Meniu
Prenumerata

pirmadienis, rugsėjo 25 d.


JAV
Teksase šaulys pradinėje mokykloje nužudė 19 vaikų ir du mokytojus
BNS
Scanpix
Prie mokyklos susirinkę gyventojai.

Teksase šaulys pradinėje mokykloje antradienį nužudė 19 vaikų ir du mokytojus, o prezidentas Joe Bidenas po šio incidento pasmerkė JAV ginklų lobistus ir pažadėjo nutraukti masinių šaudynių ciklą šalyje.

Išpuolis Juvaldyje – nedidelėje gyvenvietėje, esančioje maždaug už valandos kelio nuo Meksikos sienos – buvo daugiausiai aukų pareikalavusios šaudynės JAV mokykloje per pastaruosius kelerius metus ir naujausias kruvino smurto panaudojant ginklus atvejis Amerikoje.

„Atėjo laikas šį skausmą paversti veiksmais kiekvienam tėvui, kiekvienam šios šalies piliečiui“, – emocingai kalbėjo J. Bidenas.

„Atėjo laikas tiems, kurie trukdo, vilkina ar blokuoja sveiku protu suvokiamus ginklų įstatymus, pranešti, kad to nepamiršime“, – sakė jis.

„Kaip tauta, turime paklausti, kada, dėl Dievo, ketiname pasipriešinti ginklų lobistams? Kada, dėl Dievo, padarysime tai, ką visi giliai širdyje žinome, kad reikia padaryti?“ – klausė prezidentas.

Teksaso gubernatorius Gregas Abbottas anksčiau surengtoje spaudos konferencijoje įtariamuoju įvardijo 18-metį vietos gyventoją, JAV pilietį Salvadorą Ramosą.

„Jis šaudė ir žudė, siaubingai ir nesuvokiamai“, – sakė G. Abbotas.

Teksaso viešojo saugumo departamento pareigūnai CNN sakė, kad šaulys, manoma, pašovė savo močiutę, o po to apie vidurdienį nuvyko prie Robbo pradinės mokyklos, kur paliko savo automobilį ir, dėvėdamas neperšaunamą liemenę, įėjo į švietimo įstaigą ginkluotas pistoletu ir šautuvu.

Keliolika vaikų sužalota

Pareigūnai teigė, kad šaulį nukovė atvykę pareigūnai, ir vėliau patvirtino, kad per išpuolį taip pat žuvo du mokytojai.

„Šiuo metu yra 19 vaikų, kuriuos nužudė šis piktas šaulys, taip pat du šios mokyklos mokytojai“, – „NBC News“ sakė Teksaso viešojo saugumo departamento atstovas leitenantas Chrisas Olivarezas.

Per išpuolį mokykloje taip pat buvo sužeista keliolika vaikų.

Juvaldžio memorialinė ligoninė socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė, kad į ją buvo atvežta 13 vaikų, o San Antonijaus universitetinė ligoninė socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė, kad ten buvo atvežta 66 metų moteris ir 10 metų mergaitė, kurių būklė kritinė, ir dar dvi 9 ir 10 metų mergaitės.

Per susišaudymą su užpuoliku buvo sužeistas mažiausiai vienas į incidentą reagavęs pasienio patrulių agentas, tviteryje pranešė Krašto saugumo departamento atstovė Marsha Espinosa.

Filmuotoje medžiagoje užfiksuota, kaip nedidelės vaikų grupės braunasi pro stovinčius automobilius ir geltonus autobusus, kai kurie laikydamiesi už rankų, ir policijos lydimi bėga iš mokyklos, kurioje mokosi maždaug 7–11 metų mokiniai.

Tai yra daugiausiai aukų pareikalavęs incidentas nuo 2012 metais Konektikute įvykusių šaudynių Sandi Huko pradinėje mokykloje, kai žuvo 20 vaikų ir šeši darbuotojai.

Baltieji rūmai nurodė nuleisti vėliavas iki pusės stiebo gedint aukų, kurių žūtis sukrėtė šalį, vis dar neatsigavusią nuo siaubo Sandi Huke.

Po išpuolio Robbo pradinėje mokykloje, kurioje mokosi daugiau kaip 500 mokinių, daugiausia ispanakalbių ir nepasiturinčių šeimų vaikai, tėvai buvo raginami neskubėti pasiimti savo atžalų.

„Jums bus pranešta, kad pasiimtumėte mokinius, kai visi bus suskaičiuoti“, – netrukus po išpuolio savo interneto svetainėje pranešė mokykla.

„Niekur kitur to nenutinka“

Teksaso respublikonų senatorius Tedas Cruzas, pasisakantis už teises į ginklus, tviteryje parašė, kad jis su žmona „meldžiasi už vaikus ir šeimas, nukentėjusias nuo siaubingo šaudymo Juvaldyje“.

Tačiau senatorius Chrisas Murphy, demokratas iš Konektikuto, kur įvyko šaudynės Sandi Huko mokykloje, aistringai paragino imtis konkrečių veiksmų, kad būtų užkirstas kelias tolesniam smurtui.

„Tai nėra neišvengiama, nėra taip, kad šiems vaikams nepasisekė. Taip nutinka tik šioje šalyje ir niekur kitur. Niekur kitur maži vaikai neina į mokyklą galvodami, kad tą dieną gali būti nušauti“, – sakė Ch. Murphy Senate Vašingtone.

„Esu čia, kad maldaučiau, tiesiogine prasme atsiklaupčiau ir maldaučiau savo kolegų: prašau, raskite kelią pirmyn. Bendradarbiaukite su mumis ir raskite būdą priimti įstatymus, kurie sumažintų tokią tikimybę“, – kalbėjo jis

Kruvinas išpuolis Teksase įvyko po to, kai anksčiau šį mėnesį Jungtinėse Valstijose įvyko kelios masinės šaudynės.

Gegužės 14-ąją Niujorko Bafalo maisto prekių parduotuvėje aštuoniolikmetis nušovė 10 afroamerikiečių.

Šaulys, pasiskelbęs baltųjų viršenybės šalininku, dėvintis neperšaunamą liemenę ir ginkluotas šautuvu AR-15, savo išpuolį transliavo gyvai. Kaip pranešama, į tą parduotuvę nusitaikė dėl to, kad aplink ją gyvena daug afroamerikiečių.

Kitą dieną vyras užblokavo bažnyčios Laguna Vudse, Kalifornijoje, duris ir pradėjo šaudyti į taivaniečių kilmės amerikiečių bendruomenę. Jis nužudė vieną žmogų ir sužeidė penkis.

Nepaisant nuolat pasikartojančių masinių šaudynių, JAV Kongrese žlugo kelios iniciatyvos reformuoti ginklų naudojimo taisykles, todėl valstijos ir vietos tarybos gali pačios sugriežtinti arba susilpninti apribojimus.

Nacionalinė šaulių asociacija (NRA) labai prisidėjo prie kovos prieš griežtesnius JAV ginklų įstatymus. G. Abbotas ir T. Cruzas yra įtraukti į galingos lobistinės organizacijos Hjustone Teksase vėliau šią savaitę rengiamo forumo pranešėjų sąrašą.

2020 metais Jungtinėse Valstijose buvo įvykdyta 19 350 nužudymų šaunamaisiais ginklais, t. y. beveik 35 proc. daugiau nei 2019 metais, rodo naujausi Ligų kontrolės ir prevencijos centrų (CDC) duomenys.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2022 05 25 09:28
Spausdinti