Meniu
Prenumerata

trečiadienis, liepos 24 d.


TURKIJA
Prezidento rinkimus laimėjęs R. T. Erdoganas ragina siekti nacionalinės vienybės
BNS
Scanpix
R. T. Erdoganas.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, užsitikrinęs naują penkerių metų kadenciją šalies vadovo poste, pirmadienį paragino siekti nacionalinės vienybės.

Beveik galutiniai sekmadienį vykusio antro prezidento rinkimų turo rezultatai rodo, kad R. T. Erdoganas keturiais procentiniais punktais aplenkė pasaulietinės opozicijos varžovą Kemalį Kilicdaroglu.

R. T. Erdoganas nugalėjo surinkęs daugiau kaip 52 proc. balsų.

69-erių politikas įveikė galingiausią opozicijos aljansą, kada nors metusį iššūkį jo islamiškų šaknų turinčiai partijai, ir pasiekė pergalę rinkimuose sunkiausios Turkijos ekonominės krizės per pastarosios kartos gyvenimo laiką akivaizdoje.

Dviejose kalbose – Stambule ir Ankaroje – R. T. Erdoganas padėkojo tautai už tai, kad ji vėl patikėjo jam prezidento postą.

„Tikimės, kad būsime verti jūsų pasitikėjimo, kaip buvome 21 metus“, – sakė jis šalininkams rinkimų kampanijos autobuse prie savo namų Stambule.

„Turėtume susivienyti ir būti solidarūs“, – prie prezidentūros Ankaroje susirinkusiai šalininkų miniai sakė R. T. Erdoganas.

„Raginame tai daryti iš visos širdies“, – pridūrė jis.

„Vienintelis laimėtojas šiandien yra Turkija“, – sakė R. T. Erdoganas, žadėdamas sunkiai dirbti.

„Spręsime bendrus pasaulinius iššūkius“

Turkijos miestų gatvėse švenčiant R. T. Erdogano pergalę aidėjo automobilių signalai.

Viso pasaulio lyderiai siuntė sveikinimus, pabrėždami Turkijos ir R. T. Erdogano išaugusį vaidmenį pasaulio politikoje.

Vakarų politikai teigė esantys pasirengę toliau bendradarbiauti su R. T. Erdoganu, nepaisant kartais įtemptų santykių.

„Tikiuosi, kad ir toliau dirbsime kartu kaip NATO sąjungininkai dvišaliais klausimais ir spręsime bendrus pasaulinius iššūkius“, – R. T. Erdoganui tebekalbant, tviteryje parašė JAV prezidentas Joe Bidenas.

Jungtinių Tautų vadovas Antonio Guterresas per atstovą spaudai pareiškė, kad tikisi toliau stiprinti Turkijos ir Jungtinių Tautų bendradarbiavimą.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sakė, kad šis rezultatas rodo, jog remiamos R. T. Erdogano pastangos stiprinti valstybės suverenitetą ir vykdyti nepriklausomą užsienio politiką.

Ukrainos vadovas Volodymyras Zelenskis sakė, kad nori ir toliau bendradarbiauti su R. T. Erdoganu dėl Europos saugumo ir stabilumo.

Sveikinimus siuntė visos Europos ir arabų pasaulio lyderiai, taip pat ir buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

„Neteisingiausi iš visų“

Gegužės 14 dieną vykusiame pirmame rinkimų ture niekas neužsitikrino pergalės iškart, tad sekmadienį buvo surengtas antras ratas, kuriame susigrūmė 20 metų prie Turkijos vairo stovintis R. T. Erdoganas ir kelių opozicijos partijų iškeltas K. Kilicdaroglu.

Opozicijos šalininkai tai vertino kaip galimybę išsigelbėti, kad Turkija netaptų autokratija.

Trumpame pareiškime, kuriame pripažino pralaimėjimą, K. Kilicdaroglu išreiškė liūdesį dėl didelių sunkumų, laukiančių šalies su R. T. Erdoganu.

K. Kilicdaroglu sakė, kad rinkimai buvo „neteisingiausi iš visų kada nors vykusių“, o visi valstybės ištekliai buvo sutelkti R. T. Erdogano naudai.

„Mes ir toliau būsime šios kovos priešakyje, kol į mūsų šalį ateis tikra demokratija“, – sakė jis Ankaroje. Jis padėkojo daugiau kaip 25 mln. už jį balsavusių žmonių ir paprašė jų išlikti teisingais.

Žmonės parodė savo valią „pakeisti autoritarinę vyriausybę, nepaisant viso spaudimo“, sakė K. Kilicdaroglu.

Švedijos narystės NATO klausimas

Užtikrinęs artimiausią politinę ateitį, R. T. Erdoganas dabar turės kovoti su sparčiai augančia infliacija, kuri sukėlė pragyvenimo išlaidų krizę, ir atkurti šalį po pražūtingo vasarį įvykusio žemės drebėjimo, per kurį žuvo daugiau kaip 50 000 žmonių.

Artimiausiu metu Turkijoje turi būti sprendžiamas Švedijos vilčių įstoti į NATO klausimas. Tuo siekiama sustiprinti karinį aljansą prieš Rusiją ir jis yra labai svarbus siekiant tęsti susitarimą, leidžiantį gabenti Ukrainos grūdus ir išvengti pasaulinės maisto krizės.

Kitą kadenciją jis neabejotinai imsis dar subtilesnių manevrų su kitomis NATO narėmis dėl Aljanso ateities ir karo Ukrainoje.

Vašingtone įsikūrusios Užsienio santykių tarybos vyresnysis bendradarbis Stevenas A. Cookas sakė, kad R. T. Erdoganas, kuris yra kalbėjęs apie naujos Konstitucijos priėmimą, tikriausiai dar labiau sieks įtvirtinti savo konservatyvios ir religingos Teisingumo ir plėtros partijos (AKP) priimtus pakeitimus.

Pergalės kalboje R. T. Erdoganas sakė, kad drebėjimo nusiaubtų miestų atstatymas bus jo prioritetas. Jis taip pat sakė, kad milijonas Sirijos pabėgėlių grįš į Turkijos kontroliuojamas saugias zonas Sirijoje pagal kartu su Kataru vykdomą perkėlimo projektą.

R. T. Erdogano varžovas buvo švelnaus būdo buvęs valstybės tarnautojas K.Kilicdaroglu, kuris nuo 2010 metų vadovauja sekuliariai Respublikonų liaudies partijai (CHP). Opozicijai prireikė kelių mėnesių, kad bendru kandidatu sutartų iškelti K. Kilicdaroglu. Jis ir jo partija nelaimėjo nė vienų rinkimų, kuriuose dalyvavo R. T. Erdoganas.

Karštligiškai siekdamas pritraukti nacionalistiškai nusiteikusius rinkėjus antrajame rinkimų ture, K. Kilicdaroglu pažadėjo išsiųsti atgal pabėgėlius ir atmetė taikos derybų su kurdų kovotojais galimybę, jei būtų išrinktas.

2023 05 29 09:01
Spausdinti