiamos patirties“.

„Naujasis ministras pirmininkas nuo pirmos darbo dienos turi išmanyti tiek iždo, tiek tarptautinės bendrijos reikalus. Tai gali tik Liz“, – rašė populiarus valdančiųjų konservatorių veikėjas B. Wallace'as.

Užsienio politikos srityje abu pretendentai žada tęsti tvirtos diplomatinės ir karinės paramos Kyjivui politiką, priešintis augančiai autoritarinės Kinijos įtakai ir išnaudoti jų miglotai apibrėžiamas „Brexito“ atvertas galimybes.

Užsienio reikalų sekretorė mokėsi vidurinėje mokykloje turtingame Lidso priemiestyje, o R. Sunako Vestminsterio rinkimų apygarda yra už maždaug valandos kelio į šiaurę toje pačioje Jorkšyro grafystėje.

L. Truss sakė, kad Jorkšyre praleisti metai išugdė jos būdo tvirtumą, ryžtą ir savybę kalbėti nevyniojant žodžių į vatą.

„Ir būtent to, mano draugai, manau, mums dabar reikia Dauningo gatvėje“, – sakė ji per susitikimą Lidse.

R. Truss žadėjo dirbti su „Dono Revie atkaklumu“, paminėdama buvusį futbolo klubo „Leeds United“ trenerį, kurio žaidėjai garsėjo kovingumu. 1961–1974 metais „Leeds United“ treniravęs D. Revie taip pat buvo apkaltintas kyšininkavimu.

R. Sunakas kritikavo L. Truss „pasakų ekonomiką“ ir sakė, kad prieš mažindamas mokesčius pirmiausia suvaldytų infliaciją. Visgi buvęs iždo kancleris pripažino, kad jo varžovė yra kovos dėl partijos pirmininko posto favoritė.

Iki šiol abu pretendentai dalyvavo dvejuose televiziniuose debatuose. Antradienį vykę antrieji debatai, surengti televizijos „TalkTV“, buvo staiga nutraukti, tiesioginio eterio metu apalpus jų vedėjai.

Lidse tokios dramos nebuvo, tačiau toriai abiem pretendentams pateikė daug aštrių klausimų. Šįkart R. Sunakas ir L. Truss ėjo į sceną vienas po kito, užuot ginčijęsi stovėdami prie tribūnų priešingose televizijos studijos pusėse.

Auditorija plojimais palydėjo vieno iš partijos pirmininkų Andrew Stephensono pastebėjimą, kad konservatoriai į ministro pirmininko postą išrinks trečią moterį arba pirmąjį azijiečių kilmės britą.

R. Sunakas pajuokavo, kad „puikiai įdegė“, kai šią savaitę šviečiant saulei keliavo po Lidso regioną, ir pasidžiaugė savo tėvų, indų kilmės imigrantų, sėkmės istorija.

2022 07 29 12:03
Spausdinti