Meniu
Prenumerata

sekmadienis, gegužės 26 d.


GRŪDAI
S. Lavrovas grasina galutinai nutraukti grūdų susitarimą
ELTA
Scanpix
S. Lavrovas.

Rusija, pasak užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo, tarpininkaujant Turkijai ir Jungtinėms Tautoms (JT) pasiektą grūdų susitarimą su Ukraina pratęs tik tuomet, jei bus įgyvendinti Maskvai svarbūs sutarties punktai. „Jei Stambulo paketas, kaip inicijavo JT generalinis sekretorius, iki liepos 17 d. nebus įgyvendintas, tai apie tolesnį pratęsimą negali būti kalbos“, – sakė S. Lavrovas trečiadienį Juodosios jūros šalių susitikime, jį cituoja agentūra „Interfax“. Grūdų susitarimo galiojimas baigiasi liepos 18 d.

Susitarimas buvo pasiektas praėjusią vasarą – tai užbaigė kelis mėnesius Rusijos vykdytą Ukrainos Juodosios jūros uostų blokadą. Rusija mainai reikalavo sušvelninti Vakarų sankcijas, trukdančias eksportuoti Rusijos žemės ūkio produktus ir trąšas. Maskva nuo tada daug kartų skundėsi, kad šis reikalavimas nebuvo įgyvendintas. S. Lavrovas dabar ypač kritikavo, kad nesilaikoma sutarties dalies dėl Rusijos amoniako eksporto atnaujinimo.

Amoniakas yra nuodingos dujos, kurios perdirbamos į trąšas. Rusija yra viena didžiausių amoniako gamintojų ir eksportuotojų. Dar sovietiniais metais nutiesto amoniako vamzdyno iš Toljančio prie Volgos į Pietų Ukrainos Odesos uostą eksploatacija po Rusijos invazijos į Ukrainą buvo sustabdyta. Rusija praėjusiais mėnesiais ne kartą spaudė, kad vamzdyno eksploatacijos atnaujinimas būtų įtrauktas į susitarimą. Pastaruoju metu būta pranešimų, kad vamzdyno atkarpa Charkivo srityje buvo apgadinta.

2023 06 15 09:50
Spausdinti