Meniu
Prenumerata

sekmadienis, sausio 29 d.


TARPTAUTINĖS ORGANIZACIJOS
V. Zelenskis ragina JT Saugumo Tarybą „nedelsiant“ imtis veiksmų
BNS
Scanpix
V. Zelenskis.

Ukrainos lyderis Volodymyras Zelenskis antradienį paragino Jungtines Tautas „nedelsiant“ imtis veiksmų dėl prezidento Vladimiro Putino invazijos į jo šalį, ragindamas pašalinti Rusiją iš JT Saugumo Tarybos.

V. Zelenskis paragino 15 narių tarybą, siekiančią užtikrinti tarptautinę taiką ir saugumą, „pašalinti Rusiją kaip agresorę ir karo šaltinį, kad ji negalėtų blokuoti sprendimų, susijusių su jos pačios agresija, jos pačios karu“.

Rusija, viena iš penkių nuolatinių Saugumo Tarybos narių, turi veto teisę, kuria ne kartą pasinaudojo blokuodama rezoliucijas ir derybas pasaulinėje arenoje.

„Jei nėra jokios alternatyvos ir pasirinkimo, tuomet kitas variantas būtų visiškai išsiformuoti“, – tęsė V. Zelenskis.

„Jungtinės Tautos gali būti paprasčiausiai uždarytos. Ponios ir ponai, ar esate pasirengę uždaryti JT? Ar tarptautinės teisės laikai baigėsi? Jeigu atsakymas yra „ne“, tai jums reikia nedelsiant veikti“, – sakė jis savo vaizdo kreipimesi.

V. Zelenskis taip pat reikalavo, kad Rusija atsakytų už savo nusikaltimus jo šalyje.

Žmonės „buvo žudomi savo butuose, namuose... civiliai gyventojai buvo traiškomi tankų tiesiog [pajėgų] malonumui, kai sėdėjo savo automobiliuose vidury kelio. Jie pjaustė galūnes... perrėžinėjo gerkles“, apie žiaurumus Ukrainos Bučos miestelyje pasakojo V. Zelenskis JT Saugumo Tarybai, kurioje sėdėjo ir Maskvos atstovas.

„Moterys buvo prievartaujamos ir žudomos savo vaikų akivaizdoje, joms buvo išrauti liežuviai tik dėl to, kad užpuolikai negirdėjo to, ką norėjo iš jų išgirsti“, – tęsė prezidentas.

„Taigi tai niekuo nesiskiria nuo kitų teroristų, tokių kaip „Daesh“, kurie užėmė tam tikrą teritoriją, o čia tai padarė Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narė“, – sakė jis, pavartodamas kitą grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) akronimą.

„Atsakomybė turi būti neišvengiama“, – pridūrė Ukrainos prezidentas.

V. Zelenskis pridūrė, kad „šimtai tūkstančių“ ukrainiečių taip pat buvo deportuoti į Rusiją.

Ukrainos prezidentas JT Saugumo Tarybai parodė vaizdo įrašą, kuriame užfiksuoti per Rusijos invaziją įvykdyti žiaurūs nusikaltimai, įskaitant sudegintus kūnus ir aukas masinėse kapavietėse.

90 sekundžių trukmės klipas, kuriame matyti negiliuose kapuose gulintys negyvi žmonės, keli lavonai kieme ir negyvi žmonės surištomis už nugaros rankomis, atremti prie sienos, buvo parodytas praėjus kelioms minutėms po V. Zelenskio kreipimosi.

JT Generalinis Sekretorius Antonio Guterresas, pradėdamas susitikimą, įspėjo apie pasaulines karo pasekmes, nes sparčiai kylančios maisto, energijos ir trąšų kainos paveiks iki 1,2 mlrd. žmonių 74 šalyse.

„Karas Ukrainoje turi būti nutrauktas – dabar“, – sakė A. Guterresas JT Saugumo Tarybai, pavadinęs jį „vienu didžiausių iššūkių tarptautinei tvarkai“.

„Mums reikia rimtų derybų dėl taikos, pagrįstų Jungtinių Tautų chartijos principais“, – teigė jis.

G. Landsbergis: V. Zelenskio klausimai dėl JT Saugumo Tarybos yra pagrįsti

„Ukrainos prezidentas V. Zelenskis teisus, keldamas šituos klausimus, ypač dėl JT Saugumo Tarybos. JT Saugumo Taryba buvo suformuota užtikrinti taiką pasaulyje po Antrojo pasaulinio karo, dabar mes matome, kad nuolatinė Saugumo Tarybos narė yra atsakinga už žiaurumus Ukrainoje, klausimas pagrįstas – ar JT vis dar pajėgi atlikti tai, kam buvo sukurta?“ – antradienį interviu televizijai CNN sakė Gabrielius Landsbergis.

„Šitie klausimai pradedami kelti ir aš nenustebęs, kad prezidentas V. Zelenskis juos kelia“, – pridūrė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2022 04 05 19:42
Spausdinti