Rumunijos premjeras atstatydintas jo paties partijos iniciatyva
Sorinas Grindeanu (AP nuotr.).
Vidiniai nesutarimai Rumunijos valdančiosios partijos gretose sprendžiami gana neįprastai – trečiadienį Socialdemokratų partija (PSD) pareiškė nepasitikėjimą savo deleguotam ministrui pirmininkui Sorinui Grindeanu. Už nepasitikėjimą premjeru trečiadienį balsavo 241 parlamento narys, 10 pasisakė prieš.
PSD interpeliaciją premjerui surengė praėjus vos šešiems mėnesiams po savo triumfo visuotiniuose rinkimuose. Partija netikėtai nusprendė neberemti S. Grindeanu birželio 14 dieną, apkaltinusi jį reformų „atidėliojimu“ šioje antroje neturtingiausioje Europos Sąjungos valstybėje. Tačiau S.Grindeanu pats atsisakė atsistatydinti ir, savo ruožtu, apkaltino įtakingą partijos lyderį Liviu Dragnea bandymu „sukoncentruoti visą valdžią savo rankose“. Pats 54 metų L.Dragnea negali būti premjeru dėl teistumo, susijusio su balsų falsifikavimu 2016 metais. Jam iškelta dar viena byla dėl piktnaudžiavimo valdžia, tačiau šį kaltinimą jis neigia. S.Grindeanu tapus premjeru, L.Dragnea valdė jį kaip marionetę. Iš pradžių S.Grindeanu lyderiui pakluso, bet pastaruoju metu pradėjo ginti savo pozicijas ir išprovokavo interpeliaciją. PSD ir jos koalicijos partneris Liberalų ir demokratų aljansas (ALDE) dabar turėtų pateikti naujo premjero kandidatūrą centro dešinių pažiūrų prezidentui Klausui Iohanniui. Po to naujojo premjero kabinetą ir jo programą per 10 dienų turės patvirtinti parlamentas. Pastaruoju metu Rumunijos ekonomikos rodikliai yra geri, šios šalies ekonomikos augimas per pirmąjį ketvirtį siekė 5,6 proc. ir buvo didžiausiais iš visų ES šalių. Rezultatų pradėjo duoti ir kovos su korupcija pastangos. Tačiau Tarptautiniam valiutos fondui ir Europos Komisijai raginant imtis būtinų reformų, didesnis politinis nestabilumas šaliai būtų pavojingas. Ši didelė krizė jau antra, PSD sugrįžus į valdžią gruodžio mėnesį, praėjus vos metams nuo priverstinio pasitraukimo dėl visuomenės įtūžį sukėlusio gaisro viename naktiniame klube, kur žuvo 64 žmonės; del to teko atsistatydinti premjerui Victorui Pontai ir jo PSD vadovaujamai vyriausybei. Vasario mėnesį šalį apėmę protestai privertė vyriausybę atsisakyti mėginimų sušvelninti kovos su korupcija įstatymus.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.