Meniu
Prenumerata

sekmadienis, liepos 14 d.


MIGRANTAI
Dėl negerėjančios situacijos pasienyje VRM siūlo pratęsti nepaprastąją padėtį
BNS
Fotobankas
A. Bilotaitė.

Nepaisant sumažėjusio bandymų neteisėtai kirsti Baltarusijos ir Lietuvos sieną skaičiaus, priežasčių pratęsti nepaprastąją padėtį yra, sako vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

„Priežastys pratęsti nepaprastąją padėtį yra ir šiandien mes šitą pasiūlymą pateiksime Vyriausybei su tam tikrais pakeitimais, atsižvelgus į tą praktiką ir iškilusius naujus poreikius“, – trečiadienį žurnalistams sakė ministrė.

Jos teigimu, situacija nėra pagerėjusi, kadangi Baltarusijoje esančių migrantų skaičius vis dar nesikeičia, taip pat negerėja ir situacija pasienyje su Lenkija.

„Mes vertiname situaciją kaip nepagerėjusią todėl, kad nuo 7 iki 15 tūkst. migrantų vis dar yra Baltarusijoje ir jie dar nėra grąžinti į savo kilmės šalis. Mes matome situaciją tarp Baltarusijos ir Lenkijos sienos – įtampos tikrai nemažėja“, – teigė A. Bilotaitė.

Pasak ministrės, šiuo metu matome ir kitų rizikų, dėl kurių verta pratęsti nepaprastąją padėtį.

„Taip pat matome ir naujas tendencijas, kurios atskleidžia, kad bandoma koncertiną ar fizinį barjerą pažeisti, ir tame galimai dalyvauja Baltarusijos pareigūnai, taip pat mes matome ir antrinės migracijos rizikas“, – kalbėjo vidaus reikalų ministrė.

„Matome, kad bandoma ieškoti naujų būdų organizuojant žmonių kontrabandą, tame yra Baltarusijos, Ukrainos piliečiai, matome ir mūsų nusikalstamo pasaulio susivienijimo bandymų bendradarbiauti su Baltarusijos nusikaltėliais“, – pridūrė ji.

Siūlo išplėsti į pasienį su Lenkija

Vidaus reikalų ministerija siūlo nepaprastąją padėtį pasienio ruože su Baltarusija ir penki kilometrai į šalies gilumą nuo jo pratęsti iki kitų metų sausio 9 dienos, 24 valandos.

Ministerija taip pat siūlo ir išplėsti teritoriją, kurioje galiotų nepaprastosios padėties ribojimai – norima, kad režimas galiotų ir pasienyje su Lenkija.

„Su Lenkija atsirado sprendimas dėl antrinės migracijos, nes matome jos riziką. Matome nusikalstamo pasaulio bandymus organizuoti, bendradarbiaujant su Baltarusijos nusikaltėliais“, – sakė A. Bilotaitė.

„Mes turime ne vieną tokį atvejį. Mūsų žvalgybos institucijos taip pat indikuoja apie tokias rizikas ir tai yra būdas užtikrinti griežtesnę kontrolę, patikrinimus ir užkirsti kelią antrinei migracijai“, – kalbėjo ji.

Ministrė patikino, kad Lietuvos piliečiai turės galimybę vykti į Lenkiją, tačiau nepaprastosios padėties režimas leis pareigūnams tikrinti įtarimą keliančius automobilius.

Ministerija taip pat siūlo nustatyti asmenų, esančių migrantų stovyklose Lietuvoje, kurie oficialiai nėra įleisti į Lietuvą, judėjimo ribojimą, tai yra uždrausti jiems palikti apgyvendinimo vietas.

Be kita ko, anot ministrės, siūloma užtikrinti galimybę žurnalistams patekti į migrantų apgyvendinimo vietas.

Pagal anksčiau Seimo priimtą nutarimą, padidėjus įtampai dėl neteisėtos migracijos nepaprastoji padėtis įvesta iki gruodžio 9 dienos.

Nuo rugpjūčio pradžios, kai pasieniečiai įgijo teisę neįsileisti draudžiamose vietose iš Baltarusijos einančių užsieniečių, jų į Lietuvą nepateko beveik 7,7 tūkst.

Į Lietuvą šiemet pateko daugiau nei 4,2 tūkst. migrantų.

Lietuva ir kitos Vakarų šalys kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija.

Autorius Ramūnas Jakubauskas

redakcija@bns.lt, +370 5 205 85 31, Lietuvos naujienų skyrius

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 12 01 12:26
Spausdinti