Meniu
Prenumerata

šeštadienis, lapkričio 23 d.


METINĖ PREZIDENTO KALBA
D. Grybauskaitė: klestėjimo laikotarpis baigiasi, reikia pradėti gyventi realybėje
BNS
Paulius Peleckis/BNS
D. Grybauskaitė.

Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė ragina politikus „baigti mėtyti lengvus pinigus“ ir padėti gyventi realybėje, nes gresia recesija.

Ketvirtadienį Seime išklausiusi prezidento Gitano Nausėdos metinį pranešimą D. Grybauskaitė žurnalistams sakė iš visų politikų pasigendanti adekvataus situacijos vertinimo ir rengimosi ekonominiam nuosmukiui.

„Gal vieną pastabą norėčiau pasakyti ne tiek (prezidento) kalbai, kiek besiklostančiai geopolitinei situacijai, ko negirdžiu nei kalboje, nei Vyriausybės kalbose ar politikų planuose, kad būtina atsižvelgti į geopolitinį ekonominė situacijos blogėjimą“, – pabrėžė D. Grybauskaitė.

„Yra didelė tikimybė, kad nuo teorijų apie stagfliaciją globali ekonomika pereina į recesiją ir tai galime matyti jau šį rudenį ar žiemą, o tai reiškia, kad Lietuvoje ekonominė krizė atsibels taip pat dviejų–trijų mėnesių lago (vėlavimo) laikotarpyje“, – teigė ji.

Anot jos, visos svarstomos antiinfliacinės priemonės jau turi būti diegiamos atsižvelgus į pasaulinį ekonomikos lėtėjimą ir tai, kad „tokių lėšų dėl ekonomikos susitraukimo gali nebūti“.

„Šito kol kas negirdžiu, kol kas girdžiu kalbas, kurios buvo taikos laikotarpiu, augimo laikotarpiu, klestėjimo laikotarpiu, deja, šis laikotarpis baigiasi ir vienkartinės išmokos, vienkartiniai lėšų įliejimai į ekonomiką skatins ir didins infliaciją, ir tokia didelė infliacija kartu su ekonomikos sulėtėjimu yra absoliučiai neišvengiama ekonominė krizė“, – kalbėjo buvusi šalies vadovė.

Anot jos, politikai turėtų įvertinti esamą situaciją, baigti pažadų dalybas ir „pradėti gyventi realybėje“. D. Grybauskaitė taip pat teigė, jog tai nereiškia, kad antiinfliaciniai sprendimai nereikalingi, tačiau lengvatos turi būti taikomis ne masiškai, o tik sunkiai besiverčiantiems žmonėms.

„Reikia baigti žadėti, atsižvelgti į realybę ir atsakingai elgtis, negalima daugiau užsukinėti infliacijos, o tai atsakomybė visų – nuo Seimo iki Vyriausybės ir prezidento. Fiskalinė politika turėtų krypti į labai tikslinę pagalbą, ne horizontaliai, kaip buvo iki šiol, visiems, arba, jei energetika – vėl visiems, turi būti labai tikslinga, pagal socialinę pragyvenimo kartelę. Kol kas aš girdžiu taikos entuziazmą, gerovės entuziazmą ir dalybų entuziazmą – lėšų nebėra, visas pasaulis, kartu Lietuva, mes einame link recesijos, tai visi turi turėt galvoj“, -– kalbėjo D. Grybauskaitė.

Siekdama amortizuoti infliacijos pasekmes, mažinti skurdą ir socialinę atskirtį Vyriausybė nuo birželio padidino įvairias šalpos išmokas, taip pat buvo pakeltas neapmokestinamasis pajamų dydis, numatytos kompensacijos gyventojams dėl augančių elektros ir dujų kainų.

Opozicija teigia, jog šie pakeitimai gyventojų problemų nesprendžia ir reikia daugiau priemonių amortizuoti augančioms kainoms.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2022 06 16 12:32
Spausdinti