Pirmaisiais karo su korupcija metais Kinijos vadovas Xi Jinpingas sustiprino didžiausios pasaulyje armijos kontrolę, nušalindamas įtakingus generolus iš konkuruojančių frakcijų ir pakeisdamas juos sau ištikimais sąjungininkais ir protežė. Praėjus dešimtmečiui, kai Liaudies išlaisvinimo armija buvo struktūriškai pertvarkyta, o į jos viršūnes buvo paskirti jo paties žmonės, Xi Jinpingas vis dar tebekovoja nesibaigiančią kovą su korupcija ir nelojalumu.
Kaip ir daugelis stiprių lyderių istorijoje, jis vis dažniau nusiteikia prieš savo paties parinktus lojalistus, rašo CNN.
Praėjusio mėnesio pabaigoje Xi Jinpingas nušalino vieną savo artimiausių bendražygių kariuomenėje – dešimtmečius kartu dirbusį admirolą, kuriam buvo patikėta įskiepyti politinę ištikimybę armijoje ir prižiūrėti jos elitą.
Admirolas Miao Hua, priklausantis Centrinei karinei komisijai, aukščiausiajai vadovavimo institucijai, kuriai pirmininkauja Xi Jinpingas, buvo nušalintas nuo pareigų dėl „rimtų drausmės pažeidimų“, paskelbė Gynybos ministerija, pavartodama įprastą korupcijos ir nelojalumo eufemizmą.
Būdamas Komisijos politinio darbo departamento, prižiūrinčio politinę indoktrinaciją ir personalo paskyrimus, vadovu, Miao Hua yra aukščiausio rango Xi Jinpingo naujo karinio valymo skalpas. Nuo praėjusios vasaros buvo nušalinta daugiau nei tuzinas aukšto rango Kinijos gynybos pareigūnų, įskaitant du paskutinius gynybos ministrus, kuriuos pats Xi Jinpingas iškėlė į Centrinę karinę komisiją.
Tačiau nė vienas iš jų negali pasigirti tokiais ilgalaikiais santykiais, kokie siejo Miao Hua su aukščiausiuoju vadovu, kurie tęsiasi dešimtmečius, nuo pat Xi Jinpingo politinės karjeros pradžios pakrantės Fudziano provincijoje.
Kaip teigia CNN, tyrimas dėl Miao Hua atveria naują fronto liniją įsibėgėjančiame valyme, kuris kelia klausimus dėl Xi Jinpingo gebėjimo panaikinti sistemingą korupciją armijoje ir padidinti jos kovinę parengtį didėjant geopolitinei įtampai.
Per pastarąjį dešimtmetį Xi Jinpingas prižiūrėjo plataus užmojo kariuomenės pertvarkymą į „pasaulinio lygio“ kovines pajėgas, galinčias varžytis su JAV. Pagrindinis šio modernizavimo tikslas – užtikrinti, kad Kinija būtų pasirengusi kovoti ir laimėti karą dėl Taivano.
Tačiau Miao Hua nuopuolis atnaujina praėjusią vasarą vykusių valymų metu iškeltus klausimus, kiek Xi Jinpingas pasitiki savo aukščiausio rango generolais, kurie būtų atsakingi už vadovavimą karui, sakė Pentagono finansuojamo Nacionalinio gynybos universiteto vyresnysis mokslo darbuotojas Joelis Wuthnowas: „Jei jis baiminasi, kad į savo gretas pasikvietė žmones, kurie nėra lojalūs jam ar jo darbotvarkei, tai būtų didžiulė problema.“
Ekspertai sako, kad Xi Jinpingo jau ne vienus metus trunkantys valymai rodo autokratams, įskaitant jo pirmtaką Mao Zedongą, gerai pažįstamą dilemą: pašalinęs politinius varžovus, aukščiausiasis lyderis niekada nenustoja ieškoti naujų grėsmių savo absoliučiai valdžiai – taip pat savo artimoje aplinkoje.
Miao Hua dirbo su Xi Jinpingu net tris dešimtmečius. Iš Fudziano kilęs kariškis nuo devintojo dešimtmečio iki 2000-ųjų pradžios, kai Xi Jinpingas kaip vietos pareigūnas kilo karjeros laiptais ir tapo Fudziano provincijos gubernatoriumi, dirbo politiniu pareigūnu buvusioje 31-ojoje armijos grupėje.
„Remiantis patikimais šaltiniais, Xi tuo metu reguliariai lankėsi 31-ojoje grupinėje armijoje“ ir, kaip žinoma, palaikė asmeninius ryšius su Miao, CNN cituoja Jamesą Charą, ilgametį Kinijos armijos ekspertą.
Miao Hua karinė karjera įsibėgėjo netrukus po to, kai Xi Jinpingas atėjo į valdžią. 2014 m. jis gavo didelį paaukštinimą ir tapo Liaudies išlaisvinimo armijos karinio jūrų laivyno politiniu komisaru – taip neįprastai pakeitė karjerą sausumos pajėgose. Po trejų metų jis vėl buvo paaukštintas.
Pastaruosius 18 mėnesių Xi valymas daugiausia buvo nukreiptas prieš pareigūnus, susijusius su ginklų įsigijimu ir raketinėmis pajėgomis, kurios prižiūri Kinijos branduolines ir įprastines raketas. Tačiau Miao Hua nuvertimas rodo, kad šis susidorojimas apima ir naujus sektorius, pavyzdžiui, politinį darbą, kurį Xi Jinpingas pavadino armijos „gelbėjimosi ratu“, ir karinį jūrų laivyną.
„Kad ir kur jie ieškotų, esu tikras, kad ras problemų ir atvejų. Tai tik klausimas, kurį sektorių jie pasirinks“, – sakė J. Charas.
Gynybos ministerija nepateikė jokios informacijos apie Miao Hua mestus kaltinimus.
Kaip vyriausiajam politiniam komisarui, Miao Hua buvo pavesta užtikrinti armijos lojalumą valdančiajai Komunistų partijai. Jis prižiūrėjo paaukštinimus kariuomenėje, tikrinao svarbiausius kandidatus dėl jų politinio lojalumo – šias pareigas jis ėjo ir kariniame jūrų laivyne.
Anksčiau tokios pareigos buvo palanki terpė kyšininkauti, ypač kyšiams už paaukštinimą. Miao Hua pirmtakas generolas Zhang Yangas nusižudė, kai dėl kyšininkavimo buvo pradėtas drausminis tyrimas.
Stiprėjant JAV ir Kinijos geopolitinei konkurencijai, kariniame jūrų laivyne taip pat smarkiai išaugo karo laivų ir kitų ginklų pirkimų apimtis, todėl atsirado daug galimybių korupcijai, sakė San Diego universiteto politikos mokslų profesorius Victoras Shihas. Tačiau, pasak profesoriaus, gali būti ir kita potenciali Miao Hua nuvertimo priežastis – „pernelyg akivaizdus bandymas skatinti frakciją kariuomenėje“.
Xi Jinpingas ne kartą įspėjo, kad frakcijų kūrimas tiek partijoje, tiek kariuomenėje yra draudžiamas. „Žinoma, vienintelis asmuo, kuriam leidžiama tai daryti, yra pats Xi“, – pridūrė V. Shihas.
Kai kurie analitikai mano, kad Miao Hua rekomendavo paaukštinti į svarbius postus kelis karinio jūrų laivyno bendradarbius, įskaitant raketinių pajėgų vadą Wang Houbiną ir gynybos ministrą Dong Juną.
Apie prieš Miao Hua nukreiptą tyrimą paskelbta kitą dieną po to, kai laikraštis „Financial Times“, remdamasis dabartiniais ir buvusiais JAV pareigūnais, pranešė, kad Dong Junui pradėtas tyrimas dėl korupcijos. Gynybos ministerija šį pranešimą atmetė kaip „gryną prasimanymą“, o po kelių dienų Dong Junas viešai pasirodė saugumo forume.
Nacionalinio gynybos universiteto ekspertas J. Wuthnowas sakė, kad Miao Hua nuopuolį lėmė „pasitikėjimo praradimas“, tačiau to priežastys lieka neaiškios. Vienu atveju, pasak J. Wuthnowo, Xi Jinpingas galėjo manyti, kad kariškis tapo per daug įtakingas ir nepriklausomas.
„Nemanau, kad taip elgiasi lyderiai, pasitikintys savo galia ir gebėjimu sutramdyti biurokratiją. Tiesą sakant, man tai atrodo silpnumo, o gal net paranojos požymis, kad jis mano, jog jam reikia nuolat apversti obuolių vežimą“, – sakė ekspertas.
Miao Hua nuopuolis įvyko praėjus mažiau nei metams po to, kai iš Centrinės karinės komisijos buvo pašalintas buvęs gynybos ministras Li Shangfu.
Kinijos elito politikos ekspertas V. Shih sakė, kad daugelis diktatorių, pradedant buvusiu sovietų lyderiu Stalinu ir baigiant Mao, ilgainiui atsisuko prieš savo protežė.
„Kai visi jų tikrieji konkurentai išnyksta, diktatorius niekada negali pagalvoti sau: „O, ką gi, visos grėsmės išnyko. Galiu tiesiog atsipalaiduoti.“ Nes jie visada galvoja, kad gali atsirasti naujų grėsmių, taip pat iš žmonių, kurie kadaise buvo jiems labai artimi. Taip vis atsitinka“, – CNN sakė jis.
Dėl to diktatorius visada ieško vis subtilesnių požymių, kad kažkas rengia sąmokslą prieš jį, sakė V. Shih.
„Tokia dinamika taps vis aštresnė Xi Jinpingui senstant, nes jo sveikata nėra tokia tvirta kaip anksčiau. Laikui bėgant jo jautrumas galimiems iššūkio jo valdžiai ženklams taip pat taps jautresnis“, – prognozavo ekspertas.
Kol kas atrodo, kad aukščiausiasis lyderis pasiryžęs tęsti savo kryžiaus žygį prieš korupciją ir nelojalumą. Anksčiau šį mėnesį Xi Jinpingas su keturiais likusiais ištikimais savo šalininkais inspektavo armijos informacinio palaikymo pajėgas.
„Turime užtikrinti, kad kariai išliktų absoliučiai lojalūs, absoliučiai švarūs ir absoliučiai patikimi“, – sakė Xi Jinpingas karininkų auditorijai.