Ukrainos fronto linijoje šalies kariai praneša tai, ką įrodo statistika: nuolat naudojamas cheminis ginklas, daugiausia ašarinės dujos, kurių naudojimas mūšio lauke yra neteisėtas. JAV ir Jungtinė Karalystė pateikia dar daugiau kaltinimų ir teigia, kad Rusija naudoja kitą nuodingą medžiagą – chloropikriną, pirmą kartą panaudotą Pirmojo pasaulinio karo tranšėjose, rašo „The Guardian“.
Už šių pastangų slypi Rusijos gynybos ministerijos radiologinės, cheminės ir biologinės gynybos pajėgos, vadinamos RKhBZ. JAV ir Jungtinė Karalystė teigia, kad tai specializuotas padalinys, iš dalies atsakingas už cheminių medžiagų naudojimą mūšio lauke, o jų vadovas buvo generolas leitenantas Igoris Kirilovas, kuris žuvo Maskvoje nuo papirtuke paslėptos bombos per Kyjivo įvykdytą išpuolį.
Ukraina teigia, kad nuo invazijos pradžios 2022 m. vasarį užfiksuota 4,8 tūkst. Rusijos cheminio ginklo panaudojimo atvejų, o daugiau kaip 2 tūkst. žmonių buvo hospitalizuoti. Keliuose žiniasklaidos pranešimuose, kuriuose cituojami karių parodymai, pranešama, kad nedideli FPV bepiločiai orlaiviai naudoti dujų granatoms numesti ant Ukrainos pozicijų, dusinant karius arba verčiant juos išeiti į atvirą vietą, kad būtų galima juos nukauti.
Gegužės mėnesį JAV pareiškė, kad Rusija mūšio lauke naudoja ašarines dujas ir kitas riaušių malšinimo priemones – taip pat chloropikriną. Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) mūšio lauke uždraustas chloropikrinas yra silpnas geltonas skystis, kuris, patekęs šalia žmogaus, sukelia dusulį, galvos svaigimą, stiprų akių skausmą, odos sudirginimą, vėmimą, o sunkiausiais atvejais – mirtį.
JAV valstybės departamentas teigė: „Tai nėra pavienis atvejis ir greičiausiai yra nulemtas Rusijos pajėgų siekio išstumti Ukrainos pajėgas iš įtvirtintų pozicijų ir pasiekti taktinių laimėjimų mūšio lauke.“ Valstybės departamentas jau paskelbė sankcijas Rusijos RKhBZ daliniui.
Spalį Jungtinės Karalystės Užsienio reikalų sekretorius Davidas Lammy ir gynybos sekretorius Johnas Healey apkaltino Rusiją pažeidus cheminių ginklų konvenciją ir įvedė sankcijas tiek daliniui, tiek pačiam I. Kirilovui. „Rusijos žiauri ir nežmoniška taktika mūšio lauke kelia pasibjaurėjimą“, – sakė D. Lammy. Britai taip pat nurodė, kad tarp panaudotų cheminių medžiagų buvo ir chloropikrinas.
Rugpjūtį paskelbtame „The Kyiv Independent“ tyrime, pagrįstame Ukrainos pareigūnų paskelbtais duomenimis, teigiama, kad pirmą šių metų pusmetį cheminių medžiagų naudojimas mūšio lauke didėjo. Jame teigiama, kad 2023 m. gruodį buvo užregistruotas 81 incidentas, o gegužę jų skaičius išaugo iki 715, nors artėjant žiemai skaičius vėl sumažėjo iki 166 atvejų.
Likus kelioms valandoms iki I. Kirilovo žūties Ukrainos vidaus saugumo tarnyba SBU internete paskelbė savo ataskaitą, kurioje padaryta išvada, kad rusai cheminius ginklus naudoja „daugiausia karščiausiose mūšio vietose, kur bando paslėpti cheminių medžiagų naudojimą po tankia artilerijos ugnimi“.
Rusija neigia naudojanti cheminius ginklus Ukrainoje, o už daugelį paneigimų atsakingas pats I. Kirilovas. „2017 m. rugsėjį Rusija sunaikino visas cheminių ginklų atsargas“, – vasarį sakė generolas, nors įtarimai dėl Novičoko panaudojimo prieš Sergejų Skripalį ir Aleksejų Navalną rodo priešingai, pabrėžia „The Guardian“.
Iki šiol oficialūs OPCW tyrimai abiejose pusėse buvo riboti, iš dalies dėl to, kad, norint imtis veiksmų, tarptautinė organizacija turi būti pakviesta Rusijos arba Ukrainos atlikti tyrimą. OPCW neįrodė chloropikrino naudojimo, tačiau praėjusį mėnesį, po vizito Ukrainoje, stebėtojų organizacija pirmą kartą pareiškė, kad ašarinių dujų rūšies naudojimo įrodymai yra įtikinami.
„OPCW paskirtų laboratorijų atskirai ir nepriklausomai viena nuo kitos atliktos analizės patvirtina, kad iš griovio paimtuose granatos ir dirvožemio mėginiuose yra riaušių malšinimo medžiagos 2-chlorbenzilendemalononitrilo, žinomo kaip CS“, – pranešė organizacija. Ji pridūrė, kad pagal Rusijos pasirašytą cheminių ginklų konvenciją „riaušių malšinimo medžiagų naudojimas kaip karo veiksmų metodas yra draudžiamas“.