Meniu
Prenumerata

trečiadienis, gruodžio 7 d.


ŠNIPINĖJIMAS
Baltarusijos opozicija: M. Danielius buvo giliai infiltravęsis į skirtingas struktūras
BNS
Žygimantas Gedvila/BNS
Nataliya Kolegova.

Šnipinėjimu Baltarusijai įtariamas Mantas Danielius buvo giliai infiltravęsis į skirtingas Lietuvos struktūras, sako šalyje veikiančių baltarusių organizacijų atstovai, teisėsaugai pranešę apie įtartiną jo elgesį.

Penktadienį Baltarusijos ir Ukrainos viešųjų įstaigų atstovai surengė spaudos konferenciją, kurioje papasakojo apie teisėsaugos šią savaitę sulaikyto M. Danieliaus bendravimą su baltarusių ir ukrainiečių organizacijomis bei siekį jas sukiršinti, gauti įvairios informacijos.

Šią jis esą perduodavo Baltarusijos struktūroms.

„Manto Danieliaus taikinys buvo ne tik Baltarusijos pilietinės organizacijos, bet ir kitos tarptautinės struktūros, kaip „Išganymo armija“ Lietuvoje. Jis infiltravosi iki ministerijos lygmens. Jis buvo infiltravęsis gana giliai į skirtingas Lietuvos struktūras“, – penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė viešosios įstaigos „Mūsų namai“ direktorė Olga Karač.

„Mantas Danielius įsiterpęs į mūsų aplinką buvo informuotas, telkė įvairią informaciją iš mūsų ir perdavė į Baltarusijos struktūras“, – antrino Lietuvoje veikiančios viešosios įstaigos „Dapamoga“ direktorė Nataliya Kolegova.

Anot jos, pilietinės baltarusių organizacijos teikė teisėsaugai pranešimus apie įtartiną M. Danieliaus elgesį, tad prisidėjo prie jo demaskavimo.

Teikė teisinę pagalbą

Tarptautinio pilietinių iniciatyvų centro „Mūsų namai“ vadovė teigė, kad jų organizacija su M. Danieliumi bendradarbiavo pusantro–du mėnesius. Jis teikė teisinę pagalbą.

„Norime pabrėžti, kad Mantas Danielius nuo karo pradžios Ukrainoje atakavo pabėgėlių ir savanorių skirtingas organizacijas, kurios padeda pabėgėliams, taip pat ukrainietes moteris“, – sakė ji.

O. Karač teigė, jog turima įrodymų, kad M. Danielius buvo infiltravęsis į keletą organizacijų, kurios padeda nukentėjusioms šeimoms Baltarusijos teritorijoje.

„Lietuvoje veikia Lietuvos piliečių tinklas, kuris veikia su Baltarusijos valstybe ir pardavinėja Baltarusijos valstybei informaciją apie pabėgėlių veiklą Lietuvoje, taip pat ir Lietuvos institucijų“, – kalbėjo vadovė.

Anot jos, M. Danielius siūlė savo pagalbą, tačiau manyta, kad jo geranoriškumas susijęs su asmeniniu interesu tarp baltarusių ir ukrainiečių moterų ieškoti sau žmonos.

„Mes visus jo keistumus nurašėme tam“, – teigė O. Karač.

Prašė įgaliojimų

Viešosios įstaigos „Help Ukraine LT“ direktorė Anna Komarčuk teigė, jog M. Danielius pasiūlė savo pagalbą dar registruojant viešąją įstaigą, sprendžiant administracinius klausimus.

„Mūsų pažintis su Mantu prasidėjo nuo pat organizacijos įkūrimo pradžios, sutiko mums padėti nuo pradžių kaip juristas. Jis sakė, kad jam reikia gauti iš manęs įgaliojimą, kad iš Registrų centro galėtų gauti informaciją. Buvo labai keista, kad prireikė tokių įgaliojimų, kad tiesiog gautume statusą organizacijai“, – pasakojo A. Komarčuk.

Anot jos, vyras prašė plataus profilio įgaliojimų, kurie leistų pirkti nekilnojamąjį turtą, atlikti kitas operacijas.

„Turiu įtarimų, kad Mantas turėjo tikslą naudodamasis įgaliojimais pakenkti organizacijai“, – teigė ukrainietė.

Pilietinės organizacijos sako atlikusios savo tyrimą apie šį asmenį, sudarydamos neformalią koaliciją.

Įstaigų vadovių teigimu, nežinia, kiek ir kokios informacijos jam pavyko surinkti apie konkrečius asmenis ir kaip ji gali būti panaudota.

Vyras supažindino ukrainiečių ir baltarusių pilietinių organizacijų atstoves, tačiau, pasak pašnekovių, stengėsi jas sukiršinti.

„Nuo pradžių Mantas skleidė šmeižtą tarp iniciatyvų, stengėsi mus supykdyti, tik dabar tai supratome“, – sakė A. Komarčuk

Įtaria apie veikiantį tinklą

„Mūsų namų“ vadovė įsitikinusi, jog Lietuvoje veikia KGB sukurtas tinklas asmenų, renkančių informaciją apie baltarusių pabėgėlius ir užsiimančių provokacijomis prieš juos.

Ji minėjo ir prorusišką aktyvistą Lauryną Ragelskį, kuris anksčiau buvo teisiamas dėl kurstymo ir viešosios pagarbos vietos išniekinimo, kai jis 2020 metų spalį prie Baltarusijos ambasados pastato Mindaugo gatvėje filmavo pats save, savo tyčiojimąsi ir žmonių grupę paniekinančius vaizdo įrašus ir juos įkėlė į socialinį tinklą.

„Laurynas Ragelskis mus nuolat atakavo, kur tik pasirodydavau, pribėgdavo, įžeidinėjo ir filmavo. Jis filmavo žmones, dalyvaujančius protesto akcijose, bandė sunaikinti mūsų memorialą, skirtą žuvusiems baltarusiams“, – pasakojo O. Karač.

Jos teigimu, teisėsaugos sulaikytas M. Danielius bendradarbiavo su baltarusių žurnaliste Ksenya Lebedava.

„Ji nėra paprasta žurnalistė, kaip teigia Baltarusijos režimas. Yra įrodymų, kad Ksenia dalyvavo KGB apklausose, kurios vyko dėl protestų Baltarusijoje ir apklausose, kur buvo kankinami žmonės. Yra įrodymai, kad KGB dirbo su informacija, kuri buvo pateikta Kseniai Lebedevai, bet nebuvo viešinta jos laidoje“, – sakė moteris.

„Taip pat yra įrodymų, kad Ksenya Lebedava su Manto Danieliaus pagalba bandė verbuot Lietuvos teritorijoje Baltarusijos piliečius su šnipinėjimo tikslu“, – teigė ji.

Anot O. Karač, M. Danielius norėjo rasti sprendimą kaip sustabdyti srautą žmonių, kurie bėgo nuo Baltarusijos režimo.

Suėmė dviem mėnesiams

Teisėsaugos pareigūnai šnipinėjimu Baltarusijai įtariamą M. Danielių sulaikė antradienį, vėliau teismas jam skyrė kardomąją priemonę – suėmimą dviem mėnesiams.

Ikiteisminį tyrimą, pradėtą bendradarbiaujant su Valstybės saugumo departamentu, atlieka Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai, jam vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūra, nurodė teisėsauga.

Vilniaus apygardos prokuratūros vadovas Justas Laucius yra teigęs, jog M. Danielius įtariamas šnipinėjęs Baltarusijos naudai. Jis pažymėjo, kad įtariamasis buvo sulaikytas rugsėjo 28 dieną.

M. Danielius įtariamas pagal Baudžiamojo kodekso straipsnio dalį, numatančią atsakomybę tiems, „kas vykdydamas kitos valstybės ar jos organizacijos užduotį pagrobė, pirko ar kitaip rinko arba perdavė informaciją, kuri yra Lietuvos Respublikos valstybės paslaptis, arba kitą užsienio valstybės žvalgybą dominančią informaciją“. Už tai baudžiama laisvės atėmimu nuo šešerių iki 15 metų.

Apie įtartiną M. Danieliaus veiklą Lietuvos teisėsaugai pranešė čia veikiančių baltarusiškų organizacijų atstovai.

Nepriklausoma Baltarusijos televizija „Belsat“ paskelbė, kad teisėsauga įtaria, jog M. Danielius infiltravosi į baltarusiškas organizacijas Lietuvoje ir perdavinėjo informaciją apie jas Baltarusijos žvalgybai.

Teigiama, kad M. Danielius prisistatydavo verslo konsultantu, vesdavo paskaitas, siūlė teisinę pagalbą.

2022 10 07 16:31
Spausdinti