Meniu
Prenumerata

sekmadienis, balandžio 2 d.


RAKETOS SMŪGIS LENKIJOJE
Raketos smūgis Lenkijoje: kaip reagavo pasaulis
BNS
Scanpix
Raketos smūgio vieta Lenkijoje.

Lenkija padidino savo karinę parengtį po to, kai šalies prezidentas Andrzejus Duda pareiškė, kad tai „greičiausiai“ buvo Rusijoje pagamintos raketos smūgis.

Štai keletas svarbiausių kitų valstybių reakcijų:

JAV

Baltieji rūmai pranešė, kad JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį su sąjungininkais surengė „skubią apskritojo stalo diskusiją“ raketos smūgiui aptarti.

Skubiai surengtame pasitarime Balyje dalyvavo ir Europos Sąjungos bei visų Didžiojo septyneto (G 7) šalių – Jungtinės Karalystės, Kanados, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Japonijos ir JAV – vadovai, atvykę į Didžiojo dvidešimtuko (G 20) viršūnių susitikimą.

Anksčiau J. Bidenas paskambino A. Dudai.

Abu lyderiai „pasakė, kad jie ir jų komandos turėtų palaikyti glaudžius ryšius, kad būtų nustatyti atitinkami tolesni žingsniai vykstant tyrimui“, teigė Baltieji rūmai.

Kalbėdamas su žurnalistais Balyje JAV lyderis sakė, kad Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės „tiksliai išsiaiškins, kas įvyko“ Lenkijoje.

Jis taip pat nurodė, kad „mažai tikėtina“, jog raketa buvo paleista iš Rusijos teritorijos.

Ukraina

Ukrainos, kuri nuo vasario kovoja su žiauria Rusijos invazija, prezidentas Volodymyras Zelenskis telefonu pareiškė užuojautą A. Dudai.

„Apsikeitėme informacija ir aiškinamės visus faktus“, – tviteryje parašė jis.

Užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba atmetė „sąmokslo teoriją“, kad raketą galėjo paleisti Ukrainos oro gynyba.

Rusija

Gynybos ministerija Maskvoje atmetė pranešimus, kad Lenkijoje nukrito Rusijos pajėgų paleistos raketos.

„Lenkijos žiniasklaidos ir pareigūnų pareiškimai apie Rusijos raketų smūgį į Lenkijos teritoriją yra sąmoninga provokacija, kuria siekiama eskaluoti situaciją“, – platformoje „Telegram“ pareiškė ministerija.

„Rusijos šaunamoji galia nesudavė jokių smūgių šioje vietovėje“, – priduriama pareiškime.

Vokietija

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas išreiškė solidarumą su Lenkijos prezidentu.

„Kancleris ką tik paskambino Lenkijos prezidentui Dudai ir pareiškė užuojautą... Vokietija glaudžiai palaiko mūsų NATO partnerę Lenkiją“, – tviteryje rašė O. Scholzo atstovas spaudai.

Jungtinė Karalystė

NATO narės JK naujasis premjeras Rishi Sunakas (Rišis Sunakas) paskambino A. Dudai ir išreiškė „solidarumą“, pranešė Dauningo gatvė.

„Ministras pirmininkas pasiūlė visą reikiamą pagalbą, kad būtų skubiai nustatyta, kas nutiko“, – priduriama pranešime.

Prancūzija

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas dėl pranešimų apie Lenkijoje nukritusią raketą paragino Indonezijoje vykstančiame G 20 vadovų susitikime surengti derybas, prieš Baltiesiems rūmams paskelbiant apie apskritojo stalo diskusiją naujienų agentūrai AFP pranešė jo biuras.

Prancūzijos Nacionalinėje Asamblėjoje valstybės sekretorė Sonia Backes deputatams perdavė ministrės pirmininkės Elisabeth Borne pranešimą.

„Vyriausybė kartu su mūsų sąjungininkais lenkais labai atidžiai stebi padėtį vietoje, – sakoma jame. – Bet kuriuo atveju Lenkija gali tikėtis Prancūzijos solidarumo.“

Europos Sąjunga

Europos Sąjungos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Charles'is Michelis teigė, kad jį „sukrėtė“ pranešimai apie smūgį.

„Mano užuojauta šeimoms“, – parašė jis tviteryje.

„Esame kartu su Lenkija. Palaikau ryšius su Lenkijos valdžios institucijomis, Europos Vadovų Tarybos nariais ir kitais sąjungininkais“, – pridūrė jis.

Jungtinės Tautos

JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas antradienį įspėjo, kad „absoliučiai būtina“ vengti karo Ukrainoje eskalavimo po to, kai per mirtiną raketos smūgį NATO narėje Lenkijoje žuvo du žmonės.

„Generalinis sekretorius yra labai susirūpinęs dėl pranešimų apie Lenkijos teritorijoje sprogusią raketą, – sakė JT vadovas, pasak jo atstovo spaudai Farhano Haqo. – Absoliučiai būtina vengti karo Ukrainoje eskalavimo.“

Čekija

Čekijos ministras pirmininkas Petras Fiala tviteryje parašė, kad po raketos smūgio susisiekė su savo Lenkijos kolega.

„Esame pasirengę derinti tolesnius veiksmus su savo draugais lenkais“, – sakė jis.

2022 11 16 09:54
Spausdinti