Meniu
Prenumerata

sekmadienis, liepos 14 d.


ES PARAMA
A. Palionis: ES išmokų „lubos“ Lietuvos žemdirbiams turėtų siekti 100 tūkst.
BNS
Fotobankas
Žemės ūkis.

Tiesioginių Europos Sąjungos (ES) išmokų „lubos“ Lietuvos žemdirbiams  2021–2027 metais turėtų siekti 100 tūkst. eurų, sako žemės ūkio ministras. Pasak Andriaus Palionio, jos bus 50 tūkst. eurų mažesnės nei šioje finansinėje perspektyvoje.

„Šiuo finansiniu laikotarpiu „lubos“ siekė 150 tūkst. eurų, o naujame laikotarpyje sieks 100 tūkst. eurų. Jeigu norėsime pakeisti sumą, reikės keisti įstatymus, aukščiau „lubas“  valstybė gali pakelti, kiek nori“, – ketvirtadienį Seimo konservatorių frakcijoje teigė ministras.  

Vėliau jis BNS patikslino, kad 150 tūkst. eurų „lubos“ buvo panaikintos nuo 2019 metų, dabar jokių „lubų“ nėra.  

A. Palionis vis dėlto mano, kad išmokų „lubos“ naudos neduos. Jis abejoja, ar būdamas ministru tokį įsakymą pasirašytų. 

„Mes galime jas padaryti (nustatyti „lubas“ – BNS), tik efekto nebus – ūkiai skaičiuos, administracinė našta bus NMA“, – BNS kalbėjo ministras.

Jis įsitikinęs, kad naudingiau būtų, jeigu būtų taikomos kitos rėmimo formos. 

Be to, A. Palionis BNS teigė, kad konkreti „lubų“ įsigaliojimo data paaiškės rudenį, kai ES apsispręs, kiek truks pereinamasis laikotarpis – vienus ar dvejus metus, ir taps aišku, kada pradės galioti 2021–2027 metų finansinio laikotarpio įsipareigojimai ir reikalavimai. Be to, „lubos“ ES šalims narėms nėra privalomos.  

„Taps aišku, kada įsigalios – ar nuo 2022 metų, ar nuo 2023 metų. Tada, kai paaiškės, ministras savo įsakymu „lubas“ nustatys arba ne“, – BNS  teigė ministras.   

A. Palionio teigimu, Lietuva norėtų, kad pereinamasis laikas truktų vienus metus – tai reikštų, kad nuo 2022-ųjų jau galiotų didesnės išmokos ir nauji susitarimai.

Ministras pabrėžė, kad jauniesiems ūkininkams tiesioginių išmokų bus leidžiama išmokėti daugiau negu iki šiol – ne mažiau kaip 2 proc. (vietoj iki 2 proc.), valstybė ribas galės nusistatyti pati, jas tvirtinsis ir skirstydama paramą už ekologinius ūkius. 

Taip pat atsisakyta žemės dydžio ribojimų skiriant išmoką už pirmuosius deklaruotus naudmenis (dabar iki 30 ha). 

Paskelbtose Europos Vadovų Tarybos išvadose rašoma, kad stambiems paramos gavėjams išmokos bus ribojamos iki 100 tūkst. eurų, tačiau šalys gali nuspręsti kitaip. 

ES vadovams liepos pabaigoje patvirtinus 2021–2027 metų ES biudžetą, prezidentas Gitanas Nausėda pasiūlė įvesti šių išmokų „lubas“. Jo komandos atstovai teigė, kad maksimali išmokų suma galėtų būti apie 60 tūkst. eurų.  

Prezidento nuomone, išmokos žemdirbiams turi būti socialiai teisingos, remiančios ne tik dideles, bet ir smulkias bei vidutines įmones.  

A. Palionis anksčiau nepritarė prezidento iniciatyvai nustatyti maksimalias ribas, nes tai, anot ministro, sumažintų Lietuvos ūkininkų konkurencingumą. Jo teigimu, išmokos galėtų būti ribojamos tik tokiu atveju, jei tokia pati tvarka galiotų visose ES šalyse. 

ES vadovų patvirtintame 2021–2027 metų ES biudžete numatyta, kad tiesioginės išmokos Lietuvos ūkininkams augs nuo 177 eurų už hektarą dabar iki 200 eurų 2022 metais, o 2027 metais minimali išmoka sieks 215 eurų. Išmokos Baltijos šalių žemdirbiams buvo padidintos paskutiniame derybų etape.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 08 06 15:26
Spausdinti