Meniu
Prenumerata

pirmadienis, gruodžio 4 d.


EKONOMINIAI SANTYKIAI
Su „Brexitu“ britai netenka automatinės teisės gyventi ir dirbti ES, o ES piliečiai – Jungtinėje Karalystėje
BNS
Pexels
Londonas.

Kol kas didžioji dauguma britų ir Europos Sąjungos piliečių nepajuto „Brexito“ tikrovės, nes sausio 31 dieną išstojusi iš bloko Jungtinė Karalystė laikosi jo taisyklių ir dar laikysis jų iki šių metų pabaigos, kai baigsis pereinamasis laikotarpis prieš naujus ekonominius santykius.

Sausio 1-ąją viskas pasikeis. Britanijos santykiai su ES, kuriuos kone penkis dešimtmečius apibrėždavo ekonominė, kultūrinė ir socialinė integracija, bus ne tokie glaudūs.

Pokyčiai Britanijos ekonomikai ir žmonėms bus didžiausi nuo Antrojo pasaulinio karo, tikrai didesni nei 1973-iaisiais, kai šalis prisijungė prie tuometinės Europos ekonominės bendrijos (EEB).

„Tai daug didesnis šokas mūsų ekonominei sistemai, ir jis įvyks akimirksniu“, – sakė strateginių studijų centro „The UK in a Changing Europe“ direktorius, Londono Karaliaus koledžo Europos politikos ir užsienio reikalų profesorius Anandas Menonas. „Prasidedant sausiui staiga atsibundi naujame pasaulyje“, – sakė jis.

Kai kuriuos pasikeitimus dėl judėjimo žmonės pajus kone per naktį.

Kas keičiasi?

Nors dėl koronaviruso pandemijos tarp Britanijos ir ES keliaujančių žmonių skaičius ir taip drastiškai sumažėjo, bet judėjimo laisvės pabaiga sausio 1-ąją kol kas bus labiausiai juntama „Brexito“ pasekmė.

Pagal susitarimą, kurį abi šalys pasiekė gruodžio 24 dieną, maždaug milijonas Britanijos piliečių, legaliai gyvenančių ES, iš esmės išsaugos tas pačias teises, kokias turi dabar. Tas pats pasakytina apie daugiau kaip 3 mln. Jungtinėje Karalystėje esančių ES piliečių.

Tačiau JK piliečiai nebeturės automatinės teisės gyventi ir dirbti ES, o ES piliečiai – JK. Žmonės, kurie norės kirsti sieną gyventi ir dirbti, turės laikytis imigracijos taisyklių ir susidurs su kitomis biurokratinėmis kliūtimis, pavyzdžiui turės užsitikrinti savo kvalifikacijos pripažinimą.

Išimtis bus taikoma žmonėms, judantiems tarp JK ir Airijos, kurios turės bendrą kelionių zoną.

Daugeliui žmonių Europos Sąjungoje laisvė keliauti, studijuoti ir gyventi bet kur 27 valstybių bloke yra tarp labiausiai patinkančių Europos integracijos aspektų.

Vis dėlto kai kas Britanijoje ir kitose Vakarų Europos dalyse pradėjo skeptiškiau vertinti judėjimo laisvę, kai 2004 metais į ES įstojo virtinė Rytų Europos šalių ir kai daug jų piliečių išvyko į JK ir kitas turtingesnes šalis dirbti. Susirūpinimas imigracija buvo svarbus veiksnys Britanijai 2016 metais balsuojant referendume dėl išstojimo iš bloko. Sausio 1-ąją to sprendimo pasekmės taps akivaizdžios ir JK, ir ES piliečiams.

Kokios naujosios kelionių taisyklės?

Nors keliauti atostogoms ir toliau bus galima be vizų, britai ES teritorijoje galės praleisti tik 90 dienų per kiekvieną 180 dienų periodą, o JK leis ES piliečiams savo teritorijoje vienu kartu būti iki šešių mėnesių.

Britų pensininkams, kurie pripratę daugiau kaip tris mėnesius praleisti savo antruose namuose saulėtame Ispanijos Kosta del Solio regione, permainos gali būti šokiruojančios. Britų keliautojai Europoje taip pat turės pasirūpinti, kad jų pasai būtų galiojantys dar mažiausiai šešis mėnesius, ir pirkti kelionių draudimą. Britams nebebus išduodamos Europos sveikatos draudimo kortelės, užtikrinančios medicinines paslaugas visame bloke, bet JK sako rengianti kitą sistemą, kad britai bloke ir ES piliečiai Britanijoje turėtų medicininį draudimą.

Kokia tvarka dėl augintinių?

Britanijos piliečiams, pripratusiems kas vasarą vykstant atostogų Europoje pasiimti savo šunį, katę ar šešką, padėtis taps sunkesnė, nes šalis nebepriklausys ES gyvūnų augintinių pasų schemai, tačiau pagal susitarimą nebus varginančių, mėnesių trukmės procedūrų, kurių kai kas baiminosi. Savininkai britai turės pasirūpinti, kad jų augintiniai būtų pažymėti mikroschema ir paskiepyti nuo pasiutligės mažiausiai 21 diena prieš kelionę, be to, turės gauti iš veterinaro Gyvūno sveikatos sertifikatą ne daugiau kaip 10 dienų prieš išvykimą.

Ar bus galima vairuoti?

Pagal susitarimą, britų vairuotojams ES teritorijoje nereikės tarptautinio vairuotojo pažymėjimo. Britai galės keliauti ES su savo britiškais pažymėjimais ir britišku draudimu, jei galės įrodyti, kad yra apdrausti pagal Žaliosios kortelės sistemą.

Kokia tvarka dėl darbo?

Judėjimo laisvės pabaiga labai paveiks samdą visoje darbo rinkoje. Pavyzdžiui, ką tik mokslus baigęs JK pilietis atostogaudamas Graikijos salose ir neturėdamas darbo vizos nebegalės prieiti prie paplūdimio baro ir pasiprašyti dirbti ne visą darbo dieną. Tas pats galios į JK atvyksiantiems ES piliečiams: jie nebegalės ateiti į kokį nors sumuštinių barą ir prašytis darbo, jei neturės tam būtinų dokumentų.

Didesnėms kompanijoms taip pat bus sunkiau ir brangiau samdyti žmones iš kitos Lamanšo sąsiaurio pusės. Tačiau susitarime numatytos galimybės kontraktininkams ir keliaujantiesiems verslo reikalais vykti į trumpas komandiruotes be vizų.

2020 12 29 15:23
Spausdinti