Meniu
Prenumerata

antradienis, liepos 16 d.


UŽSIENIO ĮTAKOS ĮSTATYMAS
Rusijos keliu žengiančiai Gruzijai – JAV bausmė
BNS
Scanpix
Gruzija.

Jungtinės Valstijos įvedė naujus vizų apribojimus ir peržiūri santykius su Sakartvelu, ketvirtadienį pareiškė valstybės sekretorius Antony Blinkenas, Sakartvele prastūmus įstatymą prieš „užsienio įtaką“, sukėlusį masinius protestus.

Sakartvelo parlamentas priėmė ginčijamą „užsienio įtakos“ įstatymą, kuris, anot kritikų, nutildys opozicijos grupes ir nukreips šalį nuo provakarietiško kurso Rusijos link.

Naujoji vizų politika „bus taikoma asmenims, kurie yra atsakingi už kenkimą demokratijai Sakartvele arba prisideda prie šio kenkimo, taip pat jų šeimos nariams“, sakoma A. Blinkeno pareiškime.

Jis pridūrė, kad Vašingtonas taip pat pradėjo išsamią JAV ir Sakartvelo dvišalio bendradarbiavimo peržiūrą.

Įstatymu reikalaujama, kad nevyriausybinės organizacijos ir žiniasklaidos priemonės, gaunančios daugiau kaip 20 proc. finansavimo iš užsienio, būtų registruojamos kaip „užsienio įtakos agentai“.

Sakartvelo įstatymų leidėjai, nepaisydami didelių protestų, praėjusią savaitę priėmė šį įstatymą, o kritikai teigė, kad šis žingsnis nutildys opozicijos grupes ir nukreips buvusią sovietinę respubliką nuo provakarietiško kurso atgal į Rusiją.

A. Blinkenas patikslino, kad „visi, kurie kenkia demokratiniams procesams ar institucijoms Sakartvele, įskaitant pasirengimą 2024 metų spalį Sakartvele vykstantiems rinkimams, jų metu ir po jų, gali būti pripažinti neatitinkančiais JAV vizų išdavimo reikalavimų“ ir jiems, įskaitant jų artimiausius šeimos narius, gali būti uždrausta keliauti į JAV.

Kritikai teigė, kad ši Sakartvelo priemonė atspindi Rusijos teisės aktus, kuriais siekiama užgniaužti opoziciją, o Briuselis įspėja, kad ji „nesuderinama“ su ilgalaikiu Tbilisio siekiu tapti ES nare.

A. Blinkenas sakė, kad JAV tebesitiki, jog „Sakartvelo lyderiai persvarstys įstatymo projektą ir imsis veiksmų, kad jų šalis galėtų siekti demokratijos ir euroatlantinių siekių“.

„Peržiūrėdami mūsų abiejų šalių santykius, mes atsižvelgsime į Sakartvelo veiksmus priimdami sprendimus“, – teigė jis.

Sakartvelo valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ tvirtina, kad yra pasiryžusi prisijungti prie ES, ir aiškina, kad įstatymu siekiama padidinti pilietinių grupių finansavimo iš užsienio skaidrumą.

Partija tvirtina, kad yra įsipareigojusi siekti narystės ES ir NATO, kurios yra įtvirtintos šalies konstitucijoje ir kurioms pritaria daugiau kaip 80 proc. gyventojų.

Sakartvelo prezidentė Salome Zurabišvili šeštadienį vetavo įstatymą, bet „Sakartvelo svajonė“ parlamente turi pakankamai įstatymų leidėjų, kad galėtų atmesti jos veto.

2024 05 24 09:37
Spausdinti