Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, gegužės 30 d.


JAV
Respublikonai perėmė JAV Atstovų Rūmų kontrolę
BNS
Unsplash

JAV respublikonai trečiadienį iš demokratų perėmė Atstovų Rūmų kontrolę, pranešė televizijos.

Respublikonai per plauką užsitikrino galimybes priešintis prezidento Joe Bideno įstatymų leidybos darbotvarkei paskutinius dvejus jo kadencijos metus.

Tokiu būdu valdžia Kongrese pasidalijo.

Trapi respublikonų dauguma JAV įstatymų leidžiamosios institucijos žemuosiuose rūmuose bus daug mažesnė, nei partija tikėjosi.

Maža to, prastai lapkričio 8 dieną įvykusiuose kadencijos vidurio rinkimuose pasirodžiusiems respublikonams nepavyko perimti Senato kontrolės.

Televizijos NBC ir CNN prognozavo, kad respublikonai turės mažiausiai 218 iš 435 vietų Atstovų Rūmuose – tai būtų minimali persvara.

Šie pranešimai pasirodė praėjus savaitei po to, kai milijonai amerikiečių ėjo prie balsadėžių, kad nuspręstų JAV prezidento politinį likimą. Kadencijos vidurio rinkimuose tradiciškai atmetama Baltuosiuose rūmuose šeimininkaujanti partija.

J. Bidenas pasveikino respublikonų frakcijos lyderį Keviną McCarthy „respublikonams laimėjus daugumą Atstovų Rūmuose“ bei pridūrė, jog yra „pasirengęs dirbti su Atstovų Rūmų respublikonais, kad būtų pasiekta rezultatų dirbančių šeimų labui“.

Per praėjusios savaitės balsavimą, pasak jo, buvo „ryžtingai atmesti rinkimų neigėjai, politinis smurtas ir bauginimai“, buvo pademonstruota „Amerikos demokratijos stiprybė ir atsparumas“.

Netrukus po to, kai buvo paskelbtos prognozės, K. McCarthy tviteryje pareiškė, kad „amerikiečiai pasirengę naujai krypčiai, o Atstovų Rūmų respublikonai pasirengę ją įgyvendinti“.

Prognozės pasirodė kitą dieną po to, kai buvęs prezidentas Donaldas Trumpas, daug reiškęsis per rinkimų ciklą ir savo parama, atrodo, pakenkęs kai kuriems savo partijos kandidatams, paskelbė vėl kandidatuojantis į prezidentus.

Augant infliacijai ir krentant J. Bideno populiarumo reitingams, respublikonai tikėjosi, kad Ameriką užlies „raudonoji banga“, leisianti jiems perimti kontrolę abejuose Kongreso rūmuose ir tokiu būdu veiksmingai blokuoti daugumą J. Bideno teisėkūros planų.

Tačiau demokratų rinkėjai, paskatinti Aukščiausiojo Teismo sprendimo panaikinti teisę į abortus, ir skeptiškai pažvelgę į D. Trumpo remiamus kandidatus, atvirai neigiančius 2020 metų prezidento rinkimų rezultatus, susivienijo bei užkirto kelią tokiam scenarijui.

Todėl respublikonai prarado pozicijų dėl kandidatų, kuriuos dalis rinkėjų atmetė kaip pernelyg kraštutinius.

„Kitame Kongrese Atstovų Rūmų demokratai ir toliau atliks pagrindinį vaidmenį remiant prezidento J. Bideno darbotvarkę – turėdami stiprius svertus prieš menką respublikonų daugumą“, – sakė Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi.

2022 11 17 09:05
Spausdinti