Meniu
Prenumerata

antradienis, birželio 18 d.


Ženevoje vyksta J. Bideno ir V. Putino derybos
BNS
BNS
J. Bidenas ir V. Putinas.

JAV prezidentas Joe Bidenas ir jo kolega Rusijos vadovas Vladimiras Putinas trečiadienį Ženevoje paspaudė vienas kitam ranką prasidedant pirmajam jų aukščiausiojo lygio susitikimui, o abu lyderiai, regis, buvo nusiteikę optimistiškai.

Jiedu pasisveikino stovėdami su Šveicarijos prezidentu Guy Parmelinu prie vilos „La Grange“ šalia Ženevos ežero.

Viršūnių susitikimas turėtų trukti iki penkių valandų, o jo darbotvarkėje – daug ginčytinų klausimų.

Ženevos pasirinkimas po ilgų JAV ir Rusijos derybų primena Šaltojo karo laikais, 1985-aisiais, šiame Šveicarijos mieste įvykusį JAV ir Sovietų Sąjungos lyderių Ronaldo Reagano ir Michailo Gorbačiovo susitikimą.

Šį kartą įtampą lemia ne tiek strateginė branduolinė ginkluotė ir konkuruojančios ideologijos, kiek tai, ką J. Bideno administracija laiko vis priešiškesniu, taisykles laužančiu režimu.

Nuo kibernetinių atakų prieš Amerikos subjektus ir kišimosi į dvejus pastaruosius JAV prezidento rinkimus iki žmogaus teisių pažeidimų ir agresijos prieš Ukrainą bei kitas Europos šalis – Vašingtono kaltinimų Kremliui sąrašas nėra trumpas.

Tačiau V. Putinas į susitikimą atvyksta teigdamas, kad Maskva paprasčiausiai meta iššūkį JAV hegemonijai. Tai papildo jo pastangas propaguoti „daugiaašį pasaulį“, suartinusias Rusiją ir tikriausiai dar galingesnę JAV priešininkę – Kiniją.

Prezidentai sėdėjo garsiojoje vilos bibliotekoje pastatytuose minkštuose krėsluose abipus staliuko ir gaublio, o jiems už nugarų buvo jų šalių vėliavos.

Viltys dėl produktyvumo

Rusijos prezidentas padėkojo savo kolegai J. Bidenui už iniciatyvą surengti viršūnių susitikimą Ženevoje.

„Pone prezidente, noriu padėkoti jums už iniciatyvą šiandien susitikti“, – per prasidedant susitikimui trečiadienį sakė V. Putinas.

Jis taip pat išreiškė viltį, kad susitikimas bus produktyvus.

„Žinau, kad jūsų kelionė yra ilga, turite daug darbo. Vis tik Rusijos ir Amerikos santykiuose susikaupė daug klausimų“, – pažymėjo V. Putinas.

Tuo metu J. Bidenas pareiškė, kad Maskva ir Vašingtonas turi bendrų klausimų, kuriuos reikia aptarti, tačiau esama ir nesutarimų.

„Kaip jau sakiau lauke, susitikti akis į akį visada yra naudinga. Mes bandome nustatyti, kur turime bendrų interesų, o ten, kur kyla nesutarimų, galime padaryti viską, kad klausimus aptartume profesionaliai ir nuspėjamai “, – sakė J. Bidenas derybų pradžioje.

Po įžanginių abiejų prezidentų žodžių žurnalistai dar keletą minučių liko derybų salėje, tačiau daugiau nė vienas iš lyderių nepasisakė.

J. Bidenas apsikeitė keliais žodžiais su JAV valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu, po kurių pastarasis perdavė raštelį amerikiečių delegacijai.

Jiedu ignoravo žiniasklaidos atstovų užduodamus klausimus, o vienas iš jų J. Bidenui sukėlė juoką. Saugumo tarnybų darbuotojams išprašinėjant žurnalistus iš salės, V. Putinas pradėjo kažką pasakoti amerikiečių kolegai, aktyviai gestikuliuodamas.

Trys derybų dalys

Prieš prasidedant deryboms, G. Parmelinas svečiams pasakė, kad „Šveicarijai garbė ir malonumas jus čia priimti šiam aukščiausiojo lygio susitikimui ir, laikantis... tradicijos, skatinti dialogą ir tarpusavio supratimą“.

„Linkiu abiem prezidentams vaisingo dialogo, grįsto jūsų abiejų šalių ir pasaulio interesais“, – pridūrė jis.

Pirmoji derybų siaurame rate dalis truko kone pusvalandžiu ilgiau nei numatytos 1 val. 15 min., sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Ši dalis prasidėjo maždaug 13 val. 40 min. vietos (14 val. 40 min. Lietuvos) laiku. Joje, be prezidentų, dalyvavo tik vertėjai, JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas bei Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

Kremliaus spaudos tarnyba kiek po 16 val. Ženevos (17 val. Lietuvos) laiku pranešė, kad po pusvalandžio pertraukos derybos pratęstos platesniu formatu.

Po šio raundo ir dar vienos pertraukos planuojama trečia derybų dalis, o galiausiai vyks atskiros J. Bideno ir V. Putino spaudos konferencijos.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 06 16 18:33
Spausdinti