Meniu
Prenumerata

sekmadienis, vasario 25 d.


POLITINĖS INTRIGOS
Dar vienas URM ir prezidentūros konfliktas dėl ambasadoriaus
BNS
Dainius Labutis/ELTA
Deividas Matulionis.

Užsienio reikalų ministerijos (URM) ir prezidentūros peštynės dėl diplomatų skyrimo įgauna pagreitį. Prezidentūra pranešė, kad URM dar praėjusiais metais norėjo Deividą Matulionį atšaukti iš ambasadoriaus NATO pareigų, tačiau tam esą pasipriešino prezidentas Gitanas Nausėda.

„Verta pažymėti, kad Užsienio reikalų ministerija norėjo atšaukti ambasadorių D. Matulionį dar 2023 metais, tačiau prezidentui nesutikus, inicijavo jam tarnybinį tyrimą“, – teigiama pirmadienį BNS atsiųstame prezidentūros komunikacijos grupės komentare.

Jeigu nepavyktų susitarti dėl pamainos patyrusiam ir profesionaliam diplomatui, Lietuvos atstovybės prie NATO vadovui D. Matulioniui, prezidentas siūlytų pratęsti ambasadoriaus D. Matulionio kadenciją dar vieniems metams.

„Pačios ministerijos išviešintas vidinis inkriminuoto tarnybinio nusižengimo tyrimas baigėsi niekuo, vis dėlto sukeldamas ambasadoriui reputacinę žalą“, – pabrėžiama jame.

Prezidentūra primena, kad diplomatinio atstovo kadencija dažniausiai yra ketveri metai, kai kuriais atvejais ji gali būti pratęsta iki penkerių metų.

„Kaip jau minėjome – jeigu nepavyktų susitarti dėl pamainos patyrusiam ir profesionaliam diplomatui, Lietuvos atstovybės prie NATO vadovui D. Matulioniui, prezidentas siūlytų pratęsti ambasadoriaus D. Matulionio kadenciją dar vieniems metams“, – nurodė prezidentūra.

Anot jos, dabar vyksta neformalus kandidatūrų į šiemet atsilaisvinsiančias ambasadorių vietas derinimas.

„Prezidentūra pateikė savo pastabas 2024 metų rotacijai dar sausio 11 dieną. Kai kandidatūros bus suderintos, jas galėtų svarstyti Seimo Užsienio reikalų komitetas“, – teigiama komentare.

Kaip anksčiau pranešė LRT, D. Matulionis nuo šių metų vasaros atšaukiamas iš pareigų, nors teisės aktai numato galimybę jo kadenciją pratęsti dar metams. URM nurodė, kad to padaryti nebuvo prielaidų.

Ministro Gabrieliaus Landsbergio atstovė Paulina Levickytė LRT teigė, kad D. Matulionio atšaukimas yra suderintas tarp ministro ir prezidento.

Dėl ambasadoriaus NATO elgesio ministerija praėjusiais metais atliko tarnybinį tyrimą. Tada konstatuota, kad D. Matulionis padarė tarnybinį nusižengimą, kai nesilaikė instrukcijų per liepą vykusį Aljanso viršūnių susitikimą Vilniuje.

Nuobauda jam tuomet neskirta, nes buvo sudėtinga įvertinti padarytą žalą.

Prezidentas G. Nausėda yra sakęs, kad pasitiki ambasadoriumi. Jis taip pat pabrėžė, kad derybos NATO viršūnių susitikimo Vilniuje metu buvo ypač sudėtingos.

Pastaruoju metu prezidentūra su URM nesutarė dėl to, ką skirti Lietuvos ambasadoriumi Lenkijoje, taip pat konfliktavo dėl ambasadoriaus Jungtinėje Karalystėje Eitvydo Bajarūno.

2024 01 29 11:11
Spausdinti