Meniu
Prenumerata

pirmadienis, gruodžio 4 d.


SUSIDOROJIMAS
Rusijos Aukščiausiasis Teismas svarstys teisių gynimo grupės „Memorial“ likvidavimą
BNS
Scanpix
Žmonės renkasi prie Aukščiausiojo Teismo Maskvoje.

Rusijos Aukščiausiasis Teismas ketvirtadienį svarstys prokurorų reikalavimą likviduoti garsiausią Rusijos teisių gynimo grupę „Memorial“, kuri Rusijoje yra paskelbta „užsienio agente“.

„Memorial“, vieną pilietinės visuomenės atramų, 1989 metais įkūrė Sovietų Sąjungos disidentai, tarp jų Nobelio taikos premijos laureatas Andrejus Sacharovas. Organizacija sukaupė didžiulį dokumentų apie sovietų nusikaltimus archyvą ir nenuilstamai kovoja už žmogaus teises Rusijoje.

Prokurorai prašė teismo likviduoti organizacijos centrinę struktūrą „Memorial International“, esą pažeidusią prieštaringai vertinamą Rusijos įstatymą dėl „užsienio agentų“.

Tai sukėlė pasipiktinimo bangą; šalininkai sako, kad „Memorial“ uždarymas žymės Rusijos posovietinės demokratizacijos eros pabaigą.

Šiais metais Rusijoje vyksta beprecedentis susidorojimas su prezidento Vladimiro Putino oponentais, įskaitant Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno įkalinimą ir jo organizacijų uždraudimą.

Pasak „Memorial“ steigėjų, imdamasi veiksmų uždaryti grupę, kurie kažkada būtų buvę neįsivaizduojami, Rusijos valdžia siunčia žinią ir Vakarams, ir oponentams šalies viduje.

Viena „Memorial“ įkūrėjų, istorikė Irina Ščerbakova prieš teismo posėdį naujienų agentūrai AFP sakė, kad žinia yra tokia: „Darome su pilietine visuomene ką panorėję. Pasodinsime už grotų, ką panorėję, uždarysime, ką panorėję.“

Ketvirtadienį vyks teismo posėdis vienoje iš dviejų bylų, iškeltų „Memorial“. Nagrinėjimo imasi Aukščiausiasis Teismas, nes „Memorial International“ yra įregistruotas kaip tarptautinė draugija. Teismo sprendimas bus neskundžiamas Rusijos teismuose.

Kitos bylos, iškeltos žmogaus teisių centrui „Memorial“, nagrinėjimas antradienį prasidėjo Maskvos teisme ir bus pratęstas vėliau šį mėnesį.

Sovietų nusikaltimų katalogavimas

Ir „Memorial International“, ir žmogaus teisių centras „Memorial“ kaltinami taisyklių dėl „užsienio agentų“ pažeidimais.

Žmogaus teisių centras „Memorial“ taip pat kaltinamas „ekstremistinės ir teroristinės veiklos“ pateisinimu – dėl uždraustų politinių ar religinių judėjimų įkalintų narių sąrašų skelbimo.

„Užsienio agento“ statusas, nuo sovietmečio turintis neigiamą konotaciją, įpareigoja asmenis ir organizacijas atskleisti finansavimo šaltinius ir žymėti visą savo medžiagą, įskaitant įrašus socialiniuose tinkluose, antraip jiems gresia baudos.

Žmogaus teisių centras „Memorial“ į „užsienio agentų“ registrą buvo įtrauktas 2014 metais, o tarptautinė draugija „Memorial“ – 2016-aisiais.

„Memorial“ ištisus dešimtmečius kataloguoja Sovietų Sąjungoje įvykdytus žiaurius nusikaltimus, ypač liūdnai pagarsėjusiuose gulago priverčiamųjų darbų lageriuose ir kolonijose.

Organizacija taip pat kovoja už politinių kalinių, migrantų ir kitų grupių teises, stengiasi atkreipti dėmesį į teisių pažeidimus, ypač neramiame Šiaurės Kaukazo regione, apimančiame Čečėniją.

Tai gan savarankiškų regionuose įregistruotų organizacijų darinys, bet centrinės struktūros likvidavimas galėtų smarkiai paveikti jų darbą.

„Memorial International“ tvarko didžiulį grupės archyvą Maskvoje ir koordinuoja dešimčių su „Memorial“ susijusių nevyriausybinių organizacijų Rusijoje ir užsienyje darbą.

„Memorial International“ valdybos narys Olegas Orlovas naujienų agentūrai AFP sakė, kad toks Rusijos valdžios žingsnis smarkiai komplikuotų organizacijos darbą, nes atimtų teisinį pagrindą darbuotojų algoms mokėti, lėšoms gauti ir archyvams saugoti.

Jungtinių Tautų pareigūnai, Europos Taryba, tarptautinės teisių gynimo grupės ir Vakarų vyriausybės įspėjo Rusiją nelikviduoti „Memorial“.

Nobelio taikos premijos laureatai buvęs Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas ir nepriklausomo laikraščio „Novaja Gazeta“ vyriausiasis redaktorius Dmitrijus Muratovas paragino Generalinę prokuratūrą „atsiimti prašymą iš teismo ir išspręsti pretenzijų klausimą neteisminiu keliu“.

„Ilgametė „Memorial“ veikla visuomet buvo nukreipta į istorinio teisingumo atkūrimą, šimtų tūkstančių represijų metais žuvusių ir nukentėjusių žmonių atminimo išsaugojimą, pastangas užkirsti kelią panašiems įvykiams dabar ir ateityje“, – rašoma bendrame M. Gorbačiovo ir D. Muratovo pareiškime.

Kremlius yra sakęs, kad šį klausimą turi spręsti teismai, bet V. Putino atstovas Dmitrijus Peskovas pažymėjo, kad „Memorial“ jau „seniai yra problemų“ dėl „Rusijos įstatymų laikymosi“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 11 25 09:55
Spausdinti