Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, gegužės 19 d.


RINKIMAI
Serbijos prezidentas A. Vučičius paskelbė pergalę rinkimuose
BNS
Twitter
A. Vučičius.

Serbijos lyderis Aleksandras Vučičius paskelbė triuškinamai laimėjęs sekmadienį vykusius visuotinius rinkimus, atveriančius jam kelią tęsti darbą prezidento poste.

Oficialūs rezultatai turėtų būti paskelbti vėlai pirmadienį, bet praėjus vos kelioms valandoms nuo balsavimo pabaigos A. Vučičius, savo šaliai vadovaujantis jau dešimtmetį, atrodė neabejojantis savo aiškia persvara ir teigė, kad antro turo neprireiks.

„Man malonu, kad daugybė žmonių balsavo ir parodė Serbijos visuomenės demokratinę prigimtį“, – per televiziją skelbdamas savo pergalę sakė A. Vučičius. Prezidentas pareiškė gavęs apie 60 proc. balsų.

„Šįkart nebuvo jokio įtempto laukimo“, – pridūrė jis.

Maždaug 7 mln. gyventojų turinti šalis rinko prezidentą, 250 vietų parlamentą ir kelių savivaldybių tarybų narius.

Naujausios visuomenės apklausos rodo, kad dešimt metų valdžioje išbuvusi A. Vučičiaus vadovaujama valdančioji centro dešinioji Serbijos pažangos partija (SNS) išsaugos parlamento kontrolę, o prezidentas bus perrinktas antrai kadencijai.

Rusijos invazija į Ukrainą visiškai nustelbė rinkimų kampaniją, kurioje, kaip anksčiau sakė stebėtojai, daugiausia dėmesio turėjo būti skirta tokiems klausimams kaip aplinkos apsauga, korupcija ir žmogaus teisės.

A. Vučičius neabejotinai pasinaudojo tuo, kad į Europą grįžo karas, taip pat visuomenės būgštavimais dėl galimo nestabilumo, bandydamas įtikinti rinkėjus, kad esą tik jis gali išgelbėti šalį nuo tokios krizės.

„Asmeniškai aš matau stabilią pažangą, ir atitinkamai balsavau, laikydamasis šio požiūrio“, – naujienų agentūrai AFP sakė Belgrade savo balsą atidavęs 52 metų valdininkas Milovanas Krstičius.

„Ukrainos krizės įtaka rinkimų rezultatams buvo didžiulė“, – prezidentas sakė savo pergalės kalboje.

Vis dėlto po A. Vučičiaus kalbos pagrindinis opozicijos kandidatas Zdravko Ponošas neketino pasiduoti.

„Šie rinkimai tėra Aleksandro Vučičiaus pabaigos pradžia... Neketiname iššvaistyti šios galimybės“, – teigė Z. Ponošas.

Sostinėje Belgrade balsavimą trumpam aptemdė apsistumdymas tarp kandidato į parlamentą Pavlės Grbovičiaus ir A. Vučičiaus SNS šalininkų. Taip pat buvo pranešimų apie nedidelius susirėmimus ir rinkėjų bauginimą.

Vėliau sakydamas savo pergalės kalbą A. Vučičius neigė, kad buvo kokių nors nusižengimų.

Serbijos rinkimų komisija prognozavo, kad rinkėjų aktyvumas bus apie 60 proc. – apie dešimčia procentinių punktų didesnis nei per vėliausius visuotinius rinkimus 2020 metais.

Kosovo, buvusios Serbijos provincijos, serbai irgi dalyvavo rinkimuose – jie išvažiavo balsuoti apie 40-čia autobusų, Prištinos valdžiai atsisakius leisti organizuoti balsavimą šalies teritorijoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2022 04 04 08:18
Spausdinti