Meniu
Prenumerata

šeštadienis, liepos 13 d.


TURKIJA IR GRAIKIJA
R. T. Erdoganas žada „naują erą“ santykiuose su Graikija
ELTA
Scanpix
R. T. Erdoganas ir K. Sakellaropoulou.

Ketvirtadienį Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, atvykęs pirmojo nuo 2017 m. oficialaus vizito į Atėnus, pažadėjo pradėti „naują erą“ santykiuose su istorine varžove Graikija.

„Manau, kad Turkijos ir Graikijos susitikimas dėl strateginio bendradarbiavimo atves į naują santykių erą“, – Graikijos prezidentei Katerinai Sakellaropoulou sakė R. T. Erdoganas ir pridūrė, kad „turime būti optimistiški, ir šis optimizmas ateityje bus vaisingas“.

Tikimasi, kad per penkias valandas truksiantį vizitą ir susitikimus su Graikijos ministru pirmininku Kyriaku Mitsotakiu bei prezidente K. Sakellaropoulou Turkijos vadovas aptars prekybą ir kitus regioninius klausimus bei visada keblią migracijos problemą. Ankara atliko užtvaros nuo migrantų vaidmenį, 2016 m. sudariusi susitarimą su Europos Sąjunga (ES), K. Mitsotakis ir kiti ES lyderiai tikisi jį atnaujinti.

R. T. Erdoganą lydinčių diplomatų būrys aptaria su Graikijos kolegomis ir seną Graikijos ir Turkijos teritorinių ginčų Egėjo jūroje problemą. R. T. Erdoganas reiškia abejones šimtmečio senumo sutartimis, nustačiusiomis suverenumą Egėjo jūroje, ginčijamoje oro erdvėje nuolat praskrenda Turkijos ir Graikijos karo lėktuvai. Pernai jis apkaltino Graikiją „okupavus“ Egėjo jūros salas ir pagrasino: „Vieną naktį galime netikėtai pasirodyti“.

Vis dėlto santykiai pagerėjo, kai vasarį po galingų žemės drebėjimų, per kuriuos žuvo mažiausiai 50 tūkst. žmonių, Graikija pasiuntė Turkijai gelbėtojų ir pagalbą.

2023 12 07 16:22
Spausdinti