Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, gegužės 30 d.


DIPLOMATIJA
Rusija gina sprendimą išsiųsti ES diplomatus
BNS
Pixabay
Rusijos užsienio reikalų ministerija.

Rusija pirmadienį gynė netikėtai priimtą sprendimą išsiųsti kelis europiečių diplomatus per Europos Sąjungos diplomatijos vadovo vizitą Maskvoje, bet pabrėžė tebesanti susidomėjusi santykių su Briuseliu gaivinimu.

Rusija penktadienį paskelbė apie Vokietijos, Lenkijos ir Švedijos diplomatų išsiuntimą per retą Maskvoje vykusį ES užsienio politikos vadovo Josepo Borrellio ir Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo susitikimą.

Trijų užsienio diplomatų paskelbimas nepageidaujamais asmenimis buvo „tam tikrų diplomatinių atstovybių Maskvoje veiksmų neteisėtų neramumų fone pasekmė“, pirmadienį žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Jis pridūrė, kad Rusija „aiškiai parodė, jog neketina to toleruoti“.

Sausį dešimtys tūkstančių rusų du savaitgalius iš eilės protestavo prieš prezidento Vladimiro Putino 20 metų trunkantį valdymą ir reikalavo paleisti opozicionierių Aleksejų Navalną – valstybės vadovo garsiausią kritiką, kuris praėjusią savaitę buvo nuteistas kalėti beveik trejus metus.

J. Borrellis pareiškė sužinojęs apie diplomatų išsiuntimą per susitikimą su S. Lavrovu ir „griežtai pasmerkė“ tokį sprendimą.

Iš pradžių J. Borrellis teigė, kad Briuselis neturi planų artimiausiu metu paskelbti Rusijai sankcijų.

Tačiau sugrįžęs buvęs Ispanijos užsienio reikalų ministras pareiškė, jog Rusija atmetė konstruktyvų dialogą su ES ir kad Europa turi „nubrėžti pasekmes“, įskaitant galimas naujas sankcijas.

„Rusija buvo ir tebėra suinteresuota gaivinti Maskvos ir Briuselio santykius“, – pirmadienį pažymėjo D. Peskovas ir pridūrė, kad Maskva neinicijavo ryšių „žlugimo“.

Anksčiau pirmadienį vienas Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovas pareiškė šalies naujienų agentūroms, kad Maskva „nustebo“ sužinojusi apie vėliausius J. Borrellio komentarus, nes jie „smarkiai kontrastuoja“ su jo pareiškimais, padarytais per spaudos konferenciją Maskvoje.

Vakarų lyderiai pasmerkė diplomatų išsiuntimą, dar labiau paaštrindami dvišalius santykius, ir taip pablogėjusius po to, kai A. Navalnas buvo nuteistas kalėti dvejus metus ir aštuonis mėnesius už tai, kad pažeidė lygtinės bausmės sąlygas, kai gydėsi Vokietijoje po apnuodijimo.

J. Borrellis turi susitikti su 27 ES valstybių užsienio reikalų ministrais vasario 22 dieną ir aptarti galimybę įvesti Maskvai naujų sankcijų. Tokios priemonės Briuselis galėtų imtis tik sulaukęs vienbalsio Bendrijos narių palaikymo.

Vokietija, Lenkija ir Švedija išsiunčia Rusijos diplomatus

Vokietija, Švedija ir Lenkija pirmadienį paskelbė, kad išsiunčia po vieną rusų diplomatą, atsakydamos į praėjusią savaitę Maskvos žengtą analogišką žingsnį jų diplomatų atžvilgiu dėl jų įtariamo dalyvavimo demonstracijoje Kremliaus kritikui A. Navalnui palaikyti.

„Šiandien Federalinis užsienio reikalų biuras paskelbė vieną Rusijos ambasados Berlyne darbuotoją nepageidaujamu asmeniu“, – nurodė Vokietijos užsienio reikalų ministerija.

Maskvos sprendimas išsiųsti tris diplomatus, įskaitant vieną vokietį, „nebuvo jokiu būdu pateisinamas“, nurodė Vokietijos URM.

Švedijos ir Lenkijos vyriausybės paskelbė panašius pranešimus.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 02 08 14:44
Spausdinti