Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, kovo 30 d.


Belgijos centrinėje stotyje įvykdytas sprogdinimas, užpuolikas nukautas
BNS
(AP nuotr.).

Antradienio vakarą Briuselio centrinėje traukinių stotyje įvykus sprogimui, atvykę kariai nukovė įtariamąjį. Kitų aukų išvengta.

Nedidelis sprogimas apie 18 val. 30 min. Grinvičo (21 val. 30 min. Lietuvos) laiku nugriaudėjo Briuselio centrinėje stotyje. Liudininkų teigimu, įtariamasis sušuko „Allahu akbar“ („Dievas visų didžiausias“) ir sukėlė nedidelį sprogimą, per kurį stotyje blykstelėjo liepsnos kamuolys. Incidentas įvyko jau pasibaigus piko valandoms, tačiau stotyje buvo keli šimtai keleivių; jie buvo evakuoti. Taip pat buvo evakuota ir netoliese esanti Didžioji aikštė. Aukų šis incidentas nepareikalavo. Nugriaudėjus sprogimui iš stoties ėmė bėgti apsiašaroję keleiviai. Šis išpuolis atgaivino prisiminimus apie pernai Briuselio metropoliteno stotyje bei oro uoste surengtas mirtininkų atakas.
Po kelių minučių pasigirdo šurmulys visa minia pradėjo bėgti, visi lauko kavinių staliukai virto, krito maistas, gėrimai. Bet niekas net nesuprato tiksliai, kodėl bėga.
Vakarieniavome lauko kavinėje, pro šalį praėjo keli pareigūnai, bet neatrodė įtartina. Po kelių minučių pasigirdo šurmulys visa minia pradėjo bėgti, visi lauko kavinių staliukai virto, krito maistas, gėrimai. Bet niekas net nesuprato tiksliai, kodėl bėga. Mes su kolegomis pasislėpėm už pastato, atrodė, kad nieko neįvyko. Žmonės nurimo, vieni sėdo, toliau valgyt, kiti  ėjo namo. Ir tik vėliau sužinojom apie teroro išpuolį stotyje, kuri yra už kelių šimtų metrų" – IQ sakė Briuselyje viešinti Laura. Praėjus kelioms valandoms po sprogimo prokurorai patvirtino užpuoliko mirtį. „Laikome tai teroristine ataka. Įtariamąjį neutralizavo kariai, atvykę į įvykio vietą iškart po sprogimo“, – per spaudos konferenciją šalia traukinių stoties sakė federalinės prokuratūros atstovas Ericas Van Der Syptas. Praėjus kelioms valandoms po incidento, įtariamojo kūnas tebegulėjo įvykio vietoje; stotyje dirbo išminavimo specialistai. Vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas sakė, kad keliomis valandomis vėliau pasigirdo vienas valdomas sprogdinimas. Iš pradžių buvo pranešama, kad sprogimas centrinėje Briuselio stotyje įvyko mirtininkui detonavus prie kūno pritvirtintus sprogmenis, bet vėliau paaiškėjo, kad bomba buvo paslėpta lagamine. Šis išpuolis Belgijoje buvo įvykdytas praėjus vos dienai po išpuolio Londone, kai vienas vyras nukreipė savo furgoną į prie mečetės stovėjusius musulmonus, ir incidento Paryžiuje, kai įtariamas islamistas, buvęs saugumo tarnybų stebimų asmenų sąraše, automobiliu rėžėsi į policijos mikroautobusą. Belgijoje tebegalioja aukšto lygio saugumo parengtis po pernai kovo 22 dieną įvykdytų mirtininkų sprogdintojų atakų Zaventemo oro uoste ir Malbeko metropoliteno stotyje. Šie išpuoliai pareikalavo 32 gyvybių. Už tas atakas atsakomybę prisiėmė džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS). Jas surengė ta pati kuopelė iš Briuselio, kaip ir 2015-ųjų lapkričio atakas Paryžiuje, pareikalavusias iš viso 130 žmonių gyvybių.

„Valdoma“ padėtis

Praėjus maždaug valandai po incidento, situacija jau buvo „valdoma“, socialiniame tinkle „Twitter“ parašė federalinio krizių centro atstovai. Pranešime sakoma, kad šalyje galioja antras aukščiausias teroro grėsmės lygis. „Briuselio centre ramu“, – tviteryje parašė miesto meras Philippe'as Close. Belgijos ministras pirmininkas Charlesas Michelis gyrė saugumo pajėgų „drąsą“, ir sakė trečiadienio rytą sušauksiąs saugumo tarybos susirinkimą. Briuselio centrinė stotis daugiausiai yra požeminė. Ji yra įsikūrusi miesto centre, netoli nuo Didžiosios aikštės ir besišlapinančio berniuko statulos „Manneken Pis“. Rugpjūtį Belgiją sukrėtė dar vienas įvykis, kai mačete ginkluotas vyras užpuolė dvi policijos pareigūnes pramoniniame Šarlerua mieste, šaukdamas „Allahu akbar“. Vienai iš pareigūnių jis sunkiai sužalojo veidą, bet buvo nukautas trečio policininko. Šalies teisėsaugos agentūros ir žvalgybos tarnybos atsidūrė po dėmesio centre, kai po Paryžiaus įvykių, kaip įtariama, praleido virtinę užuominų, galėjusių padėti nustatyti Briuselio sprogdintojus. Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.
2017 06 21 12:05
Spausdinti