
Kodėl politikai ir visuomenininkai nori drausti mažiau kenksmingas alternatyvas tradiciniam tabakui? Būtent šis klausimas buvo esminis birželio pabaigoje Varšuvoje vykusiame Globalaus nikotino forume (Global Forum on Nicotine, GFN).
Nuo spalio 23-iosios Lietuvoje įsigalios draudimas prekiauti pridėtinio kvapo ar skonio kaitinamojo tabako gaminiais. Kiek anksčiau, 2022 m. liepą, Lietuvoje uždrausta prekiauti elektroninėmis cigaretėmis su įvairiais skoniais ir kvapais, išskyrus tabako kvapą ir skonį. Drausti įvairius kaitinamojo tabako skonius reikalauja Europos Komisijos direktyva, o pastaroji kilo iš minties, kad dėl pridėtinio kvapo ar skonio auga šių tabako gaminių vartojimas.
Tačiau dalis ekspertų nelinkę su tuo sutikti. Jie net tikina, kad papildomi skoniai turi įtakos atsisakant ypač kenkiančių cigarečių, todėl tokie draudimai neprisideda prie tabako daromos žalos mažinimo.
Kaip vienoje GFN diskusijų kalbėjo žmonių elgesio mokslininkas Christopheris Russelas, tyrimai, kurie rodo santykį tarp tabako produktų su įvairiais skoniais ir jų vartojimo, turi labai daug trūkumų (pavyzdžiui, rezultatų matavimo metodologija). Tačiau reguliuotojai remiasi būtent jais, kad ribotų arba draustų tam tikrus produktus, o tai, pasak eksperto, turi kitų – neigiamų – pasekmių: „Tai paskatins mažiau suaugusių rūkalių pereiti prie mažiau kenkiančių produktų, mažiau rūkalių juos išbandys.“ Ch. Russelas pridūrė, kad, kuo daugiau bus alternatyvų ribojimų, tuo pasiekimų, mažinant tradicinį rūkymą, mažės ir netgi vėl gali pradėti augti rūkalių skaičius.
Ar sekti Australijos pavyzdžiu?
Australijos tabako politika, pasak GFN konferencijos dalyvių, būtent ten ir veda. Kaip atsaką į išaugusį veipinimo populiarumą tarp paauglių Australija pavasarį paskelbė, kad dar labiau sugriežtins tabako politiką – uždraus tabako garinimą ir peržiūrės kitus elektroninių cigarečių įstatymus. Į šias priemones įeina tabako garinimo įrenginių bei produktų importo draudimas, o legalioms elektroninėms cigaretėms privalomi gydytojų receptai.
Dalis Lietuvos politikų nori pasekti Australijos pavyzdžiu. Birželį grupė Seimo narių įregistravo įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo siekiama uždrausti įprastose parduotuvėse pardavinėti elektronines cigaretes. Pataisos numato galimybę įsigyti elektronines cigaretes tik vaistinėse, turint išrašytą gydytojo receptą. Tačiau jau 40 metų tabako žalos mažinimo srityje dirbantis australas Colinas Mendelsohnas GFN konferencijoje pasitelkęs ironiją įspėjo, esą Australija aukojasi dėl pasaulio, tarsi siekdama eksperimento būdu parodyti, kokie tabako kontrolės sprendimai neveikia.
„Visi matome, kad draudimai ir griežti ribojimai neveikia. Australijoje veikia milžiniška šešėlinė rinka, valdoma kriminalinių grupuočių. Jaunimas vis vien vartoja elektronines cigaretes, veipina. Kiek dar informacijos mums reikės, kad įrodytume, jog dabartinis politikų požiūris yra klaidingas?“ – emocingai kalbėjo jis.
Pasak eksperto, rūkymo paplitimas Australijoje per pastaruosius penkerius metus nesumažėjo. Tą patį kitoje GFN diskusijoje teigė ir Australijos politikė bei visuomenininkė Fiona Patten. Anot jos, kriminalinio pasaulio įsitraukimas į nelegalią alternatyvių tabako gaminių prekybą įgauna bauginantį mastą, ir tai jau galima prilyginti narkotikų prekybos, kontrabandos ir kitų nusikalstamų veiklų apimčiai.
Grėsmingos Europos patirtys
Nusikalstamo pasaulio įsitraukimo į nelegalią tabako rinką problema aktuali ir Europai. Vien pernai buvo aptiktos 134 nelegalių cigarečių gamyklos aštuoniolikoje Europos šalių. Tais pačiais metais per tarptautines policijos operacijas konfiskuota 531 mln. nelegalių cigarečių, daugiau kaip 205 tonos žaliavinio tabako.
Birželį paviešintame pasaulinės audito bendrovės KPMG tyrime pateiktuose pokalbiuose su Europos teisėsaugos atstovais aiškėja, kad padirbtų cigarečių gamyba ir platinimas ES teritorijoje didėja, o nusikalstamos organizacijos savo veiklą orientuoja į ES valstybes nares, kuriose taikomi didesni mokesčiai ir tabako produktai yra brangūs. Anot ekspertų, neteisėta prekyba tabako gaminiais yra didžiulė problema, kalbant ne tik apie valstybės finansus, bet ir nacionalinį saugumą.
Australija aukojasi dėl pasaulio, tarsi siekdama eksperimento būdu parodyti, kokie tabako kontrolės sprendimai neveikia.
KPMG tyrimas rodo, kad 2022 m. Lietuvoje kas penkta surūkoma cigaretė buvo nelegali. Dėl to pernai Lietuvos biudžetas neteko apie 80 mln. eurų potencialių pajamų – 1 mln. daugiau nei ankstesniais metais. Be to, ekspertai įspėja, kad bedūmių gaminių kainų augimas ir alternatyvių tabako gaminių su skoniais draudimas taip pat gali turėti įtakos nelegaliai rinkai Lietuvoje, nes paskatins būtent šių produktų kontrabandą.
Dar vienas iliustratyvus pavyzdys – Belgija. Tai viena iš nedaugelio ES šalių, kurioje neparduodami mažiau kenksmingi tabako kaitinimo produktai. Dabar šalis yra vienas didžiausių nelegalių cigarečių gamybos ir prekybos centrų Europoje. 2022 m. viena iš dešimties Belgijoje surūkytų cigarečių buvo nelegali – per vienus metus šis skaičius padvigubėjo. KPMG tyrimo duomenimis, nelegalus suvartojimas Belgijoje išaugo nuo 4,6 proc. 2021 m. iki 9,8 proc. 2022-aisiais.
Pagal šį rodiklį Belgiją lenkia tik Prancūzija – ji įvardijama kaip valstybė, kuri visiškai prarado tabako rinkos kontrolę. Kartu tai rimtas smūgis Prancūzijos sveikatos politikai: nuo 2014 m. rūkalių skaičius mažėjo, tačiau dabar vėl pradėjo augti, nepaisant vienų didžiausių tabako kainų Europoje ir kitų ribojimų.
Kas trukdo pabaigti rūkymo erą?
„Žmones žudančius produktus parduodančios tabako bendrovės kaltinamos amoralumu. Tačiau reikia žvelgti dar toliau. Man amoraliausia yra tai, kad pažįstu daug tabako kontrolės, visuomenės sveikatos priežiūros specialistų, kurie žino, jog alternatyvūs produktai gali padėti gelbėti gyvybes, bet jie vis tiek trukdo juos įsigyti. Taip teigiantys padeda didinti ligų ir ankstyvų mirčių skaičių tarp žmonių nuo 35 metų ir vyresnių“, – apie pasaulyje vyraujančias tendencijas tabako kontrolės srityje GFN konferencijoje kalbėjo Marewa Glover, visuomenės sveikatos specialistė iš Naujosios Zelandijos.
Panašios nuomonės laikosi ir ilgametis gydytojas iš Kanados Johnas Oystonas. Jis atkreipė dėmesį į draudimus informuoti rūkalius apie galimas alternatyvas: „Žmonėms, dirbantiems mažiau kenkiančių nikotino produktų pramonėje, neleidžiama potencialiems klientams sakyti, kad yra už cigaretes mažiau žalingas rūkymas. Tad draudžiama informuoti ir veiksmingai bendrauti su vartotojais. O medicinos autoritetai, gydytojai, negali ir nenori apie alternatyvius nikotino produktus kalbėtis su rūkančiais pacientais. Nenuostabu, kad Kanados, o tikriausiai ir viso pasaulio vartotojai yra labai sutrikę ir nežino, ką gali rinktis.“
Tai ne vienintelė kliūtis siekiant pabaigti rūkymo erą. Nors vis daugiau tabako bendrovių investuoja į mažiau kenksmingų produktų kūrimą ir savo pasiekimus šioje srityje pagrindžia moksliniais tyrimais, į didžiąsias tabako gamintojas vis dar įtariai žiūri tiek eiliniai vartotojai, tiek medikai ir mokslo bendruomenė. Tai nestebina. Tačiau tabako pramonės atstovai pabrėžia, kad jų požiūris į verslą radikaliai pasikeitė, ir tam pagrįsti jie naudoja racionalius argumentus.


„Kodėl tabako bendrovės siekia sumažinti tabako žalą? Du esminiai dalykai: visų pirma, noras, kuris ateina iš supratimo, kad turime tvarų, ilgalaikį verslo modelį. Mano bendrovė šią viziją priėmė daugiau nei prieš 20 metų, dar prieš man prisijungiant prie jos, – GFN vienoje diskusijų kalbėjo Moira Gilchrist, vadovaujanti globaliai PMI strateginei ir mokslinei komunikacijai. – Ši vizija buvo įkvėpta supratimo, kad rūkymas kenkia ir sukelia rimtas ligas bei ankstyvas mirtis ir mes turime kažką padaryti. Dabar mūsų tikslas pakeisti cigaretes į nedeginamus produktus, kurie yra geresnis pasirinkimas nei rūkymas. Kitas dalykas yra pinigai, kuriuos galime investuoti mažiau žalingiems produktams kurti. 10,5 mlrd. JAV dolerių, skirti nuo 2008-ųjų, leido imtis inovacijų, investuoti į mokslą ir sukurti produktus, kurie atitinka suaugusių rūkančiųjų poreikius.“
J. Oystonas taip pat pabrėžė, kad tam tikrais atvejais kapitalizmo ir visuomenės sveikatos apsaugos tikslai atitinka vienas kitą. Pasak jo, tai yra PMI kaitinimo produktai Japonijoje. „Tai geras pavyzdys, kai inovacijos, efektyvumas ir kapitalizmo aktyvumas gali atitikti visuomenės sveikatos interesus. Kaitinimo produktai užima 30 proc. Japonijos tabako rinkos ir sumažino tradicinio tabako pardavimus, regis, 74 mlrd. cigarečių per metus“, – teigė gydytojas.
Naujoji Zelandija ir Jungtinė Karalystė konferencijoje irgi ne kartą minėtos kaip pozityvūs pavyzdžiai mažinant rūkančių skaičių ir tabako žalą. C. Mendelsohnas akcentavo, kad Naujojoje Zelandijoje per dvejus metus rūkymo mastas sumažėjo 33 proc., kai 2020 m. elektroninės cigaretės buvo legalizuotos. Dabar ši šalis eina dar toliau ir išvis uždraudė cigaretes naujajai kartai, bet paliko mažiau kenkiančių nikotino gaminių alternatyvą.
Amoraliausia tai, kad pažįstu daug tabako kontrolės, visuomenės sveikatos priežiūros žmonių, kurie žino, jog alternatyvūs produktai gelbsti gyvybes, bet vis tiek trukdo juos įsigyti.
Jungtinėje Karalystėje planuota vienam milijonui rūkalių išdalyti alternatyvius produktus, kad jie būtų paskatinti atsisakyti tradicinių tabako gaminių. Elektroninės cigaretės rinkinį kartu su elgsenos keitimo pagalba gaus beveik kas penktas šalies rūkalius. JK sveikatos apsaugos sistema remiasi nuostata, kad tabako alternatyvos didina galimybę, jog asmuo mes rūkyti, todėl tokios iniciatyvos remiamos, tačiau jos nelaikomos pakankamomis.
GFN konferencijoje dalyvavęs JAV Brauno universiteto mokslininkas, gydytojas ir visuomenės sveikatos specialistas Jasjitas Ahluwali teigė, kad reikia palaukti realių rezultatų iš Jungtinės Karalystės ir Naujosios Zelandijos, Japonijos, kurios gyvu pavyzdžiu parodys, kaip veikia pažangi politika.
Vis dėlto, ekspertų teigimu, kai kurias galimybes jau galima nuspėti. M. Gilchrist pasakojo, kad PMI statistikos ekspertai, naudodami PSO duomenis bei modeliavimo metodą, atliko statistinį modeliavimą, į kurį įtraukė 54 valstybes – tris ketvirčius Žemės gyventojų. „Modeliavimo rezultatai parodė, kad, jei visi rūkaliai pereitų prie hipotetiškai 80 proc. mažiau rizikingų alternatyvų ir nebesugrįžtų prie cigarečių, dešimtkart sumažėtų mirčių, kurių priežastis yra rūkymas, palyginti su situacija, kai taikomos tik tradicinės tabako kontrolės priemonės“, – teigė ji ir pridūrė, kad diskusija, ar verta pereiti prie alternatyvų, užsitęsė per ilgai, o duomenys rodo, kad alternatyvų draudimas tiesiogiai susijęs su rūkymo pastovumu, t. y. rūkančiųjų skaičiaus nemažėjimu.
BEREKLAMOS: