Meniu
Prenumerata

sekmadienis, gegužės 26 d.


PRANEŠĖJO BYLA
Atverstos kortos: su įslaptinta VSD pranešėjo komisijos medžiaga galės susipažinti visi Seimo nariai
ELTA
Josvydas Elinskas/ELTA
Tomas Gailius.

Leidimus dirbti su slapta informacija turintiems parlamentarams sudaryta galimybė specialiojoje raštinėje susipažinti su Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo istoriją tyrusiai Seimo komisijai pateikta įslaptinta medžiaga.

„Seimo nariai šiandien gavo žinią apie galimybę susipažinti su įslaptintais laikinosios tyrimo komisijos veiklos dokumentais“, – Eltą informavo Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamentas.

Kurį laiką leidimus dirbti su slapta informacija turintys parlamentarai su šia medžiaga susipažinti negalėjo, nes ši galimybė buvo derinama su įslaptintą informaciją komisijai pateikusiomis institucijomis.

V. Bakas: jeigu frakcijų seniūnai matys, kad su informacija nespėjama susipažinti, balsavimas gali būti nukeltas

Balsavimas dėl VSD pranešėjo komisijos išvadų numatytas ketvirtadienį. Parlamentinio tyrimo komisijos vadovas Vytautas Bakas neatmeta, jog Seimo narių gretose gali atsirasti siūlymų šį balsavimą nukelti, nes dar nebus spėta susipažinti su įslaptinta informacija.

„Seniūnų sueiga tvirtina darbotvarkes. Jeigu iš tiesų jie matys, kad Seimo nariai nespėjo susipažinti, be abejo, galės nukelti balsavimą“, – Eltai sakė V. Bakas.

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narys patikino, jog esminis prioritetas – kad kuo daugiau Seimo narių susipažintų su įslaptinta informacija.

„Kiek girdžiu, tas suinteresuotumas (susipažinti su informacija – ELTA) yra didelis“, – pastebėjo jis ir pridūrė, kad jo vadovaujama komisija yra pasirengusi padėti parlamentarams susipažinti su didelės apimtiems tyrimo informacija.

„Esame pasiruošę padėti Seimo nariams tą informaciją rasti paprasčiau – jeigu reikėtų, ateiti ir į frakcijas, pristatyti, atsakyti į klausimus. Kitaip tariant, suteikti visokeriopą pagalbą, kad Seimo nariai galėtų susipažinti“, – pridūrė V. Bakas.

Kovo pabaigoje Seimui buvo pristatyta pranešėjo Tomo Gailiaus istoriją nagrinėjusios laikinosios tyrimo komisijos išvada. Visgi parlamentarai dėl jos balsuos tik po Velykų – tokį sprendimą ketvirtadienį priėmė Seimo frakcijų seniūnai.

Savo ruožtu komisijos pirmininkas V. Bakas paragino Seimo narius iki kito parlamento posėdžio specialiojoje raštinėje susipažinti su detalia tyrimo išvada ir medžiaga, kuri liko įslaptinta.

Paviešintoje komisijos išvadoje metamas šešėlis ir ant kai kurių institucijų vadovų. Po kelis mėnesius trukusių analizių ir keliolikos pareigūnų liudijimų konstatuota, kad VSD vadovas Darius Jauniškis talkino tuometiniam kandidatui Gitanui Nausėdai, rinkdamas žvalgybinę informaciją apie jo aplinką.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovas Linas Pernavas, komisijos teigimu, piktnaudžiavo savo pareigomis, atsisakydamas pateikti kriminalinės žvalgybos tyrimo metu surinktą informaciją ir klaidindamas komisijos narius.

2024 04 09 11:09
Spausdinti