Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, lapkričio 21 d.


KOSMOSAS
Skrydžiams į Mėnulį skirta NASA raketa gali startuoti jau rugpjūčio 29-ąją
BNS
Unsplash

NASA, planuojanti vėl nuskraidinti žmonių į Mėnulį įgyvendindama savo programą „Artemis“, gali jau rugpjūčio 29 dieną surengti šioms misijoms skirtos raketos pirmą bandomąjį skrydį be įgulos, trečiadienį pranešė JAV kosmoso agentūra.

Misija „Artemis 1“ bus pirmasis iš virtinės skrydžių, per kuriuos Jungtinės Valstijos siekia sugrąžinti į Mėnulį žmones, įkurti ten ilgalaikę bazę ir, remdamosi sukaupta patirtimi, suplanuoti pirmąjį astronautų skrydį į Marsą, turintį įvykti kažkuriuo metu 4-ajame dešimtmetyje.

NASA vadovo pavaduotojas Jimas Free žurnalistams sakė, kad ankstyviausios datos, kada galėtų būti paleista didžiulė nešančioji raketa „Space Launch System“ (SLS) ir kapsulė „Orion“, yra rugpjūčio 29-oji, rugsėjo 2-oji ir rugsėjo 5-oji.

Sprendimas ruoštis startui buvo priimtas atlikus raketos galutinius patikrinimus Kennedy kosminiame centre Floridoje.

Paskutiniai iš šių bandymų buvo atlikti birželį ir išpildė 90 proc. iškeltų uždavinių. Trečiadienį aukšto rango NASA pareigūnas Cliffas Lanhamas sakė, kad inžinieriai pakeitė brokuotas tarpines, dėl kurių per galutinį bandymą buvo užfiksuotas vandenilio nuotėkis iš SLS.

„Artemis 1“ turėtų apskrieti Mėnulį per misiją, truksiančią 4–6 savaites. Kapsulės skrydis nesusijungus su kokiu nors kitu aparatu būtų ilgesnės trukmės negu bet kurio kito iki šiol paleisto erdvėlaivio. Į Žemę ji grįžtų leisdamasi didesniu greičiu ir labiau įkaisdama negu kuris nors kitas pilotuojamas aparatas.

SLS taip pat turi iškelti keletą nedidelių palydovų „CubeSats“ eksperimentams kosmose.

„Artemis“ misijos vadovas Mike'as Sarafinas žurnalistams sakė: „Mūsų pirmas ir pagrindinis uždavinys – pademonstruoti „Orion“ karščio skydo [veikimą] grįžimo po skrydžio į Mėnulį sąlygomis.“

Grįždama kapsulė skries apie 39,4 tūkst. km per valandą greičiu. Įskriejus į atmosferą jos karščio skydas įkais iki temperatūros, tik perpus mažesnės negu Saulės paviršiuje.

Antrasis uždavinys – pademonstruoti, kad raketa ir kapsulė yra tinkamos skrydžiams ir gali atlikti visus reikiamus manevrus.

Galiausiai NASA sieks susigrąžinti vandenyne nusileisiančią „Orion“ ir kruopščiai ją patikrinti.

„Artemis 2“ bus pirma pilotuojama misija. Per ją įgula apskris aplink Mėnulį, bet jame nenusileis. Per trečiąjį šios programos skrydį ties Mėnulio Pietų ašigaliu turėtų išsilaipinti pirmoji moteris ir pirmasis tamsiaodis.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2022 07 21 13:40
Spausdinti