Meniu
Prenumerata

trečiadienis, liepos 24 d.


ALJANSO PLĖTRA
Švedijos narystė NATO: Turkija užbaigė procesą, Vengrija tempia gumą
ELTA
Scanpix

Žengtas lemtingas žingsnis Švedijos formaliai narystei NATO, bet kelti Švedijos vėliavą prie Aljanso būstinės dar anksti.

Turkijos vyriausybės oficialiajame leidinyje ketvirtadienį buvo paskelbtas protokolas dėl Švedijos stojimo į NATO – tai paskutinis techninis žingsnis Ankarai ratifikuojant šios Šiaurės Europos šalies prašymą prisijungti prie JAV vadovaujamo aljanso.

Oficialiajame leidinyje paskelbus įstatymą dėl Švedijos stojimo į aljansą, kuriam antradienį pritarė Turkijos parlamentas, baigėsi beveik dvejus metus trukusi epopėja, per kurią buvo išbandyti Ankaros santykiai su Vakarų sąjungininkais.

R. T. Erdoganas anksčiau pasirašė dokumentą, o tai reiškia, kad Turkija atliko visus reikiamus veiksmus.

Turkijai galiausiai pritarus, Vengrija liko paskutinė kliūtis stojimo procese, kurį Švedija ir Suomija, dešimtmečius besilaikiusios karinio neprisijungimo principo, pradėjo reaguodamos į Rusijos invaziją į Ukrainą beveik prieš dvejus metus. Paraiškas dėl narystės NATO turi vienbalsiai ratifikuoti visos aljanso narės.

Suomija tapo 31-ąja Aljanso nare pernai balandį.

Švedijos ministras pirmininkas Ulfas Kristerssonas ketvirtadienį sakė, kad yra pasirengęs susitikti su Vengrijos premjeru Viktoru Orbanu, kad padėtų sudaryti sąlygas Budapeštui greitai patvirtinti paraišką. Anksčiau irgi reikalavęs susitikimo derėtis, V. Orbanas vėliau persigalvojo ir pareiškė, kad sieks, kad Vengrijos parlamentas kuo greičiau ratifikuotų Švedijos narystę NATO. Tačiau Vengrijos parlamento pirmininkas pareiškė, kad neskubės su šiuo klausimu. Kol kas jis nėra įtrauktas į įstatymo leidėjo dienotvarkę.

U. Kristerssonas penktadienį pareiškė, kad „nesiderės“ su Vengrija dėl Švedijos NATO narystės paraiškos.

„Aš mielai nuvyksiu į Budapeštą... Turime apie daug ką pasikalbėti... tačiau nesiderėsime dėl narystės NATO, šiuo klausimu negali būtų jokių derybų“, – Švedijos televizijai TV4 sakė U. Kristerssonas.

2024 01 26 09:27
Spausdinti