Meniu
Prenumerata

antradienis, liepos 23 d.


JAV PREZIDENTO RINKIMŲ DEBATAI
Respublikonų debatuose – kandidatų kivirčai, netoliese vykstant D. Trumpo mitingui
BNS
Scanpix
Donaldas Trumpas dalyvavo mitinge.

Penki respublikonų pretendentai į Jungtinių Valstijų prezidentus trečiadienį debatų scenoje susikirto dėl Ukrainos, Kinijos, abortų ir tolesnio kelio partijai, bet dalį savo pykčio skyrė ir nedalyvavusiam favoritui Donaldui Trumpui.

Nors pretendentai atrodė vieningai palaikantys Izraelį ir jo karą su islamistų grupuote „Hamas“, per debatus, surengtus likus vos dviem mėnesiams iki svarbių pirmųjų balsavimų kovoje dėl respublikonų kandidato prezidento rinkimuose statuso, kilo įtampa, neapsieita be aršių asmeninių išpuolių.

Treti televiziniai debatai vyko praėjus vos dienai po to, kai demokratai keliose konservatyviose ir svyruojančiose valstijose iškovojo svarbias pergales, ypač dėl teisės į abortus, tačiau šis amžinai opus klausimas debatuose buvo aptartas tik praėjus daugiau nei pusantros valandos nuo bendrai dvi valandas trukusio renginio pradžios.

YouTube
Respublikonų pretendentų į JAV prezidentus debatai.

Floridos gubernatorius Ronas DeSantisas ir verslininkas Vivekas Ramaswamy išreiškė pasipiktinimą dėl pastarųjų savo partijos politinių pralaimėjimų, o D. Trumpo buvusi pasiuntinė Jungtinėms Tautoms Nikki Haley, kuri respublikonų lenktynėse įgauna vis didesnį pagreitį, paragino amerikiečius rasti konsensusą dėl reprodukcinių teisių.

Tuo tarpu buvęs prezidentas, pirmaujantis visose pagrindinėse apklausose dėl respublikonų nominacijos, neatvyko į renginį Majamyje ir surengė mitingą vos už keliolikos kilometrų, laikydamasis savo strategijos nediskutuoti su varžovais.

Išretėjus pretendentų gretoms, likusieji kandidatai turi mažai galimybių pasiekti reikšmingą proveržį prieš populistinį griežtosios dešinės judėjimo „Padarykime Ameriką vėl didžią“ (angl. Make America Great Again, MAGA) lyderį, nors D. Trumpui pareikšti keli kaltinimai baudžiamosiose bylose ir iki 2024 metų rinkimų jis daug laiko praleis teismų salėse.

Tačiau R. DeSantisas, šiuo metu pagal populiarumą užimantis antrą vietą, greitai atkreipė dėmesį į D. Trumpo nedalyvavimą ir sudavė smūgį, pareikšdamas žiūrovams: „Jis sakė, kad respublikonai pavargs laimėti. Na, tai pamatėme praėjusią naktį. Man nusibodo, kad respublikonai pralaimi.“

D. Trumpas „skolingas jums buvimą šioje scenoje ir paaiškinimą, kodėl jis turėtų gauti dar vieną šansą“, pridūrė R. DeSantisas.

„Pralaimėtojų partija“

Buvęs Naujojo Džersio gubernatorius Chrisas Christie, vienintelis pretendentas į respublikonų kandidatus, pasiryžęs griežtai kritikuoti D. Trumpą, pažėrė naujos kritikos.

„Šiai partijai negali vadovauti niekas, kas ateinančius pusantrų savo gyvenimo metų ketina skirti tam, kad išvengtų kalėjimo ir teismo salių“, – sakė Ch. Christie.

V. Ramaswamy pateikė itin griežtą Respublikonų partijos pastarųjų metų veiklos įvertinimą, taip pat ir dėl antradienio, kai įprastai konservatyviai nusiteikusi Ohajo valstija nubalsavo už abortų teisės įtvirtinimą savo konstitucijoje.

„Mes tapome pralaimėtojų partija“, – piktinosi jis.

„Pralaimėjome 2018-aisiais, 2020-aisiais, 2022-aisiais – jokios „raudonos“ bangos, kuri kada nors būtų atėjusi. Mus sutrypė [ir] praėjusį vakarą, 2023-aisiais, – kalbėjo jis. – Ir manau, kad turime būti atsakingi savo partijoje.“

R. DeSantisas stengiasi tapti naujuoju respublikonų veidu – vaizduoja save kaip tokį pat griežtą dešinįjį, bet jaunatviškesnį ir be skandalų D. Trumpo variantą.

Tačiau nuo 77 metų D. Trumpo jis atsilieka beveik 45 procentiniais punktais, rodo įvairias apklausas stebintis tinklapis „RealClearPolitics“.

Prie jų artėja N. Haley, kuri pasinaudojo R. DeSantiso nuosmukiu ir propaguoja labiau centristinį požiūrį į abortus.

Nors N. Haley tvirtino esanti prieš abortus, ji sakė, kad nerealu siekti, jog abortai būtų uždrausti visos šalies mastu.

Ji teigė, kad reiktų surasti bendrą sutarimą dėl vėlyvų abortų uždraudimo ir geresnio kontracepcijos priemonių prieinamumo.

„Užtikrinkime, kad nė vienas iš šių valstijų įstatymų neskirtų moteriai kalėjimo ar mirties bausmės už tai, kad ji pasidarė abortą“, – kalbėjo ji.

„Dickas Cheney su trijų colių kulniukais“

Diskusijose apie užsienio politiką visi penki nariai besąlygiškai palaikė JAV sąjungininką Izraelį.

N. Haley pareiškė, kad ji „pribaigs“ „Hamas“ ir kad „paskutinis dalykas, kurį turime daryti, yra nurodinėti Izraeliui, ką jam daryti“ jo kare.

Žiežirbos pažiro tarp N. Haley ir politikos naujoko V. Ramaswamy, kuris, norėdamas pasmerkti partijos isteblišmentą, pavadino N. Haley „Dicku Cheney su trijų colių kulniukais“, palygindamas ją su buvusiu respublikonų viceprezidentu.

Nuo scenos taip pat šnekėjo JAV senatorius Timas Scottas, kuris apie „Hamas“ globėją Iraną sakė: „Reikia nupjauti gyvatės galvą.“

Per savo mitingą Hajalijoje D. Trumpas pareiškė, kad debatų žiūrėti neįmanoma, ir stengėsi pavaizduoti save kaip vyriausiąjį vadą, galintį apsaugoti šalį.

„Išlaikiau Ameriką saugią. Išlaikiau Izraelį saugų, išlaikiau Ukrainą saugią ir išlaikiau pasaulį saugų, – teigė jis savo šalininkams. – Įvykiai Izraelyje, Ukrainoje niekada nebūtų įvykę valdant Trumpui.“

V. Ramaswamy peikė Ukrainą kaip nedemokratiškos šalies pavyzdį ir sakė, kad ji prezidento Volodymyro Zelenskio, kuris yra žydas, asmenyje pagerbė nacį. Jo pozicija susilaukė N. Haley ir Ch. Christie priekaištų – šie pretendentai teigė, kad Vašingtonas turėtų palaikyti Kyjivą.

Sausio 15 dieną Ajovoje prasideda Respublikonų partijos pirminiai rinkimai. Išrinktas partijos kandidatas kitų metų lapkritį vyksiančiuose prezidento rinkimuose tikriausiai varžysis su dabartiniu šalies lyderiu Joe Bidenu.

2023 11 09 09:58
Spausdinti