Meniu
Prenumerata

sekmadienis, gegužės 26 d.


KOSMOSAS
„SpaceX“ surengė pirmą civilių įgulos skrydį į Žemės orbitą
BNS
BNS

„SpaceX“ raketa „Falcon 9“ su keturiais kosmoso turistais trečiadienio vakarą pakilo iš Kennedy kosmoso centro Floridoje pirmajai vien civilių įgulos misijai orbitoje.

Didžiulis ugnies kamuolys nušvietė dangų, devyniems raketos varikliams 20 val. 2 min. vietos (ketvirtadienį 3 val. 2 min. Lietuvos) laiku pradėjus nešti ją aukštyn.

Maždaug po 12 minučių kapsulė „Dragon“ atsiskyrė nuo raketos ir įgula pasiekė orbitą, o daugkartinio naudojimo pirmoji pakopa sugrįžo į Žemę ir vertikaliai nutūpė ant baržos jūroje.

„Anksčiau skrido nedaugelis, o dabar skris daugybė“, – pasakė skrydį užsakęs 38 metų milijardierius Jaredas Isaacmanas.

„SpaceX“ erdvėlaivis pakils į 575 km aukštį, aukščiau nei skrieja Tarptautinė kosminė stotis (TKS).

Po trijų dienų skriejimo aplink Žemę keturių amerikiečių įgula nusileis vandenyne netoli Floridos krantų. Kapsulės kritimą lėtins didžiuliai parašiutai.

Misija „Inspiration4“ „primena mums, ką galime atlikti bendradarbiaudami su privačia industrija“, prieš startą socialiniame tinkle „Twitter“ parašė NASA administratorius Billas Nelsonas.

Galvodama apie komercinius pajėgumus NASA 2011 metais inicijavo komercinių įgulų programą.

Sunkus pasirengimas

Milijardieriaus, „Tesla“ savininko Elono Musko įkurta „SpaceX“ neskelbia, kiek J. Isaacmanui atsiėjo ši kelionė, bet kaina gali siekti dešimtis milijonų dolerių (eurų).

„Inspiration4“ įgulos lyderis kažkada buvo išmestas iš mokyklos, o vėliau įkūrė atsiskaitymų apdorojimo paslaugų įmonę „Shift4 Payments“. Jis taip pat yra aistringas aviatorius.

Į kelionę jis pasikvietė dar tris žmones, atrinktus konkurso būdu. Jų istorijos papasakotos transliavimo platformos „Netflix“ dokumentiniame filme.

Vėžiu sirgusi 29 metų Hayley Arceneaux yra gydytojo asistentė ir jauniausias orbitoje pabuvojęs amerikietis, taip pat pirmasis į kosmosą nuskridęs žmogus su protezu. Titano strypu yra pakeista dalis jos šlaunikaulio.

42 metų Chrisas Sembroski anksčiau dirbo JAV oro pajėgose, o dabar – aviacijos industrijoje duomenų inžinieriumi.

51 metų geologijos profesorė Sian Proctor 2009-aisiais tik per plauką nebuvo atrinkta į NASA astronautus. Ji yra tik ketvirtoji moteris afroamerikietė, nuskridusi į kosmosą.

Po starto įgulą pasveikino buvusi JAV pirmoji ponia Michelle Obama.

„Savo drąsa, smalsumu ir aistra jie įkvepia mus visus, – tviteryje parašė ji. – Galvoju apie visą jaunimą, žiūrėsiantį į šią įgulą ir dėl jų svajosiantį drąsiai. Ad astra!“

Šių astronautų rengimas truko tik apie pusmetį, buvo išbandytos ir įgulos narių fizinės jėgos – kartu jie įkopė į apsnigto 3 km aukščio Maunt Renyro kalno viršūnę JAV šiaurės vakaruose.

Jie taip pat treniravosi dirbtinę trauką sukeliančioje centrifugoje ir per skrydžius reaktyviniais lėktuvais.

Šia kosmine misija siekiama surinkti 200 mln. dolerių (169 mln. eurų) Šv. Judo Tado vaikų tyrimų ligoninei Tenesyje. H. Arceneaux vaikystėje buvo gydoma šioje ligoninėje, o dabar joje dirba.

Įgula su savimi pasiėmė įvairių daiktų, kurie labdaros tikslais bus parduoti aukcione – ukulelę, 30 kg apynių, skirtų kosminiam alui daryti, keletą nekeičiamųjų žetonų (angl. non-fungible tokens, NFT)

Kosmose bus analizuojami įgulos narių biologiniai duomenys, įskaitant širdies ritmą bei miego kokybę, taip pat kognityviniai gebėjimai.

Kapsulė „Dragon“ pirmą kartą yra aprūpinta stebėjimo kupolu – didžiausiu per visą istoriją kosminiu langu. Jis pakeitė įprastą šioms kapsulėms mechanizmą, skirtą susijungti su TKS.

Kosmoso privatizavimas

Be labdaros ir mokslinio aspektų, misijos tikslas yra įrodyti, kad kosmosas yra prieinamas žmonėms, neperėjusiems griežtos astronautų atrankos ir ilgus metus nerengtiems tokiam darbui.

Skrydis turėtų vykti visiškai automatizuotai, tačiau „SpaceX“ apmokė įgulą perimti valdymą susiklosčius avarinei situacijai.

Šis kosminis nuotykis vainikuoja vasarą, paženklintą milijardierių Richardo Bransono ir Jeffo Bezoso lenktynių ribai pasiekti.

Pirmasis suborbitinį skrydį į kosmosą liepos 11 dieną atliko bendrovės „Virgin Galactic“ įkūrėjas R. Bransonas, o po devynių dienų jo sėkmę atkartojo ir kompanijos „Blue Origin“ vadovas J. Bezosas.

Tačiau tie skrydžiai suteikė galimybę vos kelioms minutėms patirti nesvarumo būseną. „SpaceX“ misija yra kur kas ambicingesnė.

Tai ketvirta pilotuojama „SpaceX“ misija – bendrovė į TKS jau yra nuskraidinusi 10 NASA astronautų.

„SpaceX“ jau rengia būsimas turizmo misijas; viena iš jų įvyks jau ateinančiais metais, kai bus surengtas turistinis skrydis į TKS.

B. Nelsonas tviteryje parašė, kad po „Inspiration4“ daugiau žmonių galės patirti „kosmoso stebuklus“.

„Žvelgiame į ateitį, kur NASA bus viena iš daugelio klientų komercinėje kosmoso rinkoje. Į priekį ir aukštyn!“ – pridūrė jis.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 09 16 10:31
Spausdinti