Meniu
Prenumerata

penktadienis, rugpjūčio 19 d.


DRAUDIMAS
Protestai duoda rezultatų: Lenkijos prezidentas keičia nuomonę abortų klausimu
BNS
Scanpix
Andrzejus Duda.

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda ketvirtadienį sakė, kad moterys turėtų turėti teisę į abortą apsigimimų atvejais, tuo, regis, paprieštaraudamas konservatyviai vadovybei, stūmusiai masinius protestus išprovokavusį draudimą.

„Negali taip būti, kad įstatymas reikalautų iš moters tokio didvyriškumo“, – radijui RMF FM sakė A. Duda. Jis kalbėjo po septynias dienas trukusių didžiulių protestų, kuriuos išprovokavo Konstitucinio Tribunolo sprendimas, kad dabar Lenkijoje galiojantys įstatymai, leidžiantys abortus vaisiaus apsigimimo atvejais, prieštarauja konstitucijai.

Praėjusį ketvirtadienį konstitucinio teismo paskelbta nutartis dar labiau sugriežtino Lenkijos abortų įstatymus, kurie jau ir taip buvo vieni griežčiausių Europoje. Kai nutartis įsigalios ją paskelbus oficialiame teismų sistemos žurnale, nutraukti nėštumą bus leidžiama tik išžaginimo arba incesto atveju, taip pat tuomet, kai kyla grėsmė motinos gyvybei.

Visoje šalyje kilusiuose protestuose dalyvavo daug jaunimo, sureagavusio į aktyvisčių raginimą išeiti į gatves ginti moterų teisių. Didelis, ilgą laiką Lenkijoje brendęs susiskaldymas dabar pasimatė gatvėse.

Trečiadienį vakare vyrai iš kraštutinių dešiniųjų grupės „Mlodziez Wszechpolska“ užpuolė moteris, dalyvavusias protestuose įvairiuose miestuose, įskaitant Vroclavą, Poznanę ir Balstogę. Incidentai įvyko įtakingiausiam Lenkijos politikui, valdančiosios partijos lyderiui Jaroslawui Kaczynskiui paraginus savo šalininkus eiti į gatves ginti bažnyčių.

Praėjusį sekmadienį moterys ėjo į bažnyčias trikdyti mišių, užsipuldavo kunigus. Kai kur dažais buvo apipurkšti bažnyčių pastatai. Anksčiau tokie veiksmai Lenkijoje būtų neįsivaizduojami. Daugelis J. Kaczynskio žodžius įvertino kaip leidimą smurtauti prieš protestuotojus.

A. Dudos ketvirtadienio komentarai yra visiškai kitokie nei pradinė jo reakcija praėjusią savaitę, kai jis sveikino Konstitucinio Tribunolo sprendimą ir akcentavo savo nepritarimą abortams net apsigimimų atvejais. Prezidentas taip pat užsiminė skirtingai nei J. Kaczynskis vertinantis saugumo klausimą: jis sakė, kad tik policija turėtų saugoti gatves.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 10 29 09:50
Spausdinti