Meniu
Prenumerata

trečiadienis, kovo 22 d.


LGBT
Šiaurės Airijoje įregistruota pirmoji tos pačios lyties asmenų santuoka
BNS
Pixabay

26 metų rūpybos darbuotoja Robyn Peoples ir 27 metų padavėja Sharni Edwards  susituokė per ceremoniją Karikferguse netoli Belfasto. 

Tai pirmoji įregistruota tos pačios lyties asmenų santuoka Šiaurės Airijoje, regionui paskutiniam Jungtinėje Karalystėje legalizavus homoseksualių asmenų santuokas. Moterys sakė neketinusios tapti pirmąja susituokusia tos pačios lyties pora, bet džiaugėsi tapusios permainų Šiaurės Airijoje simboliu.

„Labai ilgai ir sunkiai kovojome, kad ši galimybė būtų vertinama kaip lygi, o dabar esame čia ir tai tiesiog nuostabu“, – sakė Robyn. Ji ir jos žmona po santuokos pasirinko pavardę Edwards-Peoples.

Šiaurės Airijos asamblėja nepasekė Britanijos ir Škotijos parlamentų pavyzdžiu, kai jie 2014 metais leido tuoktis tos pačios lyties asmenims. Socialiai konservatyvi Demokratinė junionistų partija (DUP), didžiausia frakcija Šiaurės Airijos asamblėjoje, prieštaravo gėjų santuokų legalizavimui.

Tačiau po lygių teisių gynėjų kampanijos pernai įsikišo Britanijos parlamentas ir užtikrino, kad Šiaurės Airijoje galiotų ta pati tvarka kaip ir likusioje šalies dalyje. Pakeitimas įsigaliojo sausio 13 dieną, o pirmosios gėjų santuokos tapo įmanomos po keturių savaičių.

Jungtinės Karalystės įstatymų leidėjai veikė tuo metu, kai Šiaurės Airijos asamblėja ir vyriausybė buvo suspenduotos vykstant ginčui tarp pagrindinės airių nacionalistų ir britų junionistų partijų, kurios regione dalijasi valdžia. Administracija vėl pradėjo dirbti praėjusį mėnesį po trejų metų pertraukos. Tačiau net jei Šiaurės Airijos įstatymų leidėjai norėtų panaikinti parlamento Londone priimtą santuokų įstatymą, negalėtų lengvai to padaryti.

Britų parlamentarai pernai taip pat balsavo už galimybių atlikti abortą išplėtimą. Šiaurės Airijoje šios galimybės buvo labai suvaržytos.

Tarp aktyvistų, siekusių santuokos įstatymo pakeitimo, buvo Sara Canning, kurios partnerė, žurnalistė Lyra McKee žuvo nuo Airijos respublikonų armijos (IRA) disidentų kulkų, kai 2019 metų balandį rengė reportažą apie riaušes prieš policiją Londonderyje.

S. Canning sakė, kad pirmoji tos pačios lyties asmenų santuoka Šiaurės Airijoje yra „nuostabi mūsų istorijos akimirka“. „Tai tikrai labai daug reiškia ir suteikė man labai reikalingos šviesos tamsiais metais, – sakė ji. – Žinau, kad Lyra labai džiaugtųsi matydama šią dieną.“

Dėl L. McKee nužudymo niekas nebuvo apkaltintas, bet policija antradienį pranešė, kad Londonderyje buvo areštuoti keturi vyrai.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 02 12 09:09
Spausdinti