Meniu
Prenumerata

sekmadienis, spalio 6 d.


IRANAS IR IZRAELIS
T. Janeliūnas: Izraelis turės pripažinti, kad nuo šiol yra tiesioginiame kare su Iranu
Liepa Žeromskaitė, IQ biuro Vašingtone vadovė
Scanpix
Izraelio vadovybės gynybos pasitarimas ankstyvą sekmadienio rytą.

Šiuo metu JAV Hudsono institute mokslinę stažuotę atliekantis Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Tomas Janeliūnas teigia, kad Izraeliui už Irano išpuolį atsakyti nebeužtektų atakuoti Teherano rėmėjų regione – reikėtų atakuoti patį Iraną, o tai reikštų tolesnę konflikto eskalaciją.

Iranas Izraeliui grasino smogti dėl Tel Avivo balandžio 1-ąją surengtos atakos Irano konsulate Damaske (Sirija), per kurią žuvo 13 Irano karinių ir diplomatinių pareigūnų. Teherano atsakas iki Izraelio galiausiai atskriejo vėlyvą balandžio 13-osios vakarą – iki paryčių, anot žiniasklaidos ir IDF, buvo paleista apie 200 dronų ir balistinių raketų. Kol kas apie žuvusiuosius nepranešama.

Anot T. Janeliūno, tai, kad Iranas pasirinko smogti ne per regione veikiančias ir jo remiamas grupuotes, o pats ir tiesiai Izraeliui, rodo, kad konfliktas pereina į kitą etapą. „Tai ne kažkokios pilkosios zonos atakos ar remiamų teroristų išnaudojimas prieš Izraelį. Tai jau tipinis valstybės prieš valstybę karas, – IQ sakė profesorius. – Izraelis turės pripažinti, kad nuo šiol yra tiesioginiame kare su Iranu. Ir tai gali vesti į didelį regioninį karą, nuo kurio nepavyks atsiriboti ir JAV.“

VU TSPMI
T. Janeliūnas.

Keli šimtai Irano į Izraelį paleistų dronų, T. Janeliūno teigimu, yra Rusijos Ukrainoje išbandyta taktika, kai bandoma vakarietiškas oro gynybos sistemas sutrikdyti dideliu dronų skaičiumi, kartu atakuojant ir sparnuotomis bei balistinėmis raketomis. Jei būtų atakuojama vien dronais, Izraelio „Iron Dome“ oro gynybos sistemai tai nebūtų didelis iššūkis, tačiau masinė ir kompleksinė ataka, pasak profesoriaus, bandoma surasti skylių Izraelio ir JAV gynyboje: „Ši naktis bus neabejotinai didžiausias išbandymas Izraelio oro gynybai.“

Izraelio žinių kanalui „Chanel 12“ aukštas Izraelio gynybos pareigūnas pranešė apie jau planuojamą atsaką į Irano išpuolį. Koks jis galėtų būti, pasak T. Janeliūno, paaiškės po to, kai bus žinoma, kokią žalą sukėlė ir kiek aukų pareikalavo ši Irano ataka. Atsako greičiausiai reikalaus ir Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu, kuris negali šio išpuolio visiškai ignoruoti. „Tačiau bet koks atsakas reikš vis didėjančią eskalaciją, – tvirtino profesorius. – Dabar jau neužtektų atakuoti Irano rėmėjų, teroristinių grupių kur nors Libane. Atsakas gali būti tik prieš Iraną. Ir tai reikštų tik įsibėgėjantį karą.“

JAV administracijos, T. Janeliūno teigimu, laukia didelis iššūkis suvaldyti situaciją ir tuo pačiu metu neįsivelti į tiesioginį karą su Iranu, bet kartu ir įrodyti, jog gina savo svarbiausius sąjungininkus. Prasidėjus Irano atakai Baltieji rūmai išplatino pranešimą, kuriame pabrėžė „geležinę“ paramą Izraeliui, tačiau jame buvo užsimenama tik apie pagalbą ginantis nuo Irano keliamų grėsmių. Pastarosiomis dienomis Vašingtonas atkakliai kartojo nenorintis įsivelti į platesnį konfliktą.

Pagrindiniu respublikonų kandidatu ir dabartinio JAV prezidento Joe Bideno pagrindiniu konkurentu lapkričio mėnesį vyksiančiuose rinkimuose laikomas Donaldas Trumpas jau spėjo pasinaudoti situacija. „Izraelis atakuojamas! To niekada nereikėjo leisti – to niekada nebūtų nutikę, jei aš būčiau prezidentu!“ – rašė buvęs JAV prezidentas savo socialiniame tinkle „Truth Social“.

2024 04 14 04:32
Spausdinti