Meniu
Prenumerata

pirmadienis, rugsėjo 25 d.


SANKCIJOS RUSIJAI
Vengrija: rusiškos naftos embargu peržengiama „raudona linija“
BNS
Scanpix
V. Orbanas.

Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas penktadienį piktai užsipuolė Europos Komisijos vadovę Ursulą von der Leyen, pareiškęs, kad ji „kėsinasi“ į Europos Sąjungos vienybę, siūlydama uždrausti rusiškos naftos importą.

V. Orbanas sakė, kad naftos embargu peržengiama „raudona linija“.

„Europos Komisijos pirmininkė tyčia ar netyčia pasikėsino į sukurtą Europos vienybę“, – sakė premjeras per valstybinį radiją.

„Nuo pat pirmos akimirkos aiškiai pasakėme, kad bus nustatyta raudona linija, t. y. energijos embargas, ir jie šią raudoną liniją peržengė“, – kalbėjo jis.

Trečiadienį Europos Komisija pasiūlė ES 27 narėms laipsniškai atsisakyti naftos ir jos produktų importo iš Rusijos. Tai būtų finansiškai bene skaudžiausia Bendrijos poveikio priemonė Maskvai dėl Rusijos invazijos į Ukrainą.

U. von der Leyen sakė, kad blokas „palaipsniui atsisakys tiekimo iš Rusijos: neapdorotos naftos – per šešis mėnesius, o perdirbtų produktų – iki metų pabaigos“.

Vengrijai ir Slovakijai, labai priklausomoms nuo Maskvos eksportuojamos naftos, būtų suteikta laiko iki 2023 metų pabaigos.

Toks embargas prilygtų „branduolinės bombos numetimui ant Vengrijos ekonomikos“, piktinosi V. Orbanas ir pridūrė, kad jo šaliai suteikiamos išlygos trukmė – nepakankama.

„Vengrijos energijos išteklių perdavimo ir tiekimo sistemos transformacija gali būti užbaigta tik per penkerius metus“, – aiškino premjeras.

Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto savo vaizdo pranešime, trečiadienį paskelbtame per „Facebook“, sakė, kad Budapeštas parems pasiūlymą dėl embargo, jeigu Budapeštui bus padaryta išimtis, sudaranti galimybę gauti vamzdynu neperdirbtą naftą.

„Vengiu žodžio „veto“ – nenoriu konfrontuoti su ES. Mes suinteresuoti konstruktyviu dialogu“, – sakė V. Orbanas, praeitą mėnesį perrinktas vadovauti vyriausybei ketvirtą kadenciją iš eilės.

Pasak jo, pasiūlymas „buvo grąžintas siuntėjai, poniai pirmininkei, kad prie dar būtų padirbėta“.

V. Orbanas taip pat protestavo prieš siūlymą taikyti sankcijas Rusijos Ortodoksų Bažnyčios vadovui patriarchui Kirilui.

„Neleisime, kad į sankcijų sąrašus būtų traukiami Bažnyčių lyderiai“, – sakė Vengrijos premjeras, palaikęs glaudžius ryšius su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

Kaip nurodo Budapeštas, Vengrija iš Rusijos gauna 65 proc. savo suvartojamos naftos ir 85 proc. dujų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2022 05 06 14:24
Spausdinti