Meniu
Prenumerata

pirmadienis, balandžio 22 d.


ŠIAURĖS KIPRAS
R. T. Erdoganas reikalauja dviejų valstybių sprendinio Kiprui
BNS
Scanpix
R. T. Erdoganas.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas antradienį reikalavo dviejų valstybių sprendinio Kiprui ir išreiškė paramą planams vėl iš dalies atidaryti pajūrio kurortą, likusį be savo pradinių gyventojų Kipro graikų.

R. T. Erdogano kalba padalytos Nikosijos šiaurėje žymi dar vieną žingsnį miestu vaiduokliu virtusios Varošos atvėrimo link, nepaisant Jungtinių Tautų rezoliucijų ir Europos Sąjungos nepritarimo.

Kalbėdamas per Kiprą padalijusios turkų invazijos 47-ųjų metinių paradą, R. T. Erdoganas nusitaikė į nesėkmingas JT pastangas vėl suvienyti salą ir pareiškė, kad „mes nebeturime dar 50 metų, kuriuos galėtume iššvaistyti“.

„Derybose negalima padaryti jokios pažangos nesutinkant, kad [Kipre] yra dvi tautos ir dvi valstybės vienodu statusu“, – pareiškė jis.

Sala yra padalyta į Kipro graikų Kipro Respubliką ir Šiaurės Kipro Turkų Respublika pasiskelbusį darinį, pripažįstamą tik Ankaros.

Kipro turkų lyderis Ersinas Tataras, R. T. Erdogano sąjungininkas, remiantis dviejų valstybių sprendinį, o ne ilgai JT vadovaujamose derybose siektą federaciją, sakė, kad iš pradžių 3,5 proc. Varošos neteks savo karinio statuso.

Pasak R. T. Erdogano, tai parodo, „su kokiu jautrumu Kipro turkų valdžia traktuoja šį klausimą“.

Jo kalba išprovokavo ES diplomatijos vadovo Josepo Borrellio pareiškimą, kad bet kokie tokio pobūdžio žingsniai yra „nepriimtinas vienašališkas sprendimas“.

Turkijos užsienio reikalų ministerija atkirto, kad J. Borrellis „veikia kaip Kipro graikų administracijos atstovas spaudai ar advokatas“.

Jungtinės Valstijos pasmerkė E. Tataro ir R. T. Erdogano planą. Valstybės sekretorius Antony Blinkenas pareiškime nurodė, kad toks žingsnis „aiškiai neatitinka“ JT Saugumo Tarybos rezoliucijų.

„Jungtinės Valstijos Turkijos remiamus Kipro turkų veiksmus Varošoje laiko provokaciniais, nepriimtinais ir neatitinkančiais jų ankstesnių įsipareigojimų konstruktyviai dalyvauti derybose dėl sureguliavimo“, – sakė A. Blinkenas.

„Gyvenimas atgis“ 

Džiūgaujant šalininkams su Turkijos vėliavomis, R. T. Erdoganas apkaltino Kipro graikus „maksimalistiniu,.. nuo tikrovės atitrūkusiu požiūriu blokuojant bet kokį kelią į sprendimą“.

Jis atmetė Europos Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen šio mėnesio įspėjimą, kad Briuselis „niekada nesutiks“ su dviejų valstybių sprendiniu 2004-aisiais į Europos Sąjungą įstojusiam Kiprui.

Pietinėje Nikosijos dalyje jokios šventės nebuvo. Priešingai – 5 val. 30 min. (ir Lietuvos laiku) invazijos metinės buvo paminėtos liūdnomis sirenomis.

Turkijos pajėgos šiaurinį Kipro trečdalį užėmė reaguodamos į bandymą įvykdyti perversmą Nikosijoje ir prijungti salą prie Graikijos.

„Varošoje gyvenimas vėl atgis“, – pareiškė R. T. Erdoganas antrąją savo vizito Kipro šiaurėje dieną. Jis pakartojo pasiūlymą išmokėti finansines kompensacijas Kipro graikams, 1974-aisiais netekusiems savo turto.

„Beprecedentė provokacija“ 

Varoša, kurią kažkada buvo pamėgusios Holivudo įžymybės ir kuri buvo vadinama „Viduržemio jūros brangakmeniu“, kelis dešimtmečius stovi apleista.

Tačiau pernai, kelios savaitės prieš E. Tataro išrinkimą, turkų kariuomenė leido visuomenei lankytis kai kuriose Varošos pajūrio dalyse.

JT Saugumo Taryba paragino atšaukti šį sprendimą ir pasakė šalims „vengti bet kokių vienašališkų veiksmų, galinčių didinti įtampą saloje“.

Prancūzija trečiadienį apkaltino R. T. Erdoganą provokacija, šiam išreiškus paramą dviejų valstybių sprendiniui per vizitą Kipro šiaurėje.

„Prancūzija labai apgailestauja dėl šio vienašališko žingsnio, kuris nebuvo suderintas ir prilygsta provokacijai, – sakoma Užsienio reikalų ministerijos pareiškime. – Juo pakertamas pasitikėjimo atkūrimas, būtinas [siekiant] skubiai atnaujinti derybas dėl teisingo ir tvaraus Kipro klausimo išsprendimo.“

R. T. Erdoganas pernai lapkritį, po spalį įvykusių Kipro turkų rinkimų, apsilankė Varošoje. Šį žingsnį Kipro Respublika pavadino „beprecedente provokacija“.

Vėliau Varošoje buvo išvalyta svarbi gatvė, o darbininkai skubėjo ją padailinti prieš galimą antrą vizitą.

R. T. Erdoganas tvirtino, kad gaivinant šį miestą bus gerbiamos nuosavybės teisės.

„Nenusižiūrėjome niekieno žemės, teisių ar nuosavybės, bet [taip pat] niekas negali liesti Turkijos ar Šiaurės Kipro Turkų Respublikos teisių“, – pareiškė jis.

Tarptautinės bendrijos pripažįstama vyriausybė Nikosijoje pabrėžia, kad Varoša yra viena iš „raudonų linijų“, ir griežtai smerkė ankstesnį R. T. Erdogano apsilankymą Kipro šiaurėje.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas antradienį per pokalbį telefonu su Kipro užsienio reikalų ministru Niku Kristodulidžiu pabrėžė, kad pritaria griežtam JT Saugumo Tarybos rezoliucijų įgyvendinimui, pranešė Maskva.

Graikijos užsienio reikalų ministras Nikas Dendijas į Nikosiją turi atvykti trečiadienį, iškart po R. T. Erdogano vizito.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 07 21 13:14
Spausdinti