Meniu
Prenumerata

šeštadienis, liepos 13 d.


AFGANISTANAS
Vakarų Afganistaną supurtė 6,3 balo žemės drebėjimas
BNS
Scanpix
Žemės drebėjimas Afganistane.

Vakarų Afganistane trečiadienio rytą įvyko 6,3 balo stiprumo žemės drebėjimas, pranešė JAV geologijos tarnyba (USGS).

Jis smogė teritorijai, kurioje po panašaus stiprumo drebėjimo savaitgalį žuvo iki tūkstančio žmonių.

Afganistano valdžios institucijos trečiadienį sumažino žuvusiųjų skaičių.

Iš pradžių Talibano vyriausybė teigė, kad per šeštadienį įvykusį 6,3 balo žemės drebėjimą, kurio kurio epicentru tapo kaimo bendruomenės į šiaurės vakarus nuo Herato miesto, žuvo daugiau kaip 2 tūkst. gyventojų.

Žemės drebėjimas įvyko nedideliame gylyje apie 5 val. 10 min. vietos (6 val. 40 min. Lietuvos) laiku. USGS nurodė, kad jo epicentras buvo maždaug už 29 kilometrų į šiaurę nuo Herato miesto.

Nuo šeštadienio savanoriai ir gelbėtojai iš paskutiniųjų bando surasti išgyvenusius žmones po ankstesnių žemės drebėjimų, kurie sulygino su žeme ištisus kaimus ir per kuriuos, Jungtinių Tautų duomenimis, nukentėjo daugiau kaip 12 tūkst. asmenų.

Po pirmojo drebėjimo sekė dar keli galingi pakartotiniai smūgiai.

Trečiadienį visuomenės sveikatos ministras Qalandaras Ebadas sumažino aukų skaičių iki maždaug tūkstančio. Anot jo, nesusipratimai dėl tikslaus aukų skaičiaus kilo dėl to, kad vietovė yra atoki, o gelbėjimo darbuose dalyvaujančios agentūros informaciją teikdavo pakartotinai.

„Per pirmąjį incidentą nukentėjo daugiau kaip 1 tūkst. žmonių“, – žurnalistams Kabule sakė ministras.

Trečiadienio rytą toje pačioje vietovėje, kur tūkstančiai žmonių ketvirtą naktį nakvojo po atviru dangumi, įvyko dar vienas 6,3 balo stiprumo žemės drebėjimas.

Pasak pareigūnų, per trečiadienį įvykusį žemės drebėjimą žuvo vienas žmogus, o dar 130 buvo sužeisti.

Po trečiadienio žemės drebėjimo netoli Herato miesto, kuriame gyvena daugiau kaip pusė milijono žmonių, iš karto nebuvo pranešta apie naujas aukas.

Jungtinių Tautų duomenimis, anksčiau įvykę žemės drebėjimai visiškai sugriovė mažiausiai 11 kaimų Herato provincijos Zendedžano rajone.

„Neliko nė vieno namo, net kambario, kuriame galėtume pernakvoti“, – naujienų agentūrai AFP sakė 40-metis Mohammadas Naeemas. Jis pasakojo, kad per šeštadienio žemės drebėjimą neteko 12 artimųjų, įskaitant motiną.

„Mes nebegalime čia gyventi. Matote, mūsų šeima čia nukankinta. Kaip mes galime čia gyventi?“, – pridūrė vyras.

Vietos žiniasklaida pranešė, kad kad daugelis Herato gyventojų nakvojo palapinėse po atviru dangumi, nes baiminosi pakartotinių smūgių po savaitgalį įvykusių požeminių smūgių.

Užtikrinti prieglobstį dideliam skaičiui žmonių yra ypač didelis iššūkis Afganistano Talibano vadovybei, kuri į valdžią sugrįžo 2021 metų rugpjūtį ir kurios santykiai su tarptautinėmis pagalbos organizacijomis yra itin pašliję.

Afganistaną dažnai ištinka niokojantys žemės drebėjimai, tačiau savaitgalį įvykusi nelaimė buvo stipriausia per daugiau nei 25 metus.

Afganistano kaimo vietovėse dauguma namų statomi iš molio, ant medinių atraminių stulpų, o plieninių ar betoninių konstrukcijų beveik nėra.

Daugiavaikės šeimos, kurias sudaro kelios kartos, paprastai gyvena po vienu stogu, todėl stiprūs žemės drebėjimai gali nusiaubti ištisas bendruomenes.

Afganistanas jau patiria sunkią humanitarinę krizę, nes po Talibano sugrįžimo į valdžią masiškai nutraukiama užsienio pagalba.

Pasienyje su Iranu esančioje Herato provincijoje gyvena apie 1,9 mln. žmonių, o jos kaimo bendruomenės jau kelerius metus kenčia nuo sausros.

2023 10 11 10:46
Spausdinti