Meniu
Prenumerata

sekmadienis, birželio 16 d.


ESTIJA IR RUSIJA
Rusija ir Estija mažina diplomatinio atstovavimo statusą iki laikinųjų reikalų patikėtinių
BNS
Unsplash

Rusijos užsienio reikalų ministerija pirmadienį paskelbė, kad iš šalies išsiunčiamas Estijos ambasadorius.

„Rusijos pusė nusprendė sumažinti diplomatinio atstovavimo abiejose šalyse statusą iki laikinųjų reikalų patikėtinių“, – nurodė ministerija, šį žingsnį aiškindama Talino nurodymu Rusijai sumažinti darbuotojų skaičių savo ambasadoje Estijos sostinėje.

Maskva taip pat apkaltino Estiją „pastaraisiais metais sąmoningai griaunant visą santykių su Rusija kompleksą“ ir „visišką rusofobiją ir priešiškumo mūsų šaliai ugdymą iškėlus į valstybinės politikos lygmenį“.

Estija savo ruožtu irgi paskelbė, kad iš šalies išsiunčiamas rusų ambasadorius.

Kaip nurodoma rusų URM pranešime, pirmadienį Estijos ambasadorius Margusas Laidre buvo iškviestas į ministeriją. Jam išreikštas griežtas protestas ir nurodyta iki vasario 7-osios palikti Rusiją.

Anksčiau šį mėnesį Estija pranešė apie sprendimą, pagal kurį Rusija iki vasario 1 dienos turi sumažinti darbuotojų skaičių savo ambasadoje Taline iki aštuonių diplomatų ir 15 deleguotų administracijos, techninio ir aptarnaujančio personalo darbuotojų.

Estija pranešė, kad išsiunčia 21 Rusijos diplomatą ir ambasados darbuotoją. Užsienio reikalų ministerijos atstovai tada teigė, kad šio sprendimo tikslas – pasiekti ambasadų darbuotojų skaičiaus paritetą.

Įtampa tarp Rusijos ir jos Europos kaimynių padidėjo po to, kai Maskva pernai įsiveržė į Ukrainą.

Praėjusį balandį Rusija įsakė uždaryti Estijos konsulatus Sankt Peterburge ir Pskove, o jų darbuotojus paskelbė „personae non gratae“.

Tokį sprendimą Maskva priėmė po to, kai Estija, Latvija ir Lietuva dėl Maskvos invazijos į Ukrainą išsiuntė Rusijos diplomatų.

Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Reinsalu naujienų agentūrai BNS trumpai pakomentavo Rusijos sprendimą pažeminti Estijos diplomatinio atstovavimo lygį iki laikinojo reikalų patikėtinio.

„Estija atkreipė dėmesį į Rusijos šiandienos sprendimą pažeminti diplomatinio atstovavimo lygį iki laikinojo reikalų patikėtinio. Santykių su Rusija srityje Estija remiasi pariteto principu, ir jo mes neatsisakysime. Tai reiškia, kad Rusijos ambasadorius Taline išvyks tuo pačiu metu kaip ir Estijos ambasadorius, vasario 7 dieną“, – sakė jis.

„Rusijos žingsniai netrukdo mums toliau visapusiškai remti Ukrainos, jau beveik metus kovojančios už savo suverenitetą ir mūsų bendrą saugumą. Toliau remsime Ukrainą situacijoje, kai Rusija planuoja didelio masto atakas, ir raginame kitas šalis bendramintes didinti paramą Ukrainai“, – pridūrė U. Reinsalu.

2023 01 23 15:04
Spausdinti