
Kovo 24 d. JAV leidinio „The Atlantic“ redaktorius Jeffrey Goldbergas paskelbė straipsnį, kuriame tikino buvęs netyčia pridėtas prie susirašinėjimų programėlės „Signal“ pokalbio. Jame galimai realūs aukšti JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos pareigūnai aptarė planuojamus amerikiečių karo veiksmus Jemene. Skandalas dėl itin skaudaus galimo nacionalinio saugumo pažeidimo nuaidėjo visame pasaulyje ir vėliau buvo pavadintas „Signalgeitu“. Ką reikia apie jį žinoti?


Kaip viskas prasidėjo?
Kovo 24 d. J. Goldbergas savo straipsnyje nurodė, kad kovo pradžioje programėlėje „Signal“ sulaukė kvietimo bendrauti iš JAV nacionalinio saugumo patarėjo Michaelo Waltzo, o vėliau, kovo 13 d., buvo pridėtas prie bendro pokalbio, pavadinto „Houthi PC small group“ (hučių pagrindinio komiteto mažoji grupė). Žurnalisto inicialai pokalbyje rodyti kaip „JG“, o kiti pokalbio nariai nesuprato, kas jis toks.
Pokalbyje, kaip spėjo J. Goldbergas, taip pat dalyvavo tokie aukšto rango pareigūnai, kaip viceprezidentas Jamesas Davidas Vance'as, gynybos sekretorius Pete'as Hegsethas, valstybės sekretorius Marco Rubio, iždo sekretorius Scottas Bessentas, JAV administracijos vadovė Susie Willes, jos pavaduotojas Stephenas Milleris, CŽV vadovas Johnas Ratcliffe'as, Nacionalinės žvalgybos vadovė Tulsi Gabbard ir JAV specialusis pasiuntinys Artimuosiuose Rytuose Steve'as Witkoffas, kuris dalies pokalbio metu su oficialiu vizitu lankėsi Rusijoje.
Nenumanydami, kad pokalbyje taip pat dalyvauja žurnalistas, administracijos nariai dalijosi žinutėmis apie kovo 15 d. planuojamus JAV karinių pajėgų smūgius Jemene, kur hučių sukilėliai savo išpuoliais prieš prekybos laivus Raudonojoje jūroje trikdė prekybą. J. Goldbergas teigė iš pradžių netikėjęs, kad pokalbis iš tiesų yra tikras, o ne mėginimas pokštauti arba apgauti, tačiau kovo 15 d. JAV iš tiesų sudavė smūgius Jemene, o patys pokalbio dalyviai ėmė vieni kitus sveikinti dėl sėkmingos operacijos.


Kas buvo „Signal“ žinutėse?
„The Atlantic“ redaktorius straipsnyje išsamiai aprašė pokalbio žinutes ir pasidalijo kai kuriais ekrano kadrais. Daugiausia dėmesio žiniasklaidoje sulaukė keli pokalbio dalyvių teiginiai:
- Viceprezidentas J. D. Vance'as iš pradžių siūlė planuojamą karinę operaciją nukelti mėnesiui, teigdamas nesantis tikras, kad prezidentas D. Trumpas supranta, kokią klaidinančią žinutę tokia operacija siųstų Europai – prisiimta JAV administracijos politika europiečių atžvilgiu yra priversti juos būti savarankiškesnius, o šiais smūgiais amerikiečiai padėtų ir Europai, kuri Raudonojoje jūroje prekybos laivų turi daugiau nei JAV. „Nesu tikras, ar prezidentas supranta, kaip tai neatitinka jo šiuo metu skelbiamos žinios apie Europą, – „Signal“ rašė J. D. Vance'as. – Yra dar vienas pavojus, kad naftos kainos gali vidutiniškai ar smarkiai pakilti. Esu linkęs palaikyti komandos sutarimą ir šiuos nuogąstavimus pasilikti sau. Tačiau yra svarių argumentų atidėti šį klausimą mėnesiui, padaryti pranešimą, kodėl tai svarbu, pažiūrėti, kokia yra ekonomikos padėtis, ir pan.“ Vėliau viceprezidento komunikacijos vadovas teigė, kad J. D. Vance'as „vienareikšmiškai“ palaiko D. Trumpo užsienio politiką.
- J. D. Vance'as taip pat P. Hegsethui atrašė žinutę, kurioje teigia, kad jis nenori vėl „išsukinėti“ Europos, o į tai pats gynybos sekretorius atrašė: „Visiškai pritariu tavo neapykantai europiečių veltėdžiavimui. Tai PATETIŠKA.“
- S. Milleris perdavė prezidento nuomonę, kad operacija turėtų judėti į priekį, tačiau „Egiptui ir Europai turime paaiškinti, ko už tai tikimės mainais. (...) Jei JAV sėkmingai atkurs laivybos laisvę didele kaina, turėtų mainais iš to būti tolimesnė ekonominė nauda.“
Nacionalinio saugumo pažeidimas
J. Goldbergui paviešinus pokalbį „The Atlantic“ straipsnyje kilo didžiulė pasipiktinimo banga. „Signal“ programėlė nėra autorizuota naudotis aptariant tokio slaptumo informaciją, kaip karinių operacijų planavimas – žinutės joje yra koduojamos, tačiau į ją vis tiek galima įsilaužti. JAV administracijos pareigūnai turi savus, griežtai saugomus kanalus, kuriais tokio lygio komunikacija turi vykti.
Be to, prie pokalbio buvo pridėtas pašalinis asmuo – žurnalistas, nors M. Waltzas vėliau interviu amerikiečių kanalui „Fox News“ aiškino nežinantis, kaip tai nutiko. Kiti pokalbio dalyviai taip pat nenutuokė apie žurnalisto dalyvavimą.
Vienas pokalbyje buvusių pareigūnų, S. Witkoffas, dalies pokalbio metu lankėsi Maskvoje, kur, kaip vėliau pastebėjo kritikai, į jo telefoną tikrai galėjo būti įsilaužta, o jo pokalbiai sekami. S. Witkoffas taip pat yra D. Trumpo pasiuntinys derybose su Rusija dėl karo Ukrainoje sustabdymo.
Slapta ar neslapta informacija?
Paaiškėjus apie šią D. Trumpo administracijos klaidą, pokalbio dalyviai teigė, kad jokia įslaptinta informacija jame nebuvo dalintasi. Pirmajame straipsnyje J. Goldbergas JAV nacionalinio saugumo sumetimais nuslėpė dalį informacijos – konkrečius karinius planus ir vieno pokalbyje dalyvavusio CŽA agento pavardę. Tačiau T. Gabbard kovo 26 d. pareiškus, kad slaptos informacijos „Signal“ nebuvo, žurnalistas išplatino ir likusią pokalbio dalį.
Naujai paviešintose P. Hegsetho žinutėse užfiksuota, J. Goldbergo teigimu, detali operacijos informacija, įskaitant tikslų laiką, taikinius, naudojamas ginkluotės sistemas ir smūgių eiliškumą. Iš žinučių matyti, kad operacijoje buvo naudojami F-18 naikintuvai, MQ-9 dronai ir „Tomahawk“ raketos.
Foto galerija.: new_000351325_0
D. Trumpo administracijos ir Vašingtono reakcija
Šis nacionalinio saugumo pažeidimas sukėlė griežtą Vašingtono pareigūnų reakciją. Demokratų partijos atstovai teigė esantys pasipiktinę pareigūnų veiksmais ir žioplumu, o kažkas iš pokalbyje dalyvavusių asmenų turi prisiimti atsakomybę ir pasitraukti iš pareigų – tai ragino daryti gynybos sekretorių P. Hegsethą. Kovo 26 d. M. Waltzas interviu „Fox News“ prisiėmė „visą atsakomybę“ dėl pokalbio sukūrimo neautorizuotoje programėlėje, kurioje aptartos karinės operacijos detalės pateko į viešumą. Tačiau net ir prisiėmęs kaltę M. Waltzas teigė, kad saugumo pažeidimas įvyko ne dėl jo kaltės.
Tačiau, kaip amerikiečių leidiniui „Politico“ teigė šaltiniai, Baltuosiuose rūmuose vyko tarpusavio pokalbiai, kuriuose vis daugiau kolegų reikalavo M. Waltzą pasitraukti, ypač stengiantis apsaugoti patį prezidentą. Vienas šaltinių, kuriam buvo garantuotas anonimiškumas, „Politico“ komentavo: „Visi Baltuosiuose rūmuose gali sutarti dėl vieno: M. Waltzas yra prakeiktas idiotas.“


Pats D. Trumpas iš pradžių apie skandalą nieko nekomentavo ir atrodė labiau susidomėjęs tuo, kad jo nacionalinio saugumo patarėjas apskritai turėjo kontaktuose žurnalistą, kuris yra atvirai prieštaraujantis D. Trumpo politikai. „Politico“ teigimu, nuomonės neišreiškimas pirmosiomis dienomis leido suprasti, kad prezidentas dar svarsto dėl galimo atsako. Tačiau vėliau D. Trumpas ėmė keisti savo nuomonę, ir jau kovo 26 d. (po M. Waltzo interviu „Fox News“) leido suprasti manantis, kad tai jis yra kalčiausias. Maža to, prezidentas įnirtingai gynė savo ištikimą šalininką, buvusį „Fox News“ laidų vedėją ir dabartinį gynybos sekretorių P. Hegsethą, teigdamas, kad jis čia „ne prie ko“, o jam taikomą kritiką vadino „raganų medžiokle“.
Tuo metu P. Hegsethas žurnalistams ir socialinėse medijose koneveikė J. Goldbergą ir teigė, kad pastarojo reputacija net tarp žurnalistų yra siaubinga. „Taigi leiskite man paaiškinti. „The Atlantic“ paskelbė vadinamuosius „karo planus“, ir tie „planai“ apima: jokių pavardžių. Jokių taikinių. Jokių vietovių. Jokių dalinių. Jokių maršrutų. Jokių šaltinių. Jokių metodų. Ir jokios įslaptintos informacijos. Tai tikrai šūdini karo planai, – kovo 26 d. socialiniame tinkle „X“ skelbė gynybos sekretorius. – Tai įrodo tik viena: J. Goldbergas niekada nematė karo plano ar „puolimo plano“ (kaip jis dabar jį vadina). Nė iš tolo.“
Demokratų kongresmenai reikalavo skubiai šaukti klausymus, kuriuose turėtų pasiaiškinti pokalbyje dalyvavę pareigūnai. T. Gabbard ir J. Ratcliffe'as buvo iškviesti prieš Atstovų Rūmų Žvalgybos komitetą pasiaiškinti. Klausymuose abu pareigūnai neigė pokalbyje dalijęsi slapta informacija, tačiau T. Gabbard pripažino, kad naudoti „Signal“ „buvo klaida“.
„Manau, kad dėl nuostabios Dievo malonės mes dabar neliūdime dėl mirusių lakūnų“, – klausymuose teigė demokratų kongresmenas Jimas Himesas, anksčiau sakęs esantis „pasibaisėjęs“ dėl tokios JAV administracijos klaidos.