Žurnalistinių tyrimų leidinys „The Insider“, dalyvaujant Vokietijos žurnalui „Der Spiegel“, paskelbė tyrimą apie Rusijos karinės žvalgybos GRU ir Talibano bendradarbiavimą. Jame teigiama, kad su Talibanu susiję kovotojai už JAV karių ir kitų tarptautinės koalicijos karių nužudymą Afganistane gaudavo vidutiniškai 200 tūkst. dolerių (194 tūkst. eurų).
„The New York Times“ 2020 m. pranešė, kad Rusijos žvalgyba siūlė talibams atlygį už karių, įskaitant amerikiečių, nužudymą Afganistane. Laikraštis, remdamasis šaltiniais, teigė, kad 2019 m. atlygį pasiūlė padalinys, susijęs su slaptomis operacijomis Europoje, įskaitant pasikėsinimus nužudyti. Be to, JAV valdžios institucijos perėmė duomenis apie bankinį pavedimą, kuris buvo atliktas iš GRU sąskaitos į sąskaitą, susijusią su Talibanu. Leidinys pabrėžė, kad perimti duomenys patvirtina Afganistane suimtų verslininkų, įtariamų tarpininkavimu tarp GRU ir Talibano, parodymus.
Dabar „The Insider“ pasikalbėjo su keturiais buvusiais Afganistano valstybės tarnautojais, iš kurių trys ėjo aukštas pareigas Nacionalinio saugumo direktorate (NSD), buvusioje Generalinėje saugumo agentūroje, prieš Talibanui 2021 m. užimant valdžią šalyje. Jie pasakojo, kad teroro išpuoliai ir išpuoliai prieš tarptautinės koalicijos karius, kuriuos, kaip įtariama, finansavo Maskva, vyko 2016–2019 m.
Tyrimo metu teigta, kad NSD apie šią praktiką sužinojo 2019 m. viduryje per sulaikytų Talibano kovotojų apklausas. Dėl to žvalgybos agentūrai pavyko sulaikyti mažiausiai 10 asmenų iš Kabulo, Kundūzo ir Logaro provincijų, kurie, kaip įtariama, dirbo GRU kurjeriais ir gabeno pinigus vadovaujant buvusiam kontrabandininkui Rahmatullah Azizi. Oficialiai R. Azizi vadovavo brangakmeniais prekiaujančiai įmonei Afganistane. Už kiekvieną nužudytą JAV ar koalicijos karį buvo mokamas vidutiniškai 200 tūkst. dolerių atlygis. Buvusio NSD pareigūno teigimu, GRU iš viso Talibanui sumokėjo mažiausiai 30 mln. dolerių. Didelės sumos taip pat buvo pervestos kitoms grupuotėms, kurios tuo metu konfliktavo su Afganistano valdžia.
Anot „The Insider“, Azizų šeimą GRU padalinys 29155 užverbavo dar 2015 m. R. Azizi buvo atlygio pervedimo teroristams schemos organizatorius. Nuo 2019 m. jis gyvena Maskvoje – jam pavyko išvykti iš Afganistano prieš atskleidžiant operaciją. Kirsdamas sieną jis naudojosi tos pačios serijos pasu kaip ir kiti GRU pareigūnai ir skrido kartu su 29155 GRU padalinio nariais. Rusijos pasą Rakhimo Akhmadovo vardu jis gavo dar 2015 m. lapkritį. Pasak „The Insider“, šio paso numeris tik dviem paskutiniais skaitmenimis skiriasi nuo Anatolijaus Čepigos (Ruslano Boširovo), kuris įtariamas „Novičiok“ išpuoliu Salsberyje, paso numerio. 2017 m. rugsėjį R. Azizi Rusijoje įregistravo bendrovę „ARIGS Ltd“, kuri vertėsi deimantų prekyba. Maždaug tuo pačiu metu jo tėvas panašią įmonę įregistravo Kabule. Bendrovė ARIGS veiklą nutraukė 2020 m., o 2022 m. buvo likviduota. Įmonė buvo registruota netoli GRU būstinės.
Leidinys „The Insider“ taip pat teigia, kad GRU užverbavo afganistanietį Parą Khaną Gulą Zafarą. Pasak leidinio, jis dirbo tiesiogiai prižiūrimas 29155-ojo padalinio nario Aleksejaus Archipovo. Jo dokumentų galima rasti A. Archipovo elektroniniuose laiškuose, o jo pavardė nurodyta A. Archipovo automobilio draudimo dokumentuose. Afganistaniečiui buvo išduotas pasas iš partijos, skirtos GRU pareigūnams, ir dar vienas pasas Zafaro Davlešino vardu. Tyrimo metu teigiama, kad jis, gyvendamas Maskvoje, užverbavo grupę afganistaniečių, kurie vėliau kaip kurjeriai keliavo į Afganistaną ir šalis kaimynes. Žurnalistai taip pat teigia, kad kai kurie afganistaniečiai, kurių pasai ir kiti duomenys buvo rasti A. Archipovo ir jo pavaldinių susirašinėjime, emigravo į Vakarų Europą prisidengdami pabėgėlių nuo Talibano vardu. Pasak „Der Spiegel“, bent du iš jų netrukus po apsilankymo Rusijoje pasiprašė prieglobsčio Vokietijoje. Jiems buvo atsisakyta suteikti prieglobstį, tačiau jie ir toliau gyvena Vokietijoje.
Tyrimo duomenimis, programos, pagal kurią tariamai buvo finansuojami išpuoliai, vadovas buvo 29155 padalinio vado pavaduotojas generolas leitenantas Ivanas Kasjanenka. Jis nuo 2008 m. dirbo kariniu atašė Teherane ir ne vėliau kaip 2015 m. buvo perkeltas į Kabulą. Remiantis sienos kirtimo duomenimis, 2014–2020 m. jis dažnai keliavo iš Maskvos į Kabulą ir atgal. Žurnalistai pagrindiniu GRU „ryšininku“ su Talibanu įvardija pulkininką Aleksejų Archipovą. Publikacijoje nurodomi jo elektroninio pašto ir skambučių metaduomenys.
Kitu tinklo dalyviu „The Insider“ įvardija Artemą Rubcovą, 29155 padalinio narį. Straipsnyje teigiama, kad 2018 m. A. Rubcovas svetimu vardu užsirašė į Maskvos valstybinio universiteto Gemologijos akademijos kursą „Neapdorotų deimantų vertinimas“ ir kaip savo darbdavį jame nurodė ARGIS. Remiantis užsakymų duomenų bazės duomenimis, jis skrido į Kabulą pagal bendrus užsakymus su keliais R. Azizi grupės nariais.
Buvusio NSD pareigūno teigimu, oficialų tyrimą dėl įtariamos Talibano finansavimo schemos, kurį atliko Rusijos žvalgybos agentūros, trukdė atlikti Afganistano vyriausybės pareigūnai. Be to, įtakos turėjo ir JAV valdžios institucijų atsisakymas pripažinti, kad egzistuoja programa, pagal kurią talibams atlyginama už teroro išpuolius.