Meniu
Prenumerata

penktadienis, birželio 14 d.


BALTARUSIJA
S. Cichanouskaja per rinkimų metines: „Ši diena galėjo tapti naujos Baltarusijos pradžia“
BNS
Dainius Labutis/ELTA
Sviatlana Cichanouskaja.

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja trečiadienį, minint trečiąsias ginčijamų Baltarusijos prezidento rinkimų metines, pareiškė, kad ta diena galėjo duoti pradžią šalies atsinaujinimui.

Po 2020-ųjų rugpjūčio 9-osios rinkimų Aliaksandrui Lukašenkai – ištikimam Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkui – paskelbus, kad jis buvo išrinktas šeštai kadencijai iš eilės, Baltarusijoje kilo beprecedenčiai protestai, o valdžia pradėjo didelio masto represijas prieš kitaminčius, žurnalistus ir aktyvistus.

Su A. Lukašenka rinkimuose konkuravusi S. Cichanouskaja savo politinę veiklą tęsia iš Vilniaus.

Opozicija ir Vakarų šalys šių rinkimų nepripažįsta laisvais bei teisingais.

„Ši diena galėjo tapti naujos Baltarusijos pradžia“, – sakė S. Cichanouskaja kreipimesi į tautą.

„Baltarusijos, kuri niekada neturės politinių kalinių ir kitaminčių persekiojimų. Baltarusijos, kur kalbėjimas gimtąja kalba yra ne smurto, o susižavėjimo priežastis. Baltarusijos, kur norisi patekti, o ne iš kurios skubama išvykti“, – tęsė ji.

„2020 metais supratome, kad metame iššūkį dešimtmečius gyvavusiai sistemai, režimui, kuris valdžią iškėlė aukščiau žmonių. Tačiau vis tiek judėjome į priekį. Nes buvome tikri, kad tiesa yra mūsų pusėje“, – pabrėžė S. Cichanouskaja.

„Praėjo treji metai. Per tą laiką jie bandė atimti iš mūsų svajones. Atimti artimuosius, laisvą valią, tėvynę, atimti nepriklausomybę“, – sakė ji.

Ji pridūrė, kad su kiekvienu nauju iššūkiu išlaikyti pasitikėjimą vis sunkiau.

„Bet tai tik mūsų pasirinkimas. Nuvertinti tai, kas nuveikta per trejus metus, nusivilti savimi ir savo tauta – arba išsaugoti atmintyje visas svarbias akimirkas, išsaugoti savo širdyse tuos, kuriuos netekome šiame kelyje. Ir toliau judėti į priekį. Su meile tiems, kurie eina su mumis, ir su tikėjimu tais, kurie ateis po mūsų“, – kreipimesi kalbėjo baltarusių opozicijos lyderė.

Per beveik tris dešimtmečius trunkantį autoritarinio prezidento A. Lukašenkos valdymą Baltarusijoje negailestingai slopinami opozicijos balsai ir nepriklausoma žiniasklaida.

Baltarusijos valdžia į opozicijos demonstracijas taip pat reagavo itin griežtomis priemonėmis: milicija sulaikė per 35 tūkst. žmonių, tūkstančiai protestuotojų teigė patyrę jėgos struktūrų pareigūnų smurtą. Svarbiausi opozicijos veikėjai buvo įkalinti arba priversti palikti šalį, nepriklausomų žiniasklaidos priemonių redakcijos apieškotos, o jų žurnalistai – areštuoti.

Antradienį Europos Sąjunga pavadino A. Lukašenkos režimą grėsme regiono ir tarptautiniam saugumui bei išreiškė susirūpinimą dėl neseniai Baltarusijoje dislokuotų Rusijos privačios karinės bendrovės „Wagner“ samdinių.

Rusija su Baltarusija yra sudariusi „sąjunginės valstybės“ susitarimą, kuriame numatyti glaudūs politiniai, ekonominiai ir kariniai ryšiai, o praėjusiais metais A. Lukašenka leido Rusijai pasinaudoti Baltarusijos teritorija Ukrainai pulti.

Be to, Rusija neseniai pradėjo gabenti taktinius branduolinius ginklus į Baltarusiją.

Taip pat Baltarusijos Raudonojo Kryžiaus vadovas Dzmitryjus Šaucovas yra sakęs, jog jo organizacija aktyviai dalyvauja vežant ukrainiečių vaikus į Baltarusiją, esą gerinti sveikatos.

Ir Ukraina, ir Baltarusijos opozicija tokius perkėlimus vadina neteisėtomis deportacijomis.

2023 08 09 15:36
Spausdinti