Meniu
Prenumerata

sekmadienis, kovo 26 d.


BRANDUOLINIAI GINKLAI
V. Putinas: Rusija stabdo dalyvavimą Naujojoje START sutartyje
BNS
Scanpix
V. Putinas.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį pareiškė, kad Maskva stabdo dalyvavimą Naujojoje START sutartyje – paskutiniame likusiame branduolinės ginkluotės kontrolės pakte su JAV.

Apie tai jis pranešė skaitydamas metinį pranešimą.

V. Putinas pabrėžė, kad šalis nepasitraukia iš sutarties, o tik sustabdo dalyvavimą joje.

Jo tvirtinimu, Jungtinės Valstijos šiuo metu kuria naujo tipo branduolines galvutes, todėl Rusija turėtų būti pasirengusi atlikti branduolinius bandymus.

„Jei JAV atliks bandymus, mes padarysime tą patį. Niekas neturėtų turėti iliuzijų, kad pasaulinis strateginis paritetas gali būti sunaikintas“, – pridūrė V. Putinas.

2010 metais tuometinių JAV ir Rusijos prezidentų Baracko Obamos ir Dmitrijaus Medvedevo pasirašytoje naujojoje START sutartyje numatyta, kad kiekviena šalis gali turėti ne daugiau kaip 1 550 branduolinių kovinių galvučių ir ne daugiau kaip 700 dislokuotų raketų ir bombonešių. Sutartyje numatyti plataus masto patikrinimai vietoje, kad būtų galima stebėti, kaip jos laikomasi.

Likus kelioms dienoms iki sutarties galiojimo pabaigos 2021 metų vasarį, Rusija ir Jungtinės Valstijos susitarė ją pratęsti dar penkeriems metams.

Nuo COVID-19 pandemijos pradžios Rusija ir JAV sustabdė abipusius karinių objektų inspektavimus pagal naująją START sutartį, tačiau praėjusį rudenį Maskva atsisakė leisti juos atnaujinti ir dėl to kilo neaiškumų dėl pakto ateities.

JAV valstybės departamentas neseniai pareiškė, kad Rusijos atsisakymas leisti atlikti inspektavimus „trukdo Jungtinėms Valstijoms naudotis svarbiomis sutartyje numatytomis teisėmis ir kelia grėsmę JAV ir Rusijos branduolinės ginkluotės kontrolės gyvybingumui“. Jis pažymėjo, kad niekas nedraudžia Rusijos inspektoriams atlikti JAV objektų patikrinimus.

2023 02 21 13:32
Spausdinti