JAV prezidentas Donaldas Trumpas, priėmęs sprendimą oficialiai pripažinti Jeruzalės miestą Izraelio sostine, eskaluos situaciją regione. Taip mano beveik visų valstybių, įskaitant Lietuvos premjerą Saulių Skvernelį, lyderiai.
„Manau, kad šis sprendimas gali sukelti naujas įtampas tame regione, ir bet kokie veiksmai, kurie eskaluotų ir taip įtemptą situaciją, nėra gerai. Nemanau, kad šitas sprendimas prisidės prie taikos tame regione užtikrinimo“, – ketvirtadienį Žinių radijui sakė jis. „Matyt, administracija pasvėrė visus pliusus ir minusus, bet šiuo atveju, šitoje situacijoje sprendimas, kuris eskaluos situaciją, o tai tikrai to mažiausiai ten reikėtų“, – pridūrė jis. Trečiadienį JAV prezidentas pranešė nusprendęs oficialiai pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine. Jis šį sprendimą priėmė nepaisydamas JAV sąjungininkų ir Artimųjų Rytų lyderių perspėjimų to nedaryti. D. Trumpas taip pat pradėjo JAV ambasados perkėlimo iš Tel Avivo į Jeruzalę procesą. Ginčai dėl Jeruzalės statuso vyksta dešimtmečius. Ją savo miestu laiko ir palestiniečiai. Dauguma tarptautinės bendruomenės narių oficialiai nepripažįsta Jeruzalės Izraelio sostine ir tvirtina, kad šis klausimas gali būti išspręstas tik derybomis.
Susipriešinęs regionas
Šį D. Trumpo sprendimą, pasaulis, išskyrus Izraelį, griežtai kritikavo. Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu gyrė šį „istorinį“ D. Trumpo žingsnį kaip „drąsų ir teisingą sprendimą“. Jis taip pat pažadėjo nekeisti
status quo itin opiose šventose miesto vietose, kurios yra nepaprastai svarbios žydams, krikščionims ir musulmonams. Tuo tarpu palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas sakė, kad po D. Trumpo sprendimo JAV nebegali vaidinti taikos tarpininko vaidmens. „Šiomis apverktinomis ir nepriimtinomis priemonėmis tyčia pakertamos visos taikos pastangos“, – sakydamas kalbą pabrėžė M. Abbasas. Palestinos išsivadavimo organizacijos (PIO) generalinis sekretorius Saebas Erekatas pareiškė, kad D. Trumpo sprendimas griauna bet kokią viltį išspręsti Izraelio ir palestiniečių konfliktą dviejų valstybių sprendiniu. „Jis sugriovė dviejų valstybių sprendinį“, – po D. Trumpo kalbos žurnalistams sakė ilgametis vyriausiasis palestiniečių derybininkas. Gazos Ruožą kontroliuojantis palestiniečių islamistų judėjimas „Hamas“ pareiškė, kad D. Trumpo sprendimas „atidarys pragaro vartus“ JAV interesams šiame regione. „Hamas“ atstovas Ismailas Radwanas žurnalistams sakė, kad jo judėjimas ragina arabų ir islamiškas valstybes „nutraukti ekonominius ir politinius ryšius su JAV ambasada ir išvaryti Amerikos ambasadorius“.
Kaimynai baisisi Sirijos prezidento Basharo al Assado biuras atmetė D. Trumpo sprendimą ir pareiškime nurodė, kad tai nenuslopins „palestiniečių reikalo“. „Jeruzalės ateitį nustato ne kokia nors valstybė ar koks nors prezidentas, o jos istorija, valia ir ryžtas tų, kas ištikimi palestiniečių reikalui. Jis gyvuos šios arabų tėvynės sąžinėje, kol bus įkurta Palestinos valstybė su Jeruzale, jos sostine“, – sakoma pareiškime. Jordanija D. Trumpo sprendimą pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine pasmerkė kaip prilygstantį tarptautinės teisės ir JT chartijos pažeidimui. „Amerikos prezidento sprendimas pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine ir perkelti į šį miestą JAV ambasadą yra tarptautinės teisės sprendimų ir Jungtinių Tautų chartijos pažeidimas“, – sakė vyriausybės atstovas Mohammedas Momani. Libano premjeras Saadas Hariri pažadėjo savo šalies „didžiausią solidarumą su palestiniečių liaudimi ir jos teise įkurti nepriklausomą valstybę su Jeruzale kaip jos sostine“. „Amerikos sprendimas pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine ir perkelti ten ambasadą yra žingsnis, kurį arabų pasaulis atmeta ir dėl kurio regione gali pasklisti pavojai“, – sakė jis.
Tarptautinės bendruomenės nuomonė Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas netiesiogiai kritikavo D. Trumpo sprendimą ir perspėjo, kad Jeruzalės statuso klausimas turi būti išspręstas tiesioginėmis Izraelio ir palestiniečių derybomis. „Nuo pat pirmos dienos, kaip Jungtinių Tautų generalinis sekretorius, nuolat pasisakydavau prieš bet kokias vienašališkas priemones, galinčias kelti pavojų taikos izraeliečiams ir palestiniečiams perspektyvai“, – sakė A. Guterresas. Vokietijos kanclerė Angela Merkel per savo atstovą sakė, kad neremia D. Trumpo sprendimo kardinaliai pakeisti dešimtmečius vykdytą JAV politiką. „Dėl Jeruzalės statuso galima derėtis tik pagal dviejų valstybių sprendinio principą“, – tviteryje parašė kanclerės atstovas Steffenas Seibertas. Europos Sąjungos diplomatijos vadovė Federica Mogherini išreiškė „rimtą susirūpinimą“ nauja D. Trumpo pozicija dėl Jeruzalės. „Abiejų šalių siekiai turi būti patenkinti ir turi būti rastas būdas derybomis išspręsti Jeruzalės, kaip būsimos abiejų valstybių sostinės, statusą“, – sakė F. Mogherini, turėdama omenyje izraeliečius ir palestiniečius.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.