Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, vasario 29 d.


PARAMA UKRAINAI
Senato žingsnelis link JAV pagalbos Ukrainai
BNS
Unsplash
JAV kongresas.

Didžiulis Jungtinių Valstijų užsienio pagalbos paketas, įskaitant 60 mlrd. JAV dolerių (55,7 mlrd. eurų) Ukrainai, sekmadienį atlaikė svarbų procedūrinį balsavimą, nors dešiniojo sparno respublikonų pasipriešinimas gali sutrukdyti jam įsigalioti.

Į 95 mlrd. dolerių (88 mlrd. eurų) paketą įtrauktas finansavimas Izraelio kovai su islamistų grupuotės „Hamas“ kovotojais ir svarbiam strateginiam sąjungininkui Taivanui, tačiau liūto dalis būtų skirta padėti provakarietiškai Ukrainai papildyti išsekusias šaudmenų, ginklų ir kitų svarbių dalykų atsargas.

Senatas, kuriame demokratai turi nedidelę persvarą, 67 balsais „už“ ir 27 „prieš“ nutraukė procedūrinį įstatymo projekto sustabdymą, todėl beveik neabejotina, kad maždaug savaitės viduryje jis bus priimtas per galutinį balsavimą, paprasta balsų dauguma.

Vienintelis teisingas atsakas į šią grėsmę yra tas, kad Senatas ją atremtų ir kuo greičiau priimtų šį įstatymo projektą.

Neįprasta, kad Senatas balsuoja savaitgalį. Sekmadienio sesijos laikas taip pat sutapo su amerikietiškojo futbolo didžiuoju finalu „Super Bowl“.

„Neprisimenu, kada praėjusį kartą Senatas posėdžiavo „Super Bowl“ sekmadienį, bet, kaip kalbėjau visą savaitę, mes ketiname toliau dirbti su šiuo įstatymu, kol darbas bus užbaigtas“, – prieš balsavimą teigė Senato daugumos lyderis Chuckas Schumeris.

„Šiuo metu, kai kalbamės, Vladimiro Putino invazija į Ukrainą dalį Rytų Europos pavertė karo zona, kokios šiuose regionuose nematėme nuo Antrojo pasaulinio karo, – sakė Niujorkui atstovaujantis senatorius. – Vienintelis teisingas atsakas į šią grėsmę yra tas, kad Senatas ją atremtų ir kuo greičiau priimtų šį įstatymo projektą.“

Trečiadienį respublikonams atmetus ankstesnį variantą su taip pat numatytomis JAV ir Meksikos sienos apsaugos priemonėmis, už kurias jie ištisus mėnesius kovojo, parama Ukrainai atrodė žlugusi.

Spaudžiami buvusio prezidento Donaldo Trumpo, kuris siekia sugrįžti į Baltuosius rūmus ir nori pasinaudoti galimu Joe Bideno silpnumu imigracijos klausimu, respublikonai, kaip atrodo, nusprendė verčiau sustabdyti bet kokias pasienio reformas iki lapkritį įvyksiančių rinkimų.

Tačiau respublikonų senatoriai ketvirtadienį per dramatišką balsavimą nusileido, kai demokratai visiškai atskyrė pagalbą Ukrainai nuo sienos klausimo.

Proveržis dėl pasienio žlunga

Prieš rinkimus abi partijos kol kas sugebėjo susitarti dėl nedaugelio dalykų. Tačiau dėl didžiosios nesklandumų dalies tiesiogiai kaltinamas D. Trumpas, tikriausiai vėl tapsiantis respublikonų vėliavnešiu lapkritį, nors 2020 metais pralaimėjo prezidento rinkimus J. Bidenui ir sulaukė daugybės baudžiamųjų kaltinimų.

Senato respublikonai iš pradžių reikalavo užtikrinti sienų apsaugą ir kėlė tai kaip sąlygą Ukrainai, kovojančiai su 2022 metų vasarį pradėta rusų invazija, paremti.

Tačiau D. Trumpas, skeptiškai vertinantis pagalbą Ukrainai, kaltina J. Bideną, kad šis nesugebėjo išspręsti sienos klausimo.

Sunkiai pasiektas demokratų ir respublikonų kompromisas, kuriuo Ukrainos ir Izraelio finansavimas buvo susietas su griežčiausiais imigracijos apribojimais per pastaruosius dešimtmečius, iš pradžių buvo giriamas kaip proveržis sprendžiant kai kuriuos svarbiausius šalies klausimus.

Tačiau po kelių dienų planas žlugo, nes D. Trumpas įspėjo įstatymų leidėjus jį atmesti.

Šeštadienį per rinkimų kampanijos kalbą jis pagrasino nustoti ginti NATO šalis, kurios nevykdo įsipareigojimų dėl išlaidų.

Net jei užsienio pagalbos paketas bus priimtas Senate, jį dar turės priimti daug palankesni D. Trumpui Atstovų Rūmai.

Atstovų Rūmų pirmininkas respublikonas Mike'as Johnsonas neatskleidė, ar būtų pasirengęs balsuoti dėl įstatymo projekto, skirto tik užsienio pagalbai.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis socialiniame tinkle „X“ parašė, kad sekmadienio balsavimas yra labai svarbus pirmas žingsnis siekiant suteikti daugiau pagalbos jo šaliai ir kad tai buvo bloga diena Rusijos prezidentui.

2024 02 12 10:03
Spausdinti