Meniu
Prenumerata

pirmadienis, vasario 6 d.


SKILIMAS
Škotijos vyriausybė nori kitą spalį surengti „konsultacinį“ balsavimą dėl nepriklausomybės
BNS
Unsplash

Škotų vyriausybė ketina 2023 metų spalio 19 dieną surengti antrą referendumą dėl nepriklausomybės, antradienį pareiškė Škotijos pirmoji ministrė Nicola Sturgeon, tačiau pripažino, kad gali neturėti įgaliojimų tai padaryti be Londono pritarimo.

Parlamente Edinburge ji sakė, kad, siekdama užtikrinti teisinį aiškumą, jos vyriausybė, prieš kreipdamasi į rinkėjus, prašys Jungtinės Karalystės Aukščiausiojo Teismo nuomonės.

N. Sturgeon sakė, kad rinkėjams bus užduotas toks pat klausimas, kaip ir 2014 metais Škotijoje vykusiame balsavime dėl nepriklausomybės: „Ar Škotija turėtų būti nepriklausoma valstybė?“

Per tą referendumą Škotija 55 proc. balsų atmetė nepriklausomybę.

JK ministro pirmininko Boriso Johnsono vyriausybė nepalaiko naujo referendumo idėjos ir sako, kad šis klausimas buvo išspręstas per balsavimą 2014-aisiais.

Tačiau N. Sturgeon, Škotijos nacionalinės partijos (SNP) lyderė, teigia, kad padėtis nuo to laiko pasikeitė, visų pirma dėl JK išstojimo iš Europos Sąjungos – tokiam žingsniui dauguma žmonių Škotijoje nepritarė.

N. Sturgeon yra sakiusi, kad nori iki 2023 metų pabaigos surengti naują balsavimą dėl nepriklausomybės.

Anksčiau šį mėnesį ji sakė, kad Škotijos parlamentas turi „neginčijamą demokratinį mandatą“ rengti tokį balsavimą. N. Sturgeon partija vadovauja nepriklausomybės šalininkų daugumai Škotijos parlamente, drauge su Škotijos žaliųjų partija.

Jei Aukščiausiasis Teismas nuspręs, kad Škotijos vyriausybė neturi įgaliojimų surengti balsavimą be Londono sutikimo, „dėl to bus kalti Vestminsterio teisės aktai, o ne teismas“, sakė ji.

Ji pridūrė, kad tokiu atveju SNP pasinaudos kitais JK visuotiniais rinkimais, kurie turi įvykti iki 2024 metų, kaip „de facto referendumu“ dėl nepriklausomybės.

„Bet kuriuo atveju Škotijos gyventojai pasakys savo nuomonę“, – sakė ji įstatymų leidėjams.

„Vestminsterio valdžia Škotijoje negali būti grindžiama niekuo kitu, kaip tik sutikimu paremta, savanoriška partneryste“, – prieš sakydama kalbą Škotijos parlamente kalbėjo N. Sturgeon.

„Atėjo laikas suteikti žmonėms demokratinį pasirinkimą, už kurį jie balsavo, o tada kartu su nepriklausomybe kurti labiau klestinčią ir teisingesnę šalį, kurioje Škotija ir mūsų draugai likusiose Jungtinės Karalystės dalyse bendradarbiautų lygiomis teisėmis“, – pridūrė ji.

Opozicinės partijos kritikavo N. Sturgeon dėl jos „manijos“ surengti naują balsavimą dėl nepriklausomybės ir teigė, kad vietoj to ji turėtų sutelkti dėmesį į praktiškesnius dalykus, pavyzdžiui, spręsti didėjančių pragyvenimo išlaidų problemą.

Kaip Velsas ir Šiaurės Airija, Škotija turi savo parlamentą ir vyriausybę, vykdo savo politiką visuomenės sveikatos, švietimo ir kitose srityse. Tačiau JK vyriausybė Londone kontroliuoja tokias sritis kaip gynyba ir fiskalinė politika.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2022 06 28 17:49
Spausdinti